Kattebellen en briefjes N&U organiseert Muziekdag Kick-off aanleg speelnatuur SCHOUWEN-DUIVELAND 25 Bezuinigingen Makkelijker nieuw paspoort vragen Natuurlijk vlees van de boerderij Matuur li ik vlees, va nt'de^ m m Helderheid over wat een hoortoestel echt kost 66 De een borg ze alfabetisch op, een ander deed het op chronologische volgorde Voetbaltoernooi voor jongeren Brainstormsessie over leefbaarheid Beter horen volgens Rob Eendjes vangen met kans op 20% korting op al je aankopen* Troostprijs, een softijsje. WOENSDAG 29 MEI 2013 ZON N EMAI RE an de tij d houten." Van Vossen: „Met een ventilatieruimte eronder." Een an dere maatregel die opgelegd werd, was de aanleg van waterleiding en de aansluiting van alle huizen daarop. Dat had, weet het drietal, nog heel wat voeten in de aarde. Lindhout: „Veel mensen wilden er niet aan, want voor waterlei ding moesten ze betalen terwijl het water uit de regenbak gratis was. Maar daar dreven soms wel dode beesten in." Bouwvergunningen weerspiege len de tijd. In oorlogstijd wordt er nauwelijks gebouwd, maar na de oorlog des te meer. Ook na de wa tersnoodramp van 1953 is er een hausse aan bouwactiviteiten en dus ook bouwvergunningen. Wat een speurtocht door de we reld van de bouwvergunningen ook duidelijk maakt dat in de bloeitijd van Zierikzee het ver schil tussen arm en rijk groot was. De bouwtekening van een ar- beidswoning beslaat niet meer dan een A^tje. Voor de woonstee van de rijkeren was wat meer pa pier nodig. Lindhout: „Maar daar zaten ook echt paleizen tussen met een heleboel kamers." Door het werk van Van Wijngaarden, Van Vossen en Lindhout is de bouwhistorie van een huis nu veel makkelijker te achterhalen. Mits er goede tekeningen van ge maakt zijn is precies te zien wat er in huizen in de loop der tijden zoal is verbouwd en welke muren je maar beter niet weg kunt halen zodat je verantwoord kunt verbou wen. En daar is, zegt archiefmede werker Aad Pattenier, steeds meer behoefte aan. Wat het in kaart brengen van bouwvergun ningen bemoeilijkt is het feit dat het niet alleen de redelijk moder ne tijd betreft, maar ook de tijd dat Schouwen-Duiveland nog 22 gemeenten telde. Van Wijngaar den: „De ene borg de bouwver gunningen alfabetisch op, een an der deed het op chronologische volgorde en een derde stopte ge woon alles wat met de gemeente te maken had bij elkaar. Dus dan ben je wel even aan het zoeken." Lindhout: „Maar eigenlijk is dat veel leuker dan wanneer je bouw vergunningen alleen maar over hoeft te tikken." Theo van Wijngaarden Omdat harmonievereniging Nut en Uitspanning in Zonne- maire 140 jaar bestaat, heeft de vereniging de organisatie van de Eilandelijke Muziekdag op zich genomen. Het grootste blaasmuziekfestival van Zee land wordt zaterdag 1 juni voor de deur van het dorpshuis aan de I.M. van der Bijlstraat in DREISCHOR Zonnemaire gehouden. Aan het jaarlijkse festival doen dit keer drie harmonieën, vier fanfares, een brassband, vier slagwerkgroe pen en één majorettepeloton mee. Er wordt doorlopende gemu siceerd in twee muziektenten. Het eerste optreden is om 12.00 uur. Om 21.00 uur is het muziek festival voorbij. In het parkje tussen de Oost straat en de Meelstraat in Dreischor is zaterdag de offi ciële kick-off van de aanleg van speelnatuur. Dat gebeurt onder meer met 'parkconcer ten' van Crescendo en Liever Ier As Tuus. Vanaf 13.00 uur zijn jong en oud welkom om de eerste speelnatuur te maken en een dorpsmaaltijd voor te be reiden. Er staan pannenkoeken en 'steensoep', waarvoor iedereen in grediënten mee kan nemen, op het menu. Er wordt in de open lucht gekookt. Verder