Motor Sijsling is nog te klein Katwijk wil wel, maar niet op zondag FC Twente bezwijkt 32 SPORT OEFENINTERLANDS Geen doorstart driebanders Martens Cleaning KNVB haalt met trip naar Azië grote zak geld op en hoopt Nederlands voetbal in de markt te zetten. door Rik Spekenbrink iHT"^ T _#rJ Circus Oranje op tournee I Igor Sijsling staat uitgeput op de baan. foto Koen Suyk/ANP door Roel Wiche parijs - Igor Sijsling was maandag blij met zijn overwinning op Jürgen Melzer in de eerste ronde van Roland Garros. Maar het was voor hem niet zijn mooiste zege. „Dan moet er toch bloed aan de paal zitten", legde de Amsterdam mer uit. De vijfsetter van woens dagmiddag tegen de Spanjaard Tommy Robredo zou kunnen doen vermoeden dat hier wel sprake was geweest van een he roïsch tennisgevecht. Niets was minder waar. Twee sets speelde Sijsling uitstekend, maar toen ging het lichtje uit en moest hij zich noodgedwongen als een mak schaap naar de slachtbank laten leiden: 7-6, 6-4,3-6,1-6,1-6. „Blijkbaar is dit nog niet goed ge noeg", doelde hij op zijn fysieke gestel. Sijsling was, zo gaf hij aan, al vermoeid aan de tweede ronde begonnen. Vorige week speelde hij het enkel- en dubbelspel in Düsseldorf en haalde daar de hal ve finale. In Parijs speelde hij maandag, dinsdag (dubbel) en woensdag. Te veel van het goede. „Gravel is een zware ondergrond en ik heb niet veel vijfsetters ge speeld in mijn leven. De rally's in de eerste twee sets waren mooi en lang, maar vraten energie. Mijn hele lichaam was vermoeid. Ik kon de rally's niet meer in mijn voordeel ombuigen, zoals in de eerste sets." Die waren van een hoog niveau. Sijsling kwam in de eerste set knap terug van een break achter stand en speelde een weergaloze tiebreak, waarin werkelijk alles lukte: 7-2. De tweede set ging met 6-4 naar Sijsling, die geen mo ment in de problemen kwam. „In het begin van de derde set voelde ik dat ik even ontspande. Dat ging al snel over in vermoeidheid." Die derde set ging naar Robredo, maar wat Sijsling in de vierde set liet zien deed pijn aan de ogen. In plaats van goed te bewegen en technisch goed te blijven slaan, koos Sijsling soms zelfs op zijn fo rehand voor sliceballen. Ballen in de hoek liet hij lopen. „Dat was de cruise mode, om maar zo veel mogelijk energie te sparen. Nee, dat ziet er niet mooi uit." Zijn lichaamstaal was duidelijk: dit kwam niet meer goed. Met een paar bewuste fouten liet hij de vierde set lopen, ging even van de baan en hoopte als herboren te rug te komen. „Ik zocht naar een moment om nog één keer alles er uit te persen. Ik kwam in de eer ste game op 0-30, dat was het. Dit was de max, ik kon niet dieper." De ervaren Robredo wist niet wat hem overkwam en speelde de wedstrijd soepel uit. Sijsling zou aan de gewonnen par tij tegen Melzer en de eerste twee Roger Federer heeft zich woens dag kinderlijk eenvoudig voor de derde ronde op de open Franse tenniskampioenschappen ge plaatst. In minder dan anderhalf uur won de als tweede geplaatste Zwitser met 6-2 6-1 6-1 van de In diër Somdev Dewarman. Ook publiekslieveling Gaël Mon- fils heeft zich bij de laatste 32 spe lers op Roland Garros gevoegd. De Fransman was in vier sets te sterk voor de Let Ernests Gulbis: 6-7 (5) 6-4 7-6 (4) 6-2. Monfils treft in de volgende ronde Tommy Robredo, die Igor Sijsling versloeg. sets van gisteren een goed gevoel over kunnen houden. Als hij op zijn topniveau speelt, is het een goede speler geworden. „Maar ik