4 12 BUITEN Kraaiachtigen staan vanouds in een kwade reuk. Ik herinner mij nog een man die, toen er een kraai boven het huis vloog, in alle ernst opperde: nu zal er binnenkort wel iemand uit de familie sterven. Dat soort bijgeloof is waarschijnlijk totaal verdwenen, maar onverminderd staan de kraaien en hun verwanten in een kwaad dag licht. Dat zwartgerokte gespuis kan zelfs veel vogelaars maar matig beko ren. Waar komt dat slechte imago toch vandaan? Buiten Die vervelende zwartrokken door Chiel Jacobusse 1 ■h k U LJ U O p U U y V~Q Vfljj LM Ik werd vorige week in volle hef tigheid geconfronteerd met de voornaamste reden waarom kraaien en hun verwanten zo weinig populair zijn. Schuin te genover ons hoofdkantoor staat tegen de muur van een huis een prachtig bloeiende roze clematis. Terwijl ik verwikkeld was in een aan dacht opslurpend telefoontje zag ik hoe in de clematis een kraai landde en doordrong tussen de dichte wir war van takken. Ik stootte collega Wannes aan toen ik zag dat de vogel blijkbaar in de Clematis een prooi be machtigd had. De kraai vloog onze kant op en landde op een hoop grond, zo'n dertig meter voor ons. Ik zag dat de vogel een fikse prooi be machtigd had en Wannes, die inmid dels naar de aangrenzende kamer om een kijker gerend was, zag dat het om een bijna volgroeide jonge lijster ging. Voor onze ogen werd de vogel afgeslacht en opgepeuzeld, maar dat was nog maar het begin van het ver haal. Binnen een halve minuut versche- nèn voor hetzelfde nest twee kauw tjes, die er op hun beurt met een prooi vandoor gingen. Wat een dra ma! De oudervogels vlogen rond het nest maar konden natuurlijk hele maal niets beginnen tegen zoveel ge weld. We wijdden ons weer aan ons werk maar binnen een minuut keek ik onwillekeurig nog een keer de kant op waar zich het drama had afge speeld. Net op tijd om nog te kunnen zien hoe een ekster die het nest ook nog eens bezocht had zich uit de voe ten maakte. We zagen het beest van de 'plaats delict' wegvliegen en kon den dus niet met zekerheid vaststel len of ook de ekster zich aan een jong vergrepen had. Grote kans van wel. We zagen de oudervogels nog een paar keer naar het nest toe vliegen, maar toen werd het stil rond de cle matis. Zo goed als zeker het hele nest leeggeplunderd. Jonge merels en lijs ters staan op het punt van uitvliegen en dat is een buitengewoon riskante levensfase. De jongen hebben een bijna onverzadigbare eetlust, die na tuurlijk alles te maken heeft met de groeispurt waarin ze verkeren. Je hoort de vogels de hele dag bedelen en natuurlijk horen kraaien, eksters en gaaien dat ook, net zo goed als de kat van de buren en een toevallig pas serende roofvogel. Die grote nestjongen lopen een grote kans om hun korte leven te eindigen in de maag van een rover. Niet leuk als dat in je tuin gebeurt en evenmin leuk wanneer je er als door de wol ge verfde vogelaar op zit te kijken. Ee- hhh... die zanglijsters bijvoorbeeld staan er helemaal niet zo best voor... En bovendien; wat kunnen ze prach tig zingen. Dat soort dingen schiet op zo'n moment door je hoofd, maar ze doen natuurlijk volstrekt niks ter za ke. Een jonge zanglijster die het wel redt heeft een vruchtbare periode voor zich van pak-'m-beet een jaar of tien. De vogel legt per nest vier a vijf eieren en maakt twee of zelfs drie nesten per seizoen. Een snelle reken som leert dat één lijsterpaar in de loop van zijn leven al snel 80 tot 100 jongen kan voortbrengen. Als er daar van 98 sneuvelen door kraaien, ek sters, roofvogels, slecht weer of nog allerlei andere oorzaken, is de zaak in evenwicht en is er sprake van een ge zonde populatie. Dat de zanglijster desondanks in on ze tuinen schaarser wordt ligt zeker niet in de eerste plaats aan de kraaiachtigen. Wie ruimte laat voor een rommelig hoekje met een paar dichte struiken heeft nog steeds een grote kans dat zich een zanglijster op het erf vestigt. Je merkt dat al snel door de kapotte slakkenhuizen, waar van de bewoners door de lijsters ver orberd zijn. O ja, en als u dan toch nog iets voor die lijsters wilt doen: waarschijnlijk sterven er in de mense lijke omgeving veel meer lijsters door slakkendood dan door eksters en kraaien. Laat die rommel in de winkel en laat liever de lijsters het werk doen. En ook de kat een belletje omdoen scheelt een heleboel jonge vogels het leven. Kauw De hoeve De Drie Wilgen ligt boven Ellemeet, vlakbij de Brouwersdam en de Repaer. foto Gerard Smallegange Zwarte kraai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12