'Handjes en voetjes' in gips voor goede doel Gratisentree! Tijdelijk restaurant in de Timmerfabriek PZC Gebouw O'Moda krijgt vorm 26 SCHOUWEN-DUIVELAND HUISNAAM Rotonde bij Toversluis Schouwen-Duiveland kent veel panden en boten met namen. In deze serie worden ze verklaard. NIEUWBOUW Eigenlijk besefte ik pas hoe bijzonder Zoutkeet is toen ik er ging klussen VeluwseBron ZIERIKZEE - Het duurt nog zeker tot november tot het gebouw af is, maar de contouren van O'Moda op Business Park Zierikzee worden al zichtbaar. Te zien zijn twee gebouwen, die straks verbonden worden door een glazen sluf ter. Het wordt een gebouw met veel glas. foto Dirk-Jan Gjeltema SLUIS - Ter hoogte van de afslag naar recreatiebedrijf Toversluis op de Nieuwstraat in Sluis, kruising met de Burgemeester Aernoudts- weg, komt een rotonde. De ge meente Sluis wil na de zomer be ginnen met de aanleg. De grote parkeerplaats bij Toversluis wordt, met name op drukke da gen, massaal gebruikt door dagjes mensen die Sluis bezoeken. Dat le vert drukte op voor de slagboom van de parkeerplaats. Ook aan de andere kant van de straat liggen een paar kleinere parkeerplaatsen. Verkeer loopt ter plaatse af en toe vast, waardoor ook bewoners van de naastgelegen wijk Groenevelt moeite hebben hun huis te berei- ken. DOMBURG - Al tien jaar maakt een Zuid-Limburgs atelier voor ouders afdrukken van van de handjes en voetjes van baby's in gips of edel metaal. Handjes Voetjes komt zaterdag naar het strand van Domburg om in het zand gipsen afdrukken te maken. Voor vijf euro krijgen ouders een afdruk die in het zand gemaaktwordt. De opbrengst van de actie gaat naar het Rode Kruis en de strijd die deze organisatie voert tegen babysterfte. „We hebben voor Domburg geko zen omdat die kustplaats toch iets met kunst heeft. Dat aspect is voor ons heel belangrijk", zegt Therese Koetsenruijter. Ze komt zaterdag met een clubje van vijf tien mensen naar Zeeland. „Men sen kunnen met het setje gips en een maatbeker zelf de afdruk in het zand maken. Maar we zijn met genoeg mensen om ze te hel pen als ze niet zelf met het gips willen werken." De groep is zaterdag tussen 11.00 en 17.00 uur te vinden op het strand bij de overgang van de Ste nen Toko. De mensen van Handjes en Voet jes zijn te herkennen aan een blauw shirt met het roze logo van het atelier. www.methandjesenvoetjes.nl Smeedijzeren door Marijke Vael ZIERIKZEE - De lijst van voormali ge bewoners en hun beroep om vat twee A-viertjes. Ze gaat dan ook terug tot 1593, toen Jacob van de Velde in de Zierikzeese Post- straat het pand liet bouwen. 'Rent meester van de 100e over Zierik zee c.a.' staat achter zijn naam. Dat dit een functie met status was is 420 jaar later nog te zien aan het huis en huisnaam De Zoutkeet. „Zoutkeet symboliseert de zoutwinning waarmee de stad indertijd rijk werd. Dat zout werd toen niet hier gewonnen, maar aan de rand van de stad. De huis- itaam geeft het belang daarvan aan. Met de naam Zoutkeet werd als het ware de rijkdom van Zie rikzee op de gevel geplakt", lacht Marc van de Riet. Zijn naam prijkt onderaan de imposante rij bewoners. 