Mogelijk miljarden extra snijden Zwembond wil af van huidige abc-diploma 4 BINNENLAND KONINKLIJKE TOERNEE Het koningspaar doet in vier weken twaalf provincies aan. In Groningen en Drenthe lag het tempo hoog. PvdA is nu minder uitgesproken over eis dat begrotingstekort volgend jaar onder 3 procent blijft Het is leuk ze in t echt te zien, maar ik sta niet met een oranje hoedje op te zwaaien Recordvlucht stern Pronk weg als PvdA-lid Gedwongen bedelarij Cel voor steekpartij Weigerambtenaar door Michel Reijns DEN HAAG - Het kabinet polst bij oppositiepartijen of er bereidheid is steun te verlenen aan een bezui nigingspakket dat volgens ingewij den kan oplopen tot zo'n 6 miljard euro. Het kabinet had dit voorjaar al voor 4,3 miljard aan besparingen op papier gezet om te voorkomen dat het begrotingstekort in 2014 boven de 3 procent uitkomt. Om de vakbeweging te verleiden een sociaal akkoord te ondertekenen, haalde het kabinet dat pakket voorlopig van tafel. Inmiddels is daar ook al weer 1 miljard uitge haald vanwege het zorgakkoord. De economische situatie is sinds dien verder verslechterd, zodat de problemen voor het kabinet al leen maar toegenomen zijn, zo klonk gisteren alvast de waarschu wing van minister Jeroen Dijssel- bloem (PvdA, Financiën). Op 14 juni komen de nieuwe voorspel lingen over de economie. Rege ringspartijen WD en PvdA wil len in augustus knopen doorhak ken over de mogelijke opgave van al met al ruim 2,5 miljard euro. De steun van oppositiepartijen is met het oog op de Eerste Kamer sowieso noodzakelijk. De eerste horde voor WD en PvdA is ech ter om het onderling eens te wor den over extra bezuinigingen. Voor de WD is het voldoen aan de grens van drie procent volgend jaar een harde eis. PvdA-leider Diederik Samsom zag dat tot nu toe ook als zijn opdracht, maar was gisteren minder uitgespro ken. „De uitkomst staat nog niet vast" Vakbonden beschouwen de woorden van Dijsselbloem onder tussen als een aanval op het so ciaal akkoord. „De inkt is nog niet droog, of de stekker wordt eenzij dig uit het akkoord getrokken", zegt voorzitter Reinier Castelein. En hup, dan zijn ze door Laurens Kok DWINGELOO - Onder het in oranje gestoken dak van de Siepeltoren is amper verkoeling te vinden. De Johan Willem Friso Kapel staat al een uur met blikkerende instru menten in de brandende zon, ter wijl toeschouwers, vooral moe ders met kinderen en gepensio neerden, zich nog maar eens in smeren. Het is heet op de Brink in Dwingeloo. Eindelijk klinken de saluutscho ten. Dat betekent maar één ding: koning Willem-Alexander en ko ningin Maxima zijn in aantocht. De koninklijke blauwe bus draait het plein op klapt de deuren open. Lachend en zwaaiend be groeten koning Willem-Alexan der en koningin Maxima het uit alle hoeken van Drenthe toege stroomde publiek. De kapel zet een mars in, er worden handen ge schud met de burgemeester, Maxi ma krijgt een vers boeketje en hup, daar verdwijnt het gezel schap alweer uit het zicht. „Nou, dat was het dan alweer", zegt een man uit Hoogeveen berustend. Hij gaat zo maar weer eens met zijn vrouw op zoek naar hun fiet sen. Het is tenslotte mooi fiets weer. Koningin Juliana en Prins Bern- hard namen in 1948 uitgebreid de tijd voor hun provincietoer. In el ke provincie lieten zij zich twee dagen lang aan het volk zien. An no 2013 ligt het tempo stukken ho ger. In vier weken tijd trekt het ko ninklijk paar zes keer het land in, waarbij elke keer twee provincies worden bezocht. Groningen en Drenthe kregen de primeur. De toer begint en eindigt steeds bij de provinciehoofdstad. Gisteren voerde het bezoek achtereenvol gens van Groningen naar Leek, Roden, Dwingeloo, Beilen en As sen. Uitgeslapen - het paar logeerde in hotel Prinsenhof in hartje stad- ar riveerde het gezelschap eerder op de ochtend zelfs tien minuten te vroeg bij het provinciehuis van Groningen. Dat kon niet verhinde ren dat de visite toch achter op schema raakte. Ruim een half uur te laat stopte de bus voor de laat ste halte in Assen. Als Groningen en Drenthe de toon zetten voor de andere bezoe ken, dan