ZEELAND Aan kop Lente breekt records met regen en kou Products siuit 0 fabriek bij Hoek almanak Zorgverzekeraar CZ wil 2 5.000 verzekerden vragen om nauwgezet hun zorgdeclaraties te controleren. roept hulp verzekerden in CZ door Theo Giele MIDDELBURG - Klopt de rekening die de zorgverlener ons gestuurd heeft?" Om geldverspilling door verkeerde declaraties in de zorg te gen te gaan legt CZ haar verzeker den die vraag voor. Zaterdag wordt een eerste groep van zo'n honderd mensen uit het CZ-klantenpanel benaderd om de rekeningen door te pluizen op on juistheden of onduidelijke om schrijvingen. Volgens woordvoer ster Marie-José van Gardingen is het de bedoeling dat uiteindelijk alle 25.000 mensen van het klan tenpanel bij dit project betrokken wordt. „We beginnen met een kleine groep om ervaring op te doen. Maar we willen dit project snel opschalen tot het hele klantenpa nel", aldus Van Gardingen. Die rekeningen worden bij bin nenkomst gecontroleerd en bij vermoeden van onjuistheid of fraude wordt actie ondernomen. Zo'n half miljard euro aan reke ningen passeert de eerste controle niet. Reden kan zijn dat het om niet verzekerde kosten gaan of dat bepaalde gegevens onvolledig zijn. CZ haalde vorig jaar voor 70 mil joen euro aan al betaalde rekenin gen terug. Maar CZ kan zonder de hulp van de verzekerden niet al les nagaan. Een aantal vragen mag een verzekeraar niet stellen om dat de privacy van de patiënt in het geding is. Dat hindert de con trole van de rekeningen door de verzekeraar zelf. Door het klantenpanel in te scha kelen hoopt CZ op een beter in zicht. Bij CZ zijn ruim 3,3 miljoen mensen verzekerd. De verzeke raar heeft een marktaandeel van 20 procent. In totaal keerde CZ in 2012 voor 7 miljard euro aan ziek tekosten uit. Dat komt neer op een bedrag van 2126 euro per ver zekerde. DONDERDAG 30 mei 2013 Goed ingepakt tegen de kou lopen Hans en Kim van der Werf met hun baby Loes door de Waistraat in Vlissingen. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Zeeland beleeft de koudste lente (van maart tot en met mei) sinds 1962. Toen was de gemiddelde temperatuur 6,7 gra den. De gemiddelde temperatuur bleef nu steken op 7,1, tegenover 9,5 graden normaliter. De killere lentes zijn allemaal van vóór 1962. Met 480 zonuren is het ook een sombere lente. Vlissingen geniet normaal van 520 zonuren. Dit voorjaar telde weeronline.nl zelfs 18 keer lichte vorst en een echte ijsdag (dan vriest het de hele dag). De meeste vorstdagen kwa men in maart voor, waardoor maart bijna een wintermaand was. Warme dagen met twintig graden of meer zijn twee keer voorgevallen. Normaliter zijn dat er ten minste 8. De lente begon droog, maar in mei werd dat te kort ruimschoots ingehaald met rond de 160 mm regen. Normaal valt er in drie maanden 170 mm. Weeronline noemt dit sombere weerbeeld een gril in het opwar- mingsklimaat. Koude periodes doen zich deze eeuw minder vaak voor door de klimaatverandering, dan in de vorige eeuw. De opwar ming van de aarde gaat door. Weeronline.nl besluit optimis tisch. Door een hoog drukgebied wordt het weer stabieler en is het vanaf vrijdag droog en warmer. HOEK - Air Products, leverancier van gassen en chemicaliën aan in dustriële bedrijven, heeft de vesti ging bij Hoek gesloten. De negen personeelsleden zijn naar fabrieken van Air Products in Gent overge plaatst, gepensioneerd of hun con tract is niet verlengd. De fabriek bij Hoek leverde zuur stof, stikstof en argon bijna exclu sief aan staalconcern ArcelorMit- tal in het Gentse havengebied. Het Amerikaanse Air Products heeft daar een nieuwe luchtschei- dingsfabriek opgetrokken waar mee de vestiging bij Hoek overbo dig is geworden. De fabriek stamt ook al uit 1970 en is 'versleten'. De installaties worden in de loop van dit jaar afgebroken. Tip? redactie@pzc.nl Dat de 8-jarige Zeeuwse jongen sportief is, is al een tijdje bekend. Hij heeft het bovendien niet van een vreemde. Zijn ouders lopen hard. Kees jr. en Kees sr. hadden zich inge schreven voor een wedstrijd in Lei den. De jongen zou 5 kilometer lo pen, de vader de langste afstand. Een dag voor de wedstrijd vroeg ju nior aan zijn moeder: „Morgen sta ik dus alleen aan de start. Ik ken er niemand." Moeder zou vanaf de zij lijn wel een oogje in het zeil houden. „Maar hoe weet ik de weg?" wilde junior nog weten. „Gewoon de ande ren volgen", antwoordde ze. Maar daar had ze toch buiten de daden drang van haar zoon gerekend: „Wat als ik aan kop loop?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21