■Cï Westdorpe pakt uit met drie dagen Dijkfeesten Burgers brengen kunst op straat in Oostburg 3 Oostappen volgt nu met Braakman officiële route I I 1 1 1 1 'Elke dag bel ik wel met mijn moeder in Peru' SMELTKROES DOW 24 ZEEUWS-VLAANDEREN COMMUNITY ART Drie schilderijen van een jeugdig 'kunstenaarscollectief vrolijken de binnentuin bij het gemeentehuis op. Opnieuw hinder door werken op Expresweg N49 EF Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er ruim 400 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Van daag: Nathaly Saucier Livano (29) uit Peru is sinds 2007 in Zeeuws-Vlaanderen. door Harmen van der Werf Nathaly Saucier Li vano straalt. Ze ver telt zonder een blad voor de mond te ne men. Over haar komst uit het Zuid-Amerikaanse Peru naar Nederland, naar Oost burg. Over haar eerste jaren in Zeeuws-Vlaanderen. Over haar moeder, met wie ze elke dag belt via een goedkope internetverbin ding. En kort over haar zwanger schap. Het lag niet voor de hand dat Na thaly naar Nederland kwam. Ze had het goed naar haar zin in Pe ru, in de altijd levendige miljoe nenstad Lima. „Ik heb communi catie gestudeerd aan een universi teit in Lima, een particuliere uni versiteit, de Pontifïcia Universi- dad Católica del Peru. En ik had werk bij een reclamebureau, op de creatieve afdeling. Mijn specia liteit was design, ontwerpen, en een beetje marketing." Nathaly had het niet slecht in Pe ru, helemaal niet zelfs. Ze had een baan naar haar zin. Ze reisde veel, van Colombia, Chili tot Brazilië en Venezuela. Toch trok Neder land haar. Via een goede vriendin met een Belgische vriend kwam ze - allereerst via internet - in contact met een Oostburger. „Ik wilde niet weg. In Peru is het al tijd lekker warm en hier zo koud, maar", zegt ze ontwapenend, „ik was gewoon verliefd." Zes jaar geleden was het zover, Nathaly maakte de oversteek. „Ik had in het begin het gevoel dat ik op vakantie was. In een mooi land, met veel water en natuur. Maar dat ging over. Ik miste de drukte van Lima, de warmte, de mensen bij wie ik altijd op be zoek kon komen, zonder een af spraak te maken. En daar zat ik, in Oostburg, zonder rijbewijs. Ik wil de werken. Ik had een mooi diplo ma, maar het enige wat ze me bij een uitzendbureau in Oostburg te bieden hadden, was schoonmaak werk. Ik kon wel huilen." Nathaly vocht terug en kreeg via een uitzendbureau in Terneuzen financieel administratief werk bij Nathaly Saucier Livano. foto Mark Neelemans Dow. „Ze zochten een Spaanstali ge, perfect voor mij. Maar ik moest elke dag met de bus, dat werd mij op den duur te zwaar." Ze vond werk in Eede, maar daar werd verwacht dat zij vlot Neder lands kon praten. „Dat ging niet, waarna ik heb besloten staatsexa men Nederlands te doen." Ze spreekt nu haast perfect Neder lands met een charmant Spaans accent. Sinds november 2010 werkt Nathaly inmiddels bij het BPSC, als customer service agent bij de Customer Information Group van de afdeling Market en Sell. In die functie is zij de eerste contactpersoon voor klanten, die bijvoorbeeld vragen hebben over producten van Dow en prijzen. Haar leven is veranderd. De eerste liefde ging over. Ze scheidde en ontmoette haar huidige man, die ook bij het BPSC werkt. Ze is hoogzwanger. „We krijgen een BPSCbaby." Nathaly oogt geluk kig. Peru mist ze nog wel. Haar moeder komt elk jaar voor een, maand, soms drie maanden, naar Terneuzen, waar ze nu woont. „Mijn vader heeft een eigen be drijf. Voor hem is het moeilijker. Het is ook dertien uur vliegen." Elke dag heeft ze via internet tele fonisch contact met haar moeder. „Lekker bijkletsen, heerlijk." Ze is Nederland ook meer gaan waarde ren. „De verschillen tussen arm en rijk zijn hier kleiner. Je ziet geen kinderen bedelen op straat." westdorpe - In Westdorpe wor den van vrijdag tot en met zondag de Dijkfeesten gehouden. De brand weer Westdorpe, die het 75-jarig bestaan viert, levert een grote bij drage. De festiviteiten beginnen vrijdag om 13.00 uur bij Farmwood aan de Kapittelstraat. De brandpreven tieweek voor de jeugd wordt dan afgesloten. Zaterdag is het vroeg dag met vanaf 8.00 uur een straat- markt. Verder vermeldt het pro gramma zaterdag allerlei muziek- optredens, een demonstratie van het Rope Rescueteam Zeeland, en- quatro games en 's avonds treedt coverband the Good, the Bad en Bart XL op. Zondag is er eerst een gezamen lijk ontbijt waarna onder meer een motortoerrit, een dienst voor overleden brandweerlieden, een familieloop, workshop streetdan- ce en een optocht van historische brandweerwagens en brommers volgen. door René Hoonhorst oostburg - Het tuintje aan de Nieuwstraat in Oostburg is een oase van rust. Inwoners van Oost burg, leerlingen van het Zwin, toe vallige passanten en toeristen moeten er op elk moment van de dag kunnen neerstrijken. Om er een potje te dammen of te scha ken, een spelletje boter, kaas en ei eren te doen of jeu de boules te spelen. „Of gewoon een