hebben de provincie tours wel iets weg van het aloude Koninginnedag. Er is ruimte voor folklore, zoals een draaiorgel bij de Martinikerk en een schaaps kudde in Dwingeloo, maar ook meer eigentijdse presentaties van lokaal talent krijgen vrij baan, zo als de swingende drumgroep Mad Men Walking in Assen. De ko ning en koningin nemen van alles kennis, maar een spontaan ritje op de fiets of een wedstrijd wc-pot werpen laten ze aan zich voorbijgaan. Uitgangspunt van de bezoeken is dan ook dat veel men sen de gelegenheid krijgen om de koning en de koningin in de pro vincie te ontmoeten. De 78-jarige Hennie Mulder vindt het een hele eer dat het paar haar woonplaats Dwingeloo aandoet. Toenmalig koningin Beatrix kwam regelmatig paardrijden in de bossen rond het Drentse dorp, vertelt ze. Ze is net klaar met een Bertus Streppel optreden met de boerenkapel en maakt nu in klederdracht de men sen warm om een kijkje te ne men bij het 'mini-oogstfeest' dat wordt gehouden. Dat de oogsttijd nog even op zich laat wachten, doet er nu even niet toe „Ik hoop dat Willem-Alexander straks nog even een sprong over ons hekje doet." Dat zit er vandaag niet in. Aanvankelijk lijkt het in Dwinge loo veel minder druk te worden dan tevoren gedacht. Willemien de Jong uit Meppel zat al vroeg in de ochtend klaar op haar vissers stoeltje. „Het valt me een beetje tegen", zegt ze. Ze had ook rustig een paar uur later kunnen ver schijnen, beseft ze. Ook de in rood-wit-blauw gesto ken Jennie uit Havelte is blij dat het niet moeilijk was een mooie plek vooraan te krijgen. „We had den verwacht dat het megadruk zou zijn. Gelukkig is het heel ont spannen." Ze biecht op dat ze Jan Pronk foto ANP GRONINGEN Een noordse stern is in 273 da gen vanuit een kolonie in Gro ningen 90.000 kilometer heen en weer naar de zuidpool gevlo gen, meldt de Nederlandse Or nithologische Unie. De vogel is daarmee de nieuwe recordhou der langeafstandvliegen. DEN HAAG Oud-minister Jan Pronk heeft zijn lidmaatschap van de PvdA opge zegd. Hij vindt dat de PvdA zich te ver van de beginselen van de sociaaldemocratie heeft verwij derd. Diederik Samsom betreurt het vertrek, de Jonge Socialisten twitterden: 'eindelijk weg\ LEEUWARDEN Tegen een 18-jarige man die meer dere mensen zou hebben gedwon gen tot het verkopen van straat kranten, is gisteren twee jaar jeugddetentie geëist. Het was voor het eerst dat het OM in Ne derland 'dwingen tot bedelarij' ten laste legde in een strafzaak. ROTTERDAM Met een celstraf van vijftien jaar moet een 43-jarige man boeten voor het doodsteken van een 30-jarige vrouw in een Rotterdamse basisschool. De rechtbank rekende hem zwaar aan dat hij zijn daad pleegde onder het oog van leerlingen. DEN HAAG De Tweede Kamer bespreekt vandaag een voorstel van D66 om definitief een eind te ma ken aan het fenomeen van de weigerambtenaar. D66 heeft er het volste vertrouwen in dat het voorstel in de Kamer een meerderheid zal krijgen. SITTARD - De Nederlandse Zwem bond (KNZB) wil dat kinderen in de toekomst sneller hun zwemdi ploma kunnen halen. Jonge kinde ren doen er momenteel gemiddeld twee jaar over om te slagen voor het abc-diploma. De KNZB wil de ze termijn verkorten tot acht maan den. De zwembond wil in september 2014 starten met een nieuwe cur susmethode waarbij het aanleren van borstcrawl en rugcrawl cen traal staan. De nieuwe aanpak moet de doorstroming naar de wedstrijdsport bevorderen. Het nieuwe zwemdiploma komt er op advies van Jacco Verhaeren, tech nisch directeur van de KNZB. De voormalige trainer van wereldtop pers als Pieter van den Hoogen- band en Naomi Kromowidjojo vreest dat zwemnatie Nederland veel van zijn glans zal verliezen, als aan de basis niks verandert. „Het. percentage kinderen dat na het behalen van het abc-diploma doorstroomt naar een vereniging is nu minimaal, niet eens één pro cent. Door het zwemdiploma in eigen hand te houden, wil de KNZB daar verandering in breng en", zegt Ton van der Eerden, die als zwemdocent is verbonden aan het CIOS in Sittard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4