N Zeeuwse gemeenten tegen Sociaal Akkoord tuchtcollege: centralisten VRZ niet schuldig aan dood Middelburgse (36) 22 ZEELAND Poetsen J Hoe kunt u gemakkelijk op M I uw elektriciteitsverbruik m besparen? MISDAADCIJFERS Minder misdaad, maar wel meer mishandelingen woensdag 'In feite zijn we een grote stad. 's Zomers zitten er 60.000 mensen in de Schouwse Westhoek' WONINGINBRAAK Guido van der Heijden og vóór René Roep als burgemeester in Vlissingen aan de slag ging wist hij al een en ander van de havenstad. „Het is een stad van niet lullen maar poetsen." Dat horen we heel vaak in Vlis singen en daar moeten we steeds een beetje om lachen. Niet lullen maar poetsen, het is als karakterschets van de ge meente Vlissingen niet echt een rake omschrijving. Vlissingen, dat is die stad waar jaren wordt gesoebat over het al dan niet terugplaatsen van een duiktoren en waar een voormalig hotel aan de boule vard nog een decennium mag verkrotten voor het uiteinde lijk wordt gesloopt. Vlissingen is de stad van door de zon blauwverbleekte projectborden waarop niet meer te lezen is wat ze op die locatie ooit van plan waren. Vlissingen is mijn eigen sport vereniging die al twintig jaar lang ijvert voor een nieuw ge bouw. En Vlissingen is de stad"waar winkelcentra leeglopen omdat ondernemers niet langer wil len wachten op het stugge en treuzelende gemeentebestuur. Wethouder Van Doorn erkent dit nu. Hij geeft toe dat het soms traag gaat. „Ik kan me voorstellen dat partijen die morgen willen beginnen de ge meente zien als een hindernis." Inzake het leeggelopen winkel centrum beloofde hij beter schap. Maar Vlissingen is ook een stad met een schuld van tweehon derd miljoen euro aan de broek. Je zou kunnen denken: logisch, dat de ontwikkelingen traag gaan wanneer je nu eenmaal geen geld hebt om nieuwe ideeën aan te pakken. Maar arm zijn is geen excuus voor besluiteloosheid. Doorpak ken kost geen geld. Kansen missen, dat kost wél geld. Een winkelcentrum loopt niet van de ene op de andere dag leeg. Dat is een proces van jaren. Dat zie je gebeuren. Voor je neus. Is Vlissingen traag omdat er geen geld meer is. Of is er geen geld meer omdat Vlissingen altijd te traag is ge weest? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Theo Giele VLISSINGEN - De Vereniging van Zeeuwse Gemeenten heeft grote bezwaren tegen enkele afspraken uit het Sociaal Akkoord dat het ka binet heeft gesloten met de werk gevers en de vakbonden. Aan de gemeenten is door het Rijk eerder al een centrale rol toe bedeeld bij de uitvoering en be kostiging van allerlei sociale rege lingen. Dit maakt deel uit van een grote hervorming. Daarbij hoort ook de zorg voor mensen die moeilijk aan een be taalde baan kunnen komen. Het is de bedoeling dat gemeenten hier op lokaal niveau invulling aan geven. Het idee is dat er dan maatwerk geleverd kan worden en, wat in het belang van het Rijk is, dat deze zorg ook goedkoper wordt. In het Sociaal Akkoord wordt gesproken over de vorming van 35 regionale werkbedrijven die ervoor moeten zorgen dat mensen met een handicap aan de slag kunnen. Die werkbedrijven zouden gaan opereren onder ver antwoordelijkheid van gemeen ten én sociale partners. Hier heb ben de gemeenten geen zin in. Zij draaien dan immers op voor de kosten voor beleid dat door ande ren mede wordt bepaald. „Het is het één of het ander", schrijven de gemeenten in een brief aan de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). Die praat volgen de week over de gevolgen van het Sociaal Akkoord. Het antwoord vindt u elders in deze krant. H the multi-utility company Meest klantgerichte energieleverancier CUSTOMER CENTRIC DNA AWARD 2013 Zeeland veiliger door Frank Balkenende MIDDELBURG - Het aantal misdrij ven in Zeeland is vorig jaar met zeven procent gedaald. In 2011 wa ren het er 8558, een jaar later 7958. Onder de streep is Zeeland veili ger geworden. Wel neemt een aantal delicten toe, zoals mishandelingen (1196 naar 1226), overvallen (van 30 naar 41) en zakkenrollerij (van 350 naar 422). Zelfs in een platte landsgemeente als Noord- Beve land is je portemonnee niet meer veilig. Uit de misdaadcijfers van de poli tie over 2011 en 2012 blijkt dat de vier Zeeuwse