'Hamers kreeg levenslang door juridische fout' Hof: staatsloterij tot 2008 wel misleidend LIJN BINNENLAND 5 Opluchting na aanpak van jeugdbende WOENSDAG 29 MEI 2013 door Paul Bots LEUSDEN/SITTARD - Wetenschapsfi- losoof Ton Derksen zegt opnieuw een geval van gerechtelijke dwa ling te hebben ontdekt. Olaf Ha mers zit volgens hem ten onrechte een levenslange celstraf uit. Hamers is veroordeeld voor een moordzaak uit 2003 waarbij de Sit- tardse autohandelaar Jo Zwakha len en zijn vrouw Ine om het le ven kwamen en hun toen 9-jarige kleindochter Audrey in het hoofd werd geschoten. Derksen kreeg landelijke bekend heid met zijn boek over verpleeg ster Lucia de Berk die was veroor deeld voor het ombrengen van pa tiënten. Naar aanleiding van dat boek werd de zaak herzien en kwam De Berk vrij. Ook een boek over de Deventer moordzaak leid de tot een herzieningsverzoek. Gisteren presenteerde Derksen zijn boek Verkeerde Plaats, Verkeer de Tijd over de Sittardse zaak. Advocaten John Peters en Mauri ce Stassen dienen eind deze week namens Hamers een herzienings verzoek in. Beiden waren al met een eigen onderzoek bezig, omdat ze overtuigd zijn van de onschuld van Hamers, toen ze hoorden dat Derksen de kwestie ook onder de loep nam. Volgens Peters heeft de politie ver zuimd een andere verdachte te on derzoeken. Die had samen met een zoon van de Zwakhalens in de cel gezeten en wist zo dat de autohandelaar veel contant geld in huis had. Vlak voor de moord vertelde deze man dat zijn geld probleem snel voorbij zou zijn. Kort na de moord kocht hij een nieuwe inrichting voor zijn wo ning. Later pleegde hij zelfmoord. Een oom zou dit destijds bij de politie hebben gemeld, maar hoor de er niets meer van. Derksen heeft dit buiten het boek gehouden omdat hij 'niet wil spe culeren over andere verdachten'. De wetenschapper analyseerde de bewijsvoering tegen Hamers en concludeert dat justitie alle ontlas tende zaken zodanig omdraaide, dat de Sittardenaar alsnog schul- 9 dig leek. Zo was de tot levenslang veroordeelde geen ervaren schut ter en kon hij dus bijna onmoge lijk drie mensen in het hoofd schieten. Justitie deed dat af als toevalstreffers. Dat de man volgens psychische rapporten een rustig en conflict vermijdend karakter heeft, werd genegeerd. Hamers zou in paniek hebben gehandeld. Ook had hij volgens justitie geldgebrek. Zijn toenmalige werkgever en colle ga's verklaren echter dat Hamers grote bedragen contant kreeg als nachtvergoeding. Ook verdiende de trucker flink aan een wietplan- tage en aan sigarettensmokkel. De verklaring van kleindochter Audrey, die door de schotwond lange tijd in coma lag en pas na anderhalf jaar herinneringen kreeg aan het voorval, wordt door Derksen in twijfel getrokken. Des kundigen die door hem zijn inge schakeld, zeggen dat het meisje zich de moord onmogelijk kan herinneren. Het deel van haar her sens dat is beschadigd door het schot, is essentieel voor het geheu gen. Dat het meisje een oprecht klinkende verklaring aflegde, komt volgens de deskundigen mo gelijk doordat het menselijk brein zelf gaten in het geheugen invult. Derksen is voor 99,9 procent over tuigd van de onschuld van Ha mers. Die had net een auto ge kocht bij Zwakhalen en had daar bij zijn volledige adresgegevens achtergelaten. Tijdens een bezoek aan de wc zou hij schoten hebben gehoord. Hij vluchtte volgens de advocaat, omdat hij onder meer bang was dat de politie de hen nepplantage in zijn huis zou ont dekken. Hamers meldde zich later zelf bij de politie en heeft