De Zoutkeet, van herberg tot patriciërshuis Kunstraad Hulst zoekt kunstenaarstalent SCHOUWEN-DUIVELAND 27 Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl DELTA\ I I f m Om op uw elektriciteitsverbruik te besparen, W kunt u wassen op een lagere temperatuur, m buiten de was drogen en doet u het licht uit I wanneer u een ruimte verlaat. Meer weten? www.DELTA.nl/stroombesparen Culturele dag over Indonesië Nieuw kunstgras voor sportclubs Kennedymars start in Bergen op Zoom Benefietoptreden Stichting Surplus Thema-avond over depressie Drie koren zingen voor goede doel WOENSDAG 29 MEI 2013 sleutel voor Zoutkeet ZIERIKZEE - Een rentmeester, met selaar, chirurgijn, deurwaarder, zeehandelaar, rechter, gemeente bouwmeester, vier predikanten en niet minder dan twaalf kaste leins. Ze woonden in de Zout keet, het monumentale pand in de Zierikzeese Posstraat dat van begin 17e tot begin 19e eeuw herberg/logement was en voor en na die tijd werd gebruikt als patri ciërswoning. Hun namen en be roepen staan in papieren die de huidige eigenaar Marc van de Riet na het overlijden van zijn ouders bij hun spullen aantrof. Het huis werd gebouwd in 1593 en 'opge sierd' met een naam gekoppeld - aan de zoutwinning. Want dit 'da- rink delven' bracht Zierikzee in de 16e eeuw grote rijkdom. Het zout werd gewonnen in houten, met riet bedekte zoutketen die aan het eind van het havenkanaal stonden, daar waar nu de algeme ne begraafplaats is. Dat gebeurde door veengrond te drogen en te verbranden. De as, die overbleef (zelas), werd vermengd met zee water en in grote pannen op vuur ingedampt. Op de bodem bleven zoutkristallen achter: het Zierik zeese zelzout. Een fel begeerd pro duct dat werd verhandeld tot in het buitenland. Het werd ge bruikt voor het conserveren van vlees en vis. Zierikzee was een be langrijke leverancier van zout én vis voor Brabant, Vlaanderen en het Rijnland. H Elzelien de Jong en Marc van de Riet. De huidige voorgevel van de Zoutkeet werd begin 19e eeuw met koperen pennen aangebracht op de oude gevel uit 1593. Het betreft een hardstenen gevel in Lodewijk de 16e stijl, foto Dirk Jan Gjeltema Hoe kunt u gemakkelijk op uw elektriciteitsverbruik besparen? the multi-utility company door Eugène Verstraeten HULST - De kunstraad Hulst houdt een wedstrijd voor alle creatieve in woners van Hulst. Die kunnen hun 'kunstwerk' door een vakjury en een publieksjury laten beoordelen. De winnaar krijgt 500 euro, num mer twee en drie respectievelijk 300 en 200 euro. „Dat alleen is al een reden om mee te doen", denkt voorzitter Luc Ingels van de kunstraad Hulst. Volgens hem is de wed strijd een uitgelezen kans voor wie altijd al dacht eens iets met zijn of haar artistieke kant te doen. Of voor creatievelingen die vaker van vrienden of familie te horen krijgen dat ze talent heb ben. De deelnemende kunstwerken moeten ingeleverd worden op za terdag 26 oktober. Mogelijk komt er een tweede innamedag op zon dag 27 oktober. De expositie vindt plaats van 2 tot en met 10 novem ber op de locatie Hoek en Bosch ïb in Kloosterzande. Daar moeten de werken ook worden ingele verd. „Alles mag en alles kan", zegt Ingels. „Denk aan beeld houwwerken, tekenen, perfor mances, schilderen, fotografie, computerkunst." KAPELLE Stichting Curahan Hati houdt zaterdag de Pesta Ra- kyat Indonesia 2013, een In donesische culturele dag. Die vindt van 13 tot 17 uur plaats in de Vroone in Kapel- Ie. Gedurende de dag is er al lerlei zang en dans en 's mid dags is er een live verbin ding met Indonesië. Er zijn ook een expo en hapjes. GOES De gemeente Goes vervangt de kunstgrasvelden op sport park Het Schenge in Goes en het Wesselopark in Kloe- tinge. Dat gebeurt naar aan leiding van klachten van sportverenigingen over de kwaliteit van de velden. Het werk staat gepland voor 2015 en kost in totaal onge veer 365.000 euro. VLISSINGEN De Kennedymars van Ber gen op Zoom naar Vlissin- gen start in de nacht van 1 op 2 juni om precies 00.00 uur vanuit café de Raayberg in Bergen op Zoom. Er is een verplichte loopsnelheid van tussen de 6 en 7,5 kilo meter per uur. Meer infor matie over de mars via wsvdvt@zeelandnet.nl. 'S-H.HENDRIKSKINDEREN Blame-D geeft op zaterdag 1 juni een optreden ten bate van Stichting Surplus Oe kraïne. Het optreden vindt plaats in café De Oranje boom in 's-Heer Hendriks kinderen en begint om 21.00 uur. De toegang is geheel gratis. De opbrengst komt ten goe de aan de stichting. MIDDELBURG Mantelzorgorganisatie Man teling houdt vanavond, woensdag, van 19.30 tot 21.30 uur een thema-avond over depressie en burn-out. Spre ker is Rosa Salvia, preventie medewerker van Indigo. De bijeenkomst begint om 19.30 uur bij Porthos aan de Sint Sebastiaanstraat 12 in Mid delburg. WESTKAPELLE Het Walchers Jongerenkoor, Jong Mannenkoor Salomo en Kinderkoor Daniël geven zaterdag om 19.30 uur onder leiding van Peter Wildeman een concert in de Moriakerk te Westkapelle. De koren zingen voor een goed doel, de Stichting Hulp Vervolgde Christenen. Entree: 5 euro (tot 12 jaar 2 euro).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49