steden - Terneuzen, Vlissingen, Middelburg en Goes - samen goed zijn voor de bulk van het aantal misdrijven. Zo is Vlissingen koploper als het gaat om het aantal mishandelin gen (204, tegenover 190 in 2011). Een type misdrijf dat er bij slacht offers ook emotioneel inhakt. Ook het aantal bedreigingen is met 177 behandelde aangiftes het hoogste van Zeeland. Inwoners van de gemeente Ter- neuzenaren lopen de meeste kans slachtoffer te worden van een wo ninginbraak. Met 179 inbraken (plus 7 procent) spant Terneuzen de kroon. De gemeente draait ook mee in de Zeeuwse top op het ge bied van mishandelingen en be dreigingen. Opmerkelijk is de positie van de gemeente Schouwen-Duiveland, die qua aantallen woninginbra ken (159 om 107 in 2011), mishan delingen (119, was 128 in 2011) en diefstallen uit motorvoertuigen stadse trekjes vertoont. Dat komt vooral door het massale toerisme op het eiland, bevestigt Jacques Straver, beleidsadviseur openbare orde en veiligheid van de gemeen te Schouwen-Duiveland. „In feite zijn we een grote stad. 's Zomers zitten er 60.000 mensen in de Schouwse Westhoek. Dat zie je te rug in het aantal mishandelingen, die vaak voortkomen uit overma tig alcoholgebruik. Met susteams en straatcoaches proberen we, sa men met de horeca en winkeliers, de situatie te verbeteren. Maar ie dereen weet dat gedrag moeilijk te beïnvloeden is." Het hoge aantal woninginbraken in de wintermaanden schrijft Stra ver toe aan (buitenlandse) bendes die de bungalowparken afgrazen. „Samen met parkeigenaren en ei genaren van vakantiewoningen willen we bekijken of we tot een betere beveiliging kunnen ko men." Ook een gemeente als Noord-Be veland, klein maar met veel recrea tieparken op haar grondgebied, heeft er last van. Het aantal wo ninginbraken (36) is meer dan ver dubbeld. Opvallend: december 2012 was goed voor twaalf woning inbraken. Er zijn ook meer mis handelingen en bedreigingen dan bijvoorbeeld in Kapelle. Zakkenrollers kiezen vooral Goes (94 delicten) als werkterrein. De weekmarkt op dinsdagen is er be rucht om. De gemeente Kapelle is de veilig ste gemeente van Zeeland met het laagste aantal delicten. Een smetje op het blazoen vormen diefstallen uit auto's en andere voertuigen. Dertig maal in 2012, een ruime verdubbeling ten op zichte van 2011. 2011 2012 50 100 150 200 Borsele 65 aantal gevallen Goes 81 ■83 Hulst 47 BHBMH53 Kapelle 45 16 Middelburg Noord-Beveland Reimerswaal ÊÊÊÊM42 Schouwen-Duiveland 107 1152 1144 1159 Sluis 76 66 Terneuzen 50 100 150 200 door Marcel Modde MIDDELBURG - Het Tuchtcollege voor de gezondheidszorg heeft de klacht tegen twee centralisten van de Meldkamer Ambulancezorg in Zeeland afgewezen. Aanleiding voor de klacht was het overlijden van de 36-jarige Sunita Keer uit Middelburg, ruim twee jaar geleden. Ze kreeg 's nachts hartkloppingen en belde het alar- nummer om een ambulance. De centralisten achtten die noodzaak niet aanwezig en vérwezen haar naar de huisarts. Die besloot na onderzoek dat ze wel degelijk met spoed naar het ziekenhuis moest. De Middelburgse overleed twee weken nadien aan de gevolgen van een dubbelzijdige longontste king en buikgriep. Nabestaanden verweten de centra listen onzorgvuldig handelen. Het Tuchtcollege meent dat de centralisten het landelijk vastge steld protocol hebben gevolgd en dat er op dat moment geen sprake was van een ambulance-indicatie. Het college heeft haar oordeel me de gebaseerd op het bandverslag van de patiënt en de meldkamer van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ). Het Tuchtcollege erkent dat de patiënt medische zorg no dig had, maar dat ze die via de weg langs de huisarts ook gekre gen heeft. Naar het oordeel van het College hebben de centralis ten dan ook juist gehandeld. De klacht leidde tot een intern on derzoek door de Inspectie voor de Gezondheidszorg. De VRZ werd voor de duur van vier maanden onder verscherpt toezicht gesteld. Daarop nam de VRZ procedurele maatregelen en werd extra be voegd personeel aangesteld. Dat was voor de inspectie voldoende om het toezicht op te heffen. De nabestaanden leggen zich bij de uitspraak neer en gaan niet in hoger beroep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22