op het pro gramma: een snuffelles van Schar- relkids en de opening (15.30 uur) met bubbels. De afsluiting is na de dorpsmaaltijd om 18.30 uur. KERKWERVE De Regiocommissie en sv Wik'57 houden zaterdag het Schouwen-Duiveland jeugd- voetbaltoernooi. Er komen 26 eilandelijke teams uit de de F, E en D-pupillen op de grasmat. Elke speler doneert 1 euro aan de BAS-stichting. De wedstrij den zijn van vanaf 9.00 uur op De Vospit in Kerkwerve. ZIERIKZEE Ook dit jaar is er een Week van de Dialoog. Dan worden voor stellen gedaan over de leefbaar heid in stad en dorp. Om het gespreksthema te bepalen, is maandag in het gemeentehuis in Zierikzee een openbare brainstormavond, die om 19.30 uur begint. De Dialoogweek is van 4 tot en met 10 november. middelharnis - De nieuwe ge meente Goeree-Overflakkee moét met ingang van 2016 een sluiten de begroting presenteren. Om dat te bereiken moet er 12 miljoen worden bezuinigd op het begro tingstotaal van 106 miljoen. De fu siegemeente ging op 1 januari van start met met flinke tekorten. rundvlees van eigen boerderij, div. vlees-en vleeswarenproducten, div. boeren kaas, streekproducten en aanverwante producten. poerden; Voor meer info: www.vleesboerderijboot.nl openingstijden: maandag 12.00-18.00 dinsdag t/m vrijdag 09.00-18.00 zaterdag 09.00-17.00 Vleesboerderij Boot Kievitsweg 1, Kerkwerve tel. 0111-691361 info@vleesboerderijboot.nl zierikzee - Een speurtocht naar bouwvergunningen in de papie ren resten van al lang niet meer bestaande gemeenten levert soms verrassende ontdekkingen op. Zo als amoureus getinte correspon dentie van ambtertaar naar ambte nares. „Zat er in een map een briefje met 'Wat doe je van avond?' doet archiefvrij williger Si mon Lindhout verslag van een van zijn opmerkelijke vondsten. De vraag resulteerde overigens niet in een date. Een paar bladzij den verder in de map zat het voor de briefjes-schrijver teleurstellen de antwoord van de ambtenares: „Ik ga toch maar gewoon naar huis straks." Andere vondsten van de bouwver gunningspeurders variëren van klachtenbrieven van dorpelingen en kanttekeningen van aanne mers bij bouwplannen tot een Schouwen-Duivelandse brief aan toenmalig koningin Emma. zierikzee - Mensen die een rijbe wijs, paspoort of identiteitskaart zijn verloren kunnen hiervoor binnenkort aangifte doen bij de gemeente en gelijk een nieuw do cument aanvragen. De wijziging gaat 1 juni in. Ook als geen nieuw document wordt aangevraagd, moet aangifte worden gedaan. Voor de aangifte worden geen kos ten in rekening gebracht. Een nieuw document kost wel geld. Wilt u net als Rob weten wat een hoortoestel kost? Beter Horen is er graag helder over. Met een handige calculator kunt u snel en eenvoudig berekenen wat u betaalt voor een hoortoestel. En belangrijker nog, wat u daar allemaal voor mag verwachten. Bij Beter Horen zijn naast het hoortoestel ook de service van de audicien en het periodieke onderhoud bij de prijs inbegreperr. Zonder onverwachte kosten achteraf. Omdat wij contracten hebben met alle zorgverzekeraars, wordt uw hoortoestel bij Beter Horen bovendien altijd voor minimaal 75% vergoed afhankelijk van uw aanvullende verzekering. Uw 25% eigen bijdrage zal liggen tussen de 0,- en maximaal 370,- per hoortoestel. Houd hierbij wel rekening met eventueel nog openstaand eigen risico. U vindt onze calculator op: www.beterhoren.nl/hoortoestel Meer weten? Wilt u meer weten over kosten, vergoedingen of de service van Beter Horen? Bezoek dan een van onze winkels of bel gratis 0800 - 0200 159. De hoorspecialist www.beterhoren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47