Levering wapens onzeker, ondanks aflopen embargo 44 Hoe gevaarlijk 6 BUITENLAND SYRIË De BBC pakte gisteren gruwelijke beelden op van een slachting in Syrië, dankzij lokale burgerjournalisten. het ook is, wij doen ons best om de wereld te informeren Groot-Brittannië zal niet op eigen houtje wapentuig sturen naar de rebellen in Syrië De oppositie in de Tweede Kamer vreest dat wapens in handen komen van jihadisten 'Niets blijft meer geheim door onze correspondent Harald Doornbos DAMASCUS/ALEPPO - Syrische re bellen zeggen dat ze nu kunnen bewijzen dat meer dan tweehon derd mannen, vrouwen en kinde ren zijn gestorven in wat ze een van de grootste bloedbaden van de Syrische burgeroorlog noe men. De aanval op onschuldige burgers zou begin deze maand zijn uitgevoerd in de westelijke districten al-Bayda en Baniyas. Op video-opnames zijn de resten van verbrande lichamen te zien en de bebloede lijken van man nen, vrouwen en jonge kinderen met ernstige verwondingen. Oog getuigen spreken van een gerich te aanval van aan de sjiieten ver wante alawieten - de religieuze bevolkingsgroep van president Bashar al-Assad - op de lokale, soennitische, bevolking. Terwijl buiten op het balkon een generator snort zodat er toch elek triciteit is, zitten activisten van de Syrische oppositie binnen te werken aan een paar grote tafels. De een zet een bericht op Twitter. Een ander ververst de Face- book-pagina van het Aleppo Me- Activist Jusuf I Videobeelden van een bloedbad dat door het Syrische leger werd aangericht in al-Bayda zijn door burgerjournalisten op YouTube gezet. dia Center, AMC, zoals deze groep zich noemt. De gruwelijke beelden die eerder online werden gezet, zijn weer actueel nu de BBC de zaak gisteren heeft opge pakt. Op een andère tafel ligt naast een laptop een pistool. „We zijn niet neutraal", grijnst een van de jon gens. Hij vecht niet op straat, want hij behoort tot de 'media tak' van deze revolutie, maar bijna iedereen heeft wel een wa pen binnen handbereik in deze contreien. Met de informatievoorziening uit Syrië is het bizar gesteld. Aan de ene kant wordt het land nauwe lijks bezocht door internationale journalisten. Anderzijds zorgen honderden groepen van lokale ac tivisten en burgerjournalisten er voor dat de strijd in Syrië onder hand een van de meest en best ge documenteerde conflicten ooit is; met gruwelijke getuigenissen te over. Gewapend met een mobiele tele foon met camerafunctie produce ren deze activisten dagelijks be richten en filmpjes. In bijna ieder dorp in Syrië wonen dit soort re porters die alles meteen op Twit ter zetten, waardoor de hele we reld direct kan meekijken. Alleen al het LCC, een verzame ling van lokale comités, heeft 128.000 tweets de wereld in ge stuurd, en daarbij 30.000 video clips. RevolutionSyria zit ook al op 130.000 tweets gepost en even veel berichten op Facebook. RevolutionSyria heeft 100.000 vol gers. Individuele activisten zitten op tussen de tien- en vijftigdui zend twitterberichten. Het Aleppo Media Centrum is pas onlangs begonnen op Twitter. Zonder het internet was dit alle maal niet mogelijk geweest, er kent Jusuf, een van de activisten. „De kleinste uithoek in Syrië meldt wat er gebeurt. Het regime kan niets meer geheim houden." jusuf draagt een uniform, een wa pen en zijn laptop. Soms vecht je met de videocame ra, soms met je wapen, legt hij uit. De bril waardoor hij kijkt, is uiteraard gekleurd. Kritiek leve ren op de eigen soldaten mag, maar 'het moet niet ten koste gaan van de revolutie'. Een andere rebel, Ibrahim, zette online dat de rebellen in Aleppo huizen hadden geplunderd en au