beetje rondkij ken. Naar de drukte bij de win kels aan de overkant op het Raad huisplein of het voorbijkomend verkeer", zegt Lola Oostdam. Oostdam is sociaal-cultureel wer ker bij de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen. Ze is de bedenkster en initiatiefneem ster van Community Art en hoopt dat het tuintje de aanzet is tot een stortvloed van door bur gers ontworpen en gemaakte kunstwerken in de open ruimte. Oostdam baalt een beetje dat het binnentuintje door raadslid Francois Babijn is aangehaald als een voorbeeld van spilzucht van het dagelijks gemeentebestuur. B en W hebben weliswaar uitge legd dat de aankleding van het tuintje wordt bekostigd uit het schilderijen, 4 speel- en zitbankjes, 2 afval bakken en 1 jeu-de- boulesbaan telt de tuin aan de Nieuwstraat. budget voor de verbouwing van het gemeentehuis. Het loze per ceeltje tussen het klantencontact- centrum en het gebouw van zorg en welzijnsinstelling Porthos kon als lusthofje worden ingericht,om dat de gemeente zo zuinig is ge weest. Dat het binnentuintje door jongeren is ingericht, ziet het col lege als 'meerwaarde'. „Jongeren worden bewust gemaakt van hun mogelijkheden om bij te dragen I De buitelende hoeden zijn ook ontworpen door de jonge kunstenaars. Op de muur is een eindje verder een losse hoed buiten het kader getreden. hoek - De Oostappen Groep neemt wat gas terug bij de heront wikkeling van vakantiepark Marina Beach (voorheen Vakantie-eiland Braakman) bij Hoek. Het bedrijf ziet voorlopig af van de omstreden plaatsing van chalets bij bungalows en heeft nu een wijziging van het bestemmingsplan bij de gemeente Terneuzen aangevraagd. Het bedrijf is min of meer ge dwongen tot deze stap. Bungalow eigenaren trokken bij de gemeen te aan de bel. Oostappen had alles al voorbereid om chalets te plaat sen bij de bungalows, wat volgens het bestemmmingsplan niet mag. „We zijn wellicht iets te enthou siast geweest om er weer een goed vakantiepark van te maken", stelt Stan van Esdonk van Croo nen Adviseurs namens Oostap pen. Hij meldt ook dat de perce len 'netjes' worden gemaakt door gras in te zaaien. De aanvraag tot wijziging van het bestemmingsplan wordt in behan deling genomen, laat wethouder Pim Broekhuysen weten. Belang hebbenden kunnen dan officieel hun zegje doen. Oostappen wilde honderd chalets bij de bungalows plaatsen. Die zijn 'tijdelijk' elders op het park gezet. In totaal staan er nu 801 nieuwe chalets. aan inrichting en beheer van de openbare ruimte", stelde het colle ge. Lola Oostdam is natuurlijk blij dat B en W zo positief zijn, maar is toch een beetje bang dat de kri tiek van het raadslid blijft han gen. „Maar er is hier geen sprake van geldverspilling. Er is met mi nimale middelen juist veel gereali seerd", benadrukt ze. Op de vier ronde betonnen tafels kan binnen kort worden geschaakt, gedamd of boter, kaas en eieren gespeeld. Ook ligt er een jeu-de-boules- baan. Oostdam: „De speelborden worden binnenkort op de tafels geschilderd en spelmateriaal is te halen bij de receptie van Porthos. De zitjes staan in het groen en de blinde muren zijn aangekleed met door tieners ontworpen kunst. Het tuintje is een fantas tische rust- en speelplaats voor in woners van Oostburg, passanten én toeristen." Op een bordje onder één van de drie kunstwerken staan de na men van de negen jeugdige kun stenaars en die van twee volwasse nen, van wie er één de tuin ont wierp en de ander de canvasdoe- ken ophing. Oostdam was aange naam getroffen door de ideeën van de jongeren en is zeer tevre den met de uitvoering. Vooral om dat jongeren 'out of te he box' durfden te denken, waardoor een luchtballon door iets te enthou siast verfgebruik veranderde in een, volgens Lola, 'smeltend hart'. Oostdam benadrukt dat Commu nity Art - 'kunst van de gemeen schap' - niet exclusief voor jeugdi gen is bedoeld. „Er zijn in de ge meente Sluis nog veel blinde mu ren, schuttingen of naargeestige hoekjes op te vrolijken. Het zou mooi zijn als bewoners zelf met ideeën komen om die plekken op te vrolijken door wanden te be schilderen, bomen en struiken te planten, bloemstukken op te han gen of andere creatieve oplossin gen toe te passen. Die ideeën hoe ven natuurlijk niet alleen bij jeug digen op te borrelen. Volwasse nen voelen zich minstens zo be trokken bij hun leefomgeving." melsele - Wie komend weekend vanuit Antwerpen naar Zeeuws- Vlaanderen wil, moet rekening houden met verkeershinder. Van vrijdag 31 mei (21.00 uur) tot maandag 3 juni (5.00 uur) wordt de laatste fase uitgevoerd van het onderhoud aan de Expresweg N49. Dan krijgt de laatste drie ki lometer wegdek tussen de Waas landhaven-Oost en Melsele in de richting van Zelzate een nieuwe asfaltlaag. Het verkeer in de rich ting Zeeuws-Vlaanderen wordt dan omgeleid via de Keetberglaan naast de snelweg. Het verkeer in de richting van Antwerpen onder vindt geen hinder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60