wil niet blijven hangen in de fase waarin ik blij ben dat ik een ron de heb gewonnen. Ik baal als een stekker. Het zal een lange weg zijn om mijn conditie te verbete ren. Al heb ik wel eens begrepen dat je uithoudingsvermogen al leen maar beter wordt tot je 34e. Daar moet ik me maar aan vast houden dan." Bij de vrouwen heeft Serena Willi ams haar rol als titelfavoriet een voudig waargemaakt. In haar twee- derondepartij was de Amerikaan se nummer één van de plaatsings lijst veel te sterk voor de Franqaise Caroline Garcia (6-1 6-2). Garcia was in Parijs met een wildcard toe gelaten tot het hoofdtoernooi. Williams speelt nu tegen Sorana Cirstea voor een plek bij de laatste zestien. De Roemeense rekende eerder op de dag eveneens zonder al te veel moeite af met de Zweed se Johanna Larsson (6-1 6-4). Cir stea won eerder van Kiki Bertens. HOENDERLOO - Louis van Gaal ver zamelde woensdag zijn Oran je-troepen voor een tournee waar in "het sportieve element volledig ondergeschikt is. De KNVB haalt met de Azië-trip niet alleen een grote zak geld binnen, maar wil het Nederlandse voetbal ook ver kopen. Stap in de schoenen van de bonds coach en je kunt onmiddellijk vijf redenen opnoemen waarom je volgende week niet met je ploeg aan een slopende reis naar Indone sië (aftrap 7 juni) en China (11 juni) moet beginnen. 1. De spelers hebben zonder uit zondering een lang en zwaar sei zoen achter de rug. 2. Binnen een week worden meer dan dertig vlieguren gemaakt. 3. De temperatuur in Jakarta is 33 graden, in Peking 31 graden. 4. De tegenstanders staan op plaats 98 (China) en 170 (Indone sië) van de wereldranglijst. 5. De selectie is zwaar ontman teld, omdat een groot aantal inter nationals is gedetacheerd voor het EK van Jong Oranje. Je zou er ook nog bij kunnen zeg gen dat er amper tijd is om de be toverende Borobudur-tempel op Java te bezoeken, of de Chinese muur. Maar vermoedelijk zijn er niet veel internationals die ook nog hun culturele horizon willen verbreden. Veel te winnen heeft Louis van Gaal dus niet in het Verre Oosten, ook omdat hij diep in zijn hart wellicht het liefst in Israël zou zijn voor het jeugd-EK. Maar als profeet van de Nederlandse voet- balschool zal ook hij inzien dat er voor zijn werkgever, de KNVB, des te meer te winnen is. De voet balbond maakt officieel geen be dragen bekend, maar aangeno men mag worden dat Indonesië en China in totaal enkele miljoe nen op tafel leggen voor de komst van Oranje, dat nog altijd de sta tus van een krachtig A-merk heeft. Geld dat de KNVB goed kan ge bruiken in deze crisistijden. Ook in het voorjaar van 2011 (Brazilië en Uruguay) en 2007 (Thailand en Zuid-Korea) maakte Oranje een lucratieve tournee. Beide rei zen werden, net als nu, gedeva lueerd door het ontbreken van veel basisspelers. Maar het is niet alleen de commer cie die de boventoon voert. De KNVB wil graag een voortrekkers rol vervullen en pioniert al jaren in continenten als Afrika, Azië en Zuid-Amerika om het voetbal daar verder te ontwikkelen. Zo richt het project WorldCoaches zich op het verbeteren van de FEDERER GUNT DEWARMAN SLECHTS VIER GAMES door Robbert Minkhorst ZEIST - Katwijk weigert na een eventuele promotie naar de eerste divisie om op zondag te voetbal len. Daarmee lijkt de overgang van de Katwijkers naar de Jupiler Lea gue van de baan. De garantie dat de club niet op zondag hoeft te spelen, kan de KNVB niet geven. Maandagavond bereikten de sec ties amateur- en