to's gestolen. „Als we van dit soort incidenten horen, melden we zoiets wel degelijk op Twitter of Facebook", zegt hij. Ibrahim haat president Assad. Niet zo verbazingwekkend want onlangs werd zijn broer doodge schoten door een Assad-sluip- schutter. Voor de verspreiding van hun be richten gebruiken de activisten een lokaal Syrisch internet dat ze zelf hebben geïnstalleerd. Als dat netwerk het niet doet, schakelen ze over op satelliettelefoons, wat duurder en langzamer is. Het probleem met satelliettele foons is echter dat ze traceerbaar zijn voor het regime van Assad, vertelt Jusuf. „Maar hoe gevaarlijk het ook is, wij doen ons best om de wereld te informeren." DEN HAAG/BRUSSEL - Het is nog maar de vraag of er straks daadwer kelijk wapens geleverd worden van uit de Europese Unie aan de Syri sche oppositie. Dat stelt minister van Buitenlandse Zaken Frans Tim mermans (PvdA). Hoewel na lang beraad maandag in Brussel onder druk van de Brit ten en de Fransen werd besloten tot het loslaten van het wapenem bargo, moet het nog maar blijken of er ook echt geleverd gaat wor den. „De lidstaten die wapens willen leveren, zijn verplicht te garande ren dat deze niet in verkeerde han den vallen. Ik kan me voorstellen dat ze daar niet in slagen", zei Timmermans gisteren na afloop van het vragenuurtje in de Twee de Kamer. Alleen de Engelsen en de Fransen zouden levering van wapens overwegen. „Van de 27 lid staten zullen er 25 geen exportver gunning ondertekenen." Timmermans kwalificeerde het besluit van maandag als 'niet opti maal'. Wel is hij blij met de af spraak om de andere sancties - be vroren tegoeden, reisverbod - overeind te laten. „Waren we er niet samen uitgekomen, dan had Assad weer kunnen beschikken over al zijn tegoeden in het bui tenland en konden de mensen van zijn regime weer vrij reizen. Een horrorscenario." Nederland zag liever dat het wa penembargo verlengd werd, maar door de positie van de Britten en de Fransen bleek dit onmogelijk. „Zij maken de inschatting dat het vooruitzicht van een eindigend embargo alle strijdende partijen om tafel dwingt", zei Timmer mans. De oppositie in de Tweede Kamer is ontevreden over de afspraak en vreest onder meer dat nu wapens in handen komen van bijvoor beeld jihadisten. Groot-Brittannië stuurt overigens niet op eigen houtje wapentuig naar de rebellen in Syrië, maar al leen samen met andere partijen, zo heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, William Ha gue, inmiddels verduidelijkt. Rusland, dat al decennia wapens levert aan het Syrische bewind, maakte duidelijk teleurgesteld te zijn in de Europese Unie, omdat die het Europese wapenembargo tegen Syrië niet verlengde. Onder- mirfister van Buitenlandse Zaken Sergei Lavrov zei gisteren dat hier mee de kansen om een internatio nale conferentie bijeen te krijgen, 'schade werd toegebracht'. Rusland en Groot-Brittannië pro- beren^de Syrische president As sad al heel lang aan de onderhan delingstafel te krijgen om einde lijk vrede te bewerkstelligen. Een hoge Russische diplomaat heeft volgens de Israëlische krant Ha'aretz gezegd dat Rusland de de voorgenomen levering van S-300 langeafstandsluchtafweerra- ketten aan het regime van presi dent Bashar al-Assad zal doorzet ten. De Russische minister van Defen sie Sergej Riabkov bevestigde gis teren nogmaals dat Rusland de oude Syrische bondgenoot niet in de steek zou te laten, ondanks flin ke kritiek van Israël en veel wes terse landen. De afspraak met Sy rië voorkomt dat sommige 'heet hoofden' een militaire inval over wegen, aldus Riabkov.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6