*1" Kpcrin Piet en Henk heten uco nu Nordin en Mo VERDIEPING 9 Er zijn parallellen tussen Spanjegangers in 1936 en de jihadgangers van nu. longe landgenoten trekken de oorlog in. DINSDAG 28 MEI 2013 gen voelen en economische zekerheid heb ben. Zestig procent van de nieuwe jihadisti- sche beweging in Mali kon die niet vinden in de eigen omgeving, maar wel bij Toua- reg. Dat is een invalshoek die in Europa wel eens wordt onderbelicht." Extremistische strijders worden gemiddeld genomen steeds jonger, blijkt uit cijfers van de Franse Stichting voor Onderzoek en Strategie. „Enkele jaren geleden nog was een jihadist 35 jaar oud, nu 28 jaar. We heb ben geen idee hoeveel jonger ze nog zullen worden", observeert Jean-Francois Dagu- zan namens deze stichting uit Parijs. „Dit zijn de jongeren die zijn opgegroeid met de extreemste videogames, in families die hun niet langer een identiteit meegeven. We hebben het over een nieuw model jiha dist, die in Kosovo, Libië of Mali heeft ge streden en het concept terugbrengt naar Europa. Denk aan de recente moord op een Britse militair in Londen en de aanslag door Mohammed Merah op een joodse school in Toulouse van een jaar geleden. We dachten na de aanslagen van 9/11 nog dat we te maken zouden krijgen met ge avanceerde aanvallen op nucleaire doelen, maar de nummer één methode is de zelf moordaanslag. Dat het in Europa relatief rustig is, wil vqlgens hem niet zeggen dat er geen terroristische dreigingen zijn. „Het zegt eerder wat over het systeem, dat we hier in staat zijn om cellen effectief te ont mantelen." Politiewerk helpt dus, wat hem betreft. „Onderwijs en het verbeteren van de economie ook, maar er zullen altijd mensen zijn die ons willen vermoorden. Met ideologie valt niet te discussiëren." door Bob van Huët Aan de nationale veiligheids dienst die wil weten wie er in het buitenland onder de wape nen gaan: let op werkloze jon gens uit probleemwijken die zich thuis miskend voelen en er behoefte aan hebben een macho daad te stellen. En op het landelijke ochtendblad dat - evenals in 1936 - forse koppen wijdt aan de praktij ken van ronselaars die goedgelovige jon gens de oorlog insleuren. De overeenkom sten tussen wat er in Nederland aan de hand was in 1936 en nu zijn frappant. Jon ge landgenoten trekken weer de oorlog in. Gehoor gevend aan hun passie voor de goe de zaak. Bijna tachtig jaar geleden togen Piet en Henk uit Amsterdam-Noord en de slechte wijken van Utrecht naar Spanje om daar te vechten tegen Franco's fascisten in de Spaanse Burgeroorlog (1936-1939). Nu doen Nordin en Mo van Kanaleneiland Utrecht of een Delftse flatwijk niet anders. Ze wagen hun leven in Syrië voor hun ge loof en om wat te maken van hun leven. Het Spaanse avontuur eindigde voor veel jongens in een drama. Van de zeshonderd Nederlanders die streden in de Internatio nale Brigade sneuvelde ongeveer de helft, zegt politiek-historicus Koen Vossen die onderzoek deed naar 'Nederland en de Spaanse Burgeroorlog'. Morgenavond trekt hij in Altijd Wat, het opinieprogramma van de NCRV, parallel len tussen de Internationale Brigadisten van toen en de allochtone jihadgangers van nu. Voor beiden gold en geldt de heldhafti ge beeldvorming en een rauwe werkelijk heid. Heldhaftigheid, idealisme en proleta rische dan wel religieuze stoerheid worden 3 vaak genoemd. De realiteit is minder glorieus. In Syrië zit niemand te wachten op Nederlandse vrij willigers. Het wordt afgeraden te komen. In de Spaanse Burgeroorlog waren er al tal loze verhalen van desillusie, desertie, drankgebruik, krijgsgevangenschap en psy chische ineenstorting. Jonge mannen gin gen er geestelijk en lichamelijk kapot. De zorgen van de toenmalige Centrale In- lichtingendienst waren dezelfde als die van de AIVD nu: wat te beginnen met geharde en gestaalde thuiskomers die kunnen om gaan met wapens en explosieven en die hun zenuwen in bedwang hebben in ge vaarlijke situaties? Vossen: „Het grote verschil met nu is dat er na de Spaanse Burgeroorlog een wereldoor log uitbrak. Veel brigadisten vonden een plek in de ondergrondse waar ze feitelijk konden doorgaan met hun strijd. Alleen heette dat dan geen terrorisme meer, maar verzet." Vanavond NCRV 21.05 Altijd Wat Syrische rebellen staan in de buurt van de stad Hama klaar om te vechten tegen het regeringsleger. Ook Nederlandse moslimjongeren zouden zijn geronseld om zich bij de rebellen aan te sluiten. foto Aamir Qureshi/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9