betaald voetbal en de Coöperatie Eerste Divisie (CED) consensus over de samen stelling van Nederlands tweede profcompetitie. Daarover ont stond strijd, toen de CED ervoor koos om twee beloftenteams toe te laten. De KNVB werkte juist met Katwijk en Achilles '29 een pilot uit om de twee amateur clubs vervroegd te laten promove ren. De bond was bereid om daar voor de voorwaarden flink af te zwakken. De KNVB wil promotie van de topklasse naar het prof voetbal vanaf 2016 verplicht stel len. In dat laatste ziet Katwijk-voorzitter Willem Guyt een praktisch voordeel om ver vroegd over te gaan. „Want ben je er wel klaar voor tegen die tijd? Dit traject kan ons hierbij hel pen." De overeenstemming die de KNVB met de CED bereikte, betreft overigens geen of of, maar en en. Naast twee topklassers krij gen ook twee teams uit de eredivi sie voor beloften een uitnodiging. „Er doen zoveel dingen de ron de", reageert voorzitter Guyt. Dui delijk is de Katwijker al wel over één ding. „Met enkele uitzonde ringen zal de speeldag zaterdag zijn. Wij gaan niet op zondag voetballen. Dat is voor ons een brug te ver." middelburg - Het driebanden team van Martens Cleaning krijgt geen doorstart onder een andere naam. Stichting BIZ is er na lang zoeken niet in geslaagd voldoen de sponsoren en een biljartlokaal te vinden voor de ploeg die afgelo pen seizoen in de eredivisie uit kwam. Een hele tijd heeft het er naar uitgezien dat het team naar Café De Wellse Vaert in Steenber gen zou verkassen, maar ook uit bater Hennie Brugmans zag geen kans voldoende middelen bij el kaar te krijgen om het team op de been te houden. Daarop besloten besloten Brugmans en Joop van den Oudenhoven, die namens de spelers de onderhandelingen voer de, de realiteit onder ogen te zien en het team te ontbinden. Jean van Erp en Raymond Ceulemans zullen nu voor Jorissen in Den Haag:gaan spelen. ENSCHEDE - Geëmotioneerd legde voorzitter Joop Munsterman van FC Twente woensdagmiddag in een persconferentie uit waarom hij af ziet van voetballen in het FBK-sta- dion in Hengelo. Hij en FC Twente wilden helpen, maar ze kregen de volle laag. Uiteindelijk zien ze van het hele plan af om het atletieksta- dion te redden. Een lang weekeinde. Meer was niet nodig om Joop Munsterman volledig van gedachte te laten ver anderen. Hijzelf maar vooral ook zijn club FC Twente waren zo on heus aangepakt over het plan om te gaan voetballen in het Hengelo se FBK-stadion, dat hij het hele maal zat was. Donderdagavond kreeg de ge meenteraad van Hengelo te horen wat de beste en mogelijk enige manier is om een noodzakelijke bezuiniging op de exploitatie van het FBK-stadion te halen. De be loftes en dames van FC Twente zouden er gaan voetballen. Maar voor atletiekNwas er dan geen ruimte meer. Voor het atletiekga- la FBK zou dit het einde beteke nen. In allerlei media werd dit uitge legd als dat FC Twente het atle- tiekgala om zeep helpt. „Ik ben heel veel gewend", lichtte Joop Munsterman toe, „maar dit niet. Hoe haal je het in je hoofd om de schuld van het verdwijnen van de games bij FC Twente te leggen?", reageerde hij ontdaan. Op de vraag of hij is bedreigd, wilde Munsterman niet ingaan. „Dat zeg ik niet", zei hij. Voorbeelden van de drek die hij over zich uitgestort kreeg, wilde hij niet geven. Hij vertelde ze wel aan wethouder Erik Lievers toen hij hem dinsdagavond belde met de boodschap datt> hij niet meer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32