altijd ontkend. De familie Zwakhalen betreurt het herzieningsverzoek en zegt er niet over ingelicht te zijn. Olaf Hamers is in een civiele zaak ook veroordeeld tot betalen van schadevergoeding alweer weg vooral gekomen is om Maxima te zien, ook al is Willem-Alexander nu officieel het staatshoofd. Ber- tus Streppel uit Reinerwold denkt er net zo over. „Het is een vlotte meid om te zien", zegt hij. Een echte oranjeklant is hij niet. Kennissen hebben hem en zijn vrouw mee uit fietsen genomen. En ach, dan is het best leuk om het paar eens in het echt te bekij ken, zegt hij. „Maar ik sta niet met een oranje hoedje op te Festiviteiten rond het koninklijk paar in Beilen. foto Koen van Weel/ANP zwaaien." Sandra uit Vledder is stukken uitbundiger. Zodra ze het koningspaar in de smiezen krijgt, begint ze fanatiek te zwaaien en te fotograferen. He laas krijgt ze Maxima niet in het vizier. Willem-Alexander wel. „Heb je 'm?", vraagt een vriendin. Sandra straalt. „Ik heb 'm." PROVINCIÉBEZOEKEN De volgende provinciebezoeken van koning Willem-Alexander en koningin Maxima zullen zijn op: 30 mei: Gelderland en Utrecht 12 juni: Limburg en Noord-Brabant 14 juni: Friesland en Noord-Holland 19 juni: Flevoland en Overijssel 21 juni: Zeeland en Zuid-Holland CULEMBORC - Burgemeester Ro land van Schelven van Culem- borg noemt het 'buitengewoon goed nieuws' dat de politie dins dagochtend vroeg zeven verdach ten heeft opgepakt die bij een cri minele jeugdbende zouden ho ren. De Gelderse plaats kampt al jaren met ernstige overlast door jongeren. Het aantal overlastgevende groe pen is in de afgelopen jaren terug gebracht van elf naar één. De dins dagochtend opgepakte jongeren behoren volgens een woordvoer ster van de gemeente tot een ben de die de Gelderse plaats al jaren teistert. DEN HAAG - De Staatsloterij heeft tot 2008 deelnemers wel degelijk misleid. Het gerechtshof in Den Haag heeft met deze uitspraak dins dag de Stichting Loterijverlies in het gelijk gesteld. In de reclame had de Staatsloterij moeten vertellen dat de grotere prijzen, bijvoorbeeld van 50.000 en 100.000 euro, werden getrok ken uit zowel de verkochte als de niet-verkochte loten. De groep verkochte loten bestond uit ongeveer 3 miljoen stuks. Met de niet-verkochte loten erbij wer den dat er 18 tot 21 miljoen. „Veel van deze grotere prijzen vielen dus wel, maar werden aan nie mand uitgekeerd", constateert het hof. De rechtbank in Den Haag gaf Loterijverlies eerder nog onge lijk. Stichting Loterijverlies vertegen woordigt ruim 23.000 mensen die zich gedupeerd voelen en eisen dat ze het het geld dat ze ooit in legden terugkrijgen. Volgens een woordvoerder wil de stichting in contact komen met de Staatslote rij om te kijken of alsnog tot een schikking gekomen kan worden. „Deze uitspraak is geweldig. Het komt erop neer dat het Nederland se volk jarenlang beduveld is", ju belde de zegsman. Vertrek: 12, 15, 18,21,24, 27, 30 juli, 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23, 26 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Een stadstour voert u langs de Reichstag, de Brandenburger Tor, Alexanderplatz, de Gedachtniskirche en Unter den Linden. Maak een lichttour door Berlijn en een boottocht over de Spree! Uiteraard mag een bezoek aan Potsdam met park Sanssouci niet ontbreken. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Londen Praag Kopenhagen - Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl aMau/asv nf of bel 0529 46 96 67 CTT[e Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5