Jongensachtige zakenman VERDIEPING 9 Lodewijk Severein zag kansen in vaak niet voor de hand liggende dingen Juan Cuenca Llorente (uiterst links, met bruine broek en kleine beker), foto La Verdad Cuenca De rit ging vanaf de rand van het centrum naar Molina de Segura. Een van de vele klei nere dorpen rondom Murcia, waar het Spanje van de crisis goed zichtbaar is: leeg staande panden, verval, slecht onderhou den wegen en mislukte vastgoedprojecten. Daar werden ze opgewacht door ten min ste drie personen: de beide Roemenen - volgens de politie ingehuurd voor het vuile werk - en Juan Cuenca. Wat zich vervol gens heeft afgespeeld, is slechts deels dui delijk. En uiteindelijk bepalend voor het motiefin de zaak. Eén theorie is dat Severein een goed ge sprek met zijn zakenpartner wilde voeren over de mislukte opzet van een gezamenlij ke handel in marmer. Cuenca zou daarvoor geld hebben gekregen, maar dat in eigen zak hebben gestoken. Wellicht dat de Ne derlander met zijn, voor Spaanse begrip pen, directe optreden de woede heeft ge wekt van Cuenca. Daarna liep het gesprek compleet uit de hand, met marteling en moord als gevolg. Een andere theorie draait om een mogelijk torenhoge schuld aan de kant van Cuenca. Die zou dan, wanhopig, en onder druk ge zet door andere eisers, geld hebben willen lenen of krijgen van Severein. De lokale po litie vermoedt dat de Valenciaan ervan op de hoogte was dat het Nederlandse stel een aanzienlijke som cash geld had meege bracht naar Murcia. Ricardo Fernandez gaat voorlopig uit van het laatste. „Alles wijst erop dat Cuenca on der grote druk stond de laatste tijd en dat hij veel mensen geld schuldig was. Ik denk dat hij de twee Roemeense handlangers heeft meegenomen om extra druk uit te oe fenen op Ingrid en Lodewijk, niet in eerste instantie met de intentie hen te vermoor den. Dat heeft geen zin als je geld van ie mand wilt hebben. Martelen wel." Ingrid en Lodewijk zijn mogelijk enkele da gen vastgehouden. Het vrijstaande huis op de campo, het Spaanse platteland, is na de moorden compleet schoon geschrobd. De speciale politie-eenheid kreeg pas na ge bruik van het lichtgevende luminol een beeld van de misdrijven die zich ter plaatse hebben afgespeeld. De verdachten hadden het huis voor enkele weken gehuurd en hoefden, door de geïsoleerde ligging, niet bang te zijn dat omwonenden konden zien of horen wat zich binnen afspeelde. Het was de ideale plek voor een misdrijf. door Niek Opten Hij zou in Mur cia gehandeld hebben in mar mer, investerin gen hebben ge daan in plaatselijk vastgoed en een grote som euro's cash hebben meegenomen uit Ne derland. Dat de in Hengelo geboren Lodewijk Severein (57) aan het ondernemen was in Zuid-Spanje, verbaast niemand die hem kende. De gewelddadige dood van de zakenman en zijn partner In grid Visser is volgens beken den echter 'totaal niet te rij men met zijn persoon'. Niet alle bekenden willen ge citeerd worden, vanwege de grote emoties die gepaard gaan met de vondst van de li chamen van Severein en Vis ser, maar hun karakterschet sen van de zakenman en vol leybalfan stemmen overeen. „Lodewijk was een charman te, ontwapenende man. Hij wist je héél snel op je gemak te stellen. Hij kon mensen verbinden, zocht altijd naar het compromis. Op Lode wijk kon je niet kwaad wor den", zegt Ronald van Rooden. Hij werkte van 2000 tot 2005 intensief sa men met Severein bij HCC, de Hobby Computer Club. Severein werkte in de jaren '90 als docent geschiedenis in Zaandam. „Hij was een po pulaire docent. Hij zag er goed uit, dat scheelde ook wel", herinnert collega-do cent Rob Molanus zich. Seve- reins grote interesse in com puters won het van zijn le raarschap. Hij schopte het van actief lid tot directeur van HCC, een club waarvan uiteindelijk 180.000 compu- terfans lid werden. Onder zijn leiding kwam de inter- netprovider HCC-net tot stand, waar Severein eige naar van werd. „Lodewijk stond voor zijn zaak, af spraak was afspraak, maar hij was geen harde zakenman. Hij handelde op basis van vertrouwen", zegt Cees Ver hoef die Severein meehielp met het opzetten van HCC-net. Rooden volgde Severein op als directeur van HCC. „Als er in Spanje sprake was van een zakelijk conflict, dan is de afloop niet voor te stellen. Dat er een link was tussen hem en het criminele circuit, daar kan ik totaal niet bij", zegt Van Rooden, tegenwoor- Lodewijk Severein foto Lex van Lieshout/ANP dig directeur van een kinder dagverblijforganisatie. Severein was actief in de vol- leybalsport, met name als sponsor van zijn club Marti- nus uit Amstelveen en van 2006 tot 2009 als teammana ger van de nationale vrou- wenploeg. De sponsoring riep vragen op bij de compu terhobbyisten: moesten zij betalen voor een volleybal club? „Lodewijk wist hen te overtuigen. Hij had ook een goed verhaal. HCC wilde im mers de naamsbekendheid vergroten." Severein verkocht HCC-net in 2005 aan KPN. Het overna mebedrag is niet bekendge maakt, maar zou enkele mil joenen bedragen. „Een data base met tienduizenden com putergebruikers was destijds veel geld waard. Het was in ieder geval genoeg om een investeringsbedrijf op te rich ten", zegt Van Rooden. Vanuit Zaandam stopte Seve rein geld in allerlei start-ups, zoals een restaurant in Am sterdam en een wijnproeve rij in Zaandam. Ook runde hij een managementadvies bureau en investeerde hij in een apparaat om sportblessu res versneld te genezen. Van Rooden: „Hij zag mogelijkhe den in vaak niet voor de hand liggende dingen." In 2010 verscheen in een op lage van 40.000 exemplaren Match, het blad voor de spor tieve vrouw. Het was een idee van Ingrid Visser, die een jaar daarvoor een relatie met hem kreeg. De oud-top- volleybalster miste een goed journalistiek vrouwentijd schrift op het gebied van sport. Match zou het zo'n an derhalfjaar volhouden. Dat Severein wilde investe ren in Zuid-Spanje was geen geheim in zijn kennissen kring, maar met het hoe en wat liep hij niet te koop. Ronald van Rooden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9