'Levensgenieter' schreef Mare er achter want dat is zijn levensmotto. Een van de din gen waarvan de 44-jarige zeilin- structeur kan genieten is het mo numentale pand waarin hij op groeide. „Als kind vond ik het heel gewoon, maar nu prijs ik me gelukkig dat ik in zo'n grote ruim te mag wonen. Eigenlijk besef ik pas hoe bijzonder het pand is sinds ik er voor mijn moeder aan ging klussen toen ik 25 jaar was." Mare werd geboren in het Zuid-Hollandse Zuidland waar zijn ouders, Jon van de Riet en Ri ta Tieleman, lesgaven op de lagere school. Een jaar later verhuisde het gezin naar Schouwen-Duive land. „Mijn moeder is geboren in Nieuwerkerk. Mijn vader was kunstzinnig. Daarom reageerde hij op een vacature van het Zierik zeese Professor Zeeman Lyceum voor een docent handvaardig heid." Zo betrok het gezin in 1972 Marc van de Riet de Zoutkeet die Jon van de Riet kocht van mevrouw Westen- dorp-Boerma, de weduwe van de voormalige rector van het Zee manlyceum. Een monumentaal rijksmonu ment vol authentieke elementen, waaronder tinnen plafonds uit de VOC-periode en een voordeur die wordt geopend met een smeedijzeren sleutel. „Als kind sta je daar niet bij stil, evenmin als bij de huisnaam. Toen er een ANWB-bord op de gevel kwam met woorden als patriciërswo ning en Lodewijk XVl-stijl wilde ik weten wat dat betekende, maar veel ging mijn ene oor in en het andere uit." Toch kreeg de CIOS- student, die na zijn studie veel reisde en vaak verhuisde, in de loop van de tijd een steeds volledi ger beeld van De Zoutkeet en haar geschiedenis. „Je hoort wat, je leest wat en komt tot het besef dat het geen doorsnee huis is." Ook persoonlijk werd het pand Mare steeds dierbaarder. „Omdat ik mijn jeugd hier doorbracht en mijn ouders hier zijn overleden zit er veel emotie aan het huis vast." Daarom besloten zijn zus en hij na het overlijden van hun moeder het pand niet te verko pen. Mare woont er met vriendin Elzelien de Jong én met plezier. „Ook omdat het een stukje Zierik zeese historie vertegenwoordigt." Huisnaam de Zoutkeet is verwerkt in een smeedijzeren bovenlicht en omgeven door goudkleurige versie ringen. Die zijn symbolisch voor de vroegere rijkdom van Zierik zee. l De monumentale voordeur is voor zien van een middeleeuws slot dat geopend wordt met een smeedijze ren sleutel. Die is zo groot dat hij dubbel geklapt kan worden om in een jas- of broekzak te passen. I Drie vertrekken van de Zoutkeet zijn voorzien van een wit geschil derd tinnen plafond waarvan de onderdelen in de VOC periode werden vervaardigd in Indië. Er zijn o.a. Moren op afgebeeld. ABONNEE VOORDEEL Knip hier uw spaarzegel uit! Alstublieft! Een spaarzegel voor uw gratis dagentree bij de Veluwse Bron. Kijk voor meer informatie www.pzc.nl/veluwsebron PU» 6 OMSPANNÏNG www.pzc.nl/veluwsebron door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Maandenlang zijn drie jonge koks met hun culinaire cam per door Europa getrokken en de ze zomer parkeren ze hem in de Vlissingse Timmerfabriek. Daar, op de begane grond van de monumentale fabriek op het Scheldeterrein, gaan ze onder de noemer gastrovan in hun uitklap- keuken bereiden wat ze tijdens hun gastronomische trip hebben opgestoken. „We zijn op zoek ge gaan naar de oorsprong van ge rechten", vertelt Olivier van der Ree, één van de koks. „Als we een streek binnen reden, keken we eerst wat er groeit, om te begrij pen waarom de bewoners eten wat ze eten. Vervolgens gingen we mét hen koken. Boeuf bourgig- non bijvoorbeeld, dat wij als koks regelmatig hebben bereid, hebben we in de Bourgogne gemaakt bij een koeienboer die ons mee de velden in nam om het beste rund uit de wei te kiezen. Als het dan uiteindelijk op je bord ligt, be grijp je waarom het gerecht een klassieker is geworden." Alles wat de jongens tijdens hun trip hebben geleerd, brengen ze in praktijk in hun tijdelijke restau rant in de Timmerfabriek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48