Monument voor Duyfken in Australië BUITENLAND 7 VN laken behandeling migranten in EU-landen Vrouw valt van tweehoog Noodweer teistert Duitsland Man opgepakt voor aanslag Woolwich Tientallen doden door reeks explosies Irak DINSDAG 28 MEI 2013 GENÈVE De Europese Unie moet meer doen om de mensenrechten van migranten te beschermen aan de buitengrenzen. Inspecties in verscheidene landen hebben di verse misstanden aan het licht gebracht. Dat stellen experts van de Verenigde Naties in een gisteren gepubliceerd rapport. Tijdens inspecties in Grieken land en Italië, maar buiten Euro- GEILENKIRCHEN Een 23-jarige Duitse postbode heeft het leven van een vrouw ge red die van de tweede verdieping van een appartement viel, door haar met zijn handen op te van gen. De postbode zag de 32-jarige vrouw bij toeval hangen aan de balustrade van een balkon in het Duitse Geilenkirchen. pa ook in Turkije en Tunesië, zijn 'aanzienlijke tekortkomin gen' vastgesteld. Onder meer bij de internering van de migran ten zou veel misgaan. Volgens de speciale rapporteur Francois Crépeau richt de Europese Unie zich te veel op het stoppen van illegale migratie. De mensen rechten worden daarbij verwaar loosd. FRANKFURT Onweer en zware regenval heb ben maandag tot overstromin gen geleid in Duitsland. Veel ri vieren zijn buiten hun oevers getreden. De meeste regen viel in Sankt Englmar, in de deel staat Beieren, waar van zondag op maandag 97 millimeter re gen viel. LONDEN Een 50-jarige man is aangehou den voor betrokkenheid bij de schokkende moordaanslag op de 25-jarige militair Lee Rigby vorige week. Dat heeft de Brit se omroep BBC gisteren ge meld. De man is aangehouden op verdenking van samenzwe ring tot moord. BAGDAD Een reeks bomaanslagen in Bag dad heeft gisteren het leven geëist van zeker 50 mensen. Ze ker elf bommen ontploften bij markten en winkelgebieden in buurten waar sjiitische mos lims wonen. De afgelopen we ken zijn door geweld honder den doden gevallen. WEIPA - Vlakbij de plek waar ruim 400 jaar geleden het VOC-scheepje Duyfken aankwam in het uiterste noorden van Australië is gisteren een monument onthuld. Daarmee wordt het eerste contact herdacht tussen de oorspronkelijke bewo ners van Australië en Europeanen. Bij de onthulling was een Neder landse delegatie aanwezig onder leiding van Fred de Graaf, voorzit ter van de Eerste Kamer. Schipper en ontdekkingsreiziger Willem Janszoon bereikte in 1606 de west kust van het Kaap York-schier- eiland met de Duyfken. Hij was vertrokken vanuit Indonesië en dacht eerst dat hij op een onbe kend stuk van Nieuw-Guinea was, maar dat bleek het huidige Australische Queensland. Op het schiereiland kwam de be-' manning van het scheepje in con tact met de lokale bewoners. Het was het eerste gedocumenteerde bezoek van .Europeanen aan het Australische continent. Een recon structie van de Duyfken is ge bouwd in Australië door de Duyf ken 1606 Replica Foundation. Hij werd op 24 januari 1999 gedoopt in Fremantle, West-Australië. Na enkele proefvaarten voer de Duyf ken naar Nederland, via Indone sië, Mauritius en Zuid-Afrika, en vervolgens terug. Zowel in Neder land als Australië werd in 2006 de 400ste verjaardag van dit eerste contact herrdacht. Eerste contact herdacht tussen de oorspronkelijke bewoners van Australië en Europeanen is een gewoonte geworden' buurt grotendeels. Nu er een pre cair staakt-het-vuren is, keren de tanks langzaam terug. De bewoners van de stad hebben het inmiddels gehad; ze protes teerden vorige week meermaals tegen het geweld. De demonstran ten eisten dat het leger beide par tijen ontwapent. „Dit is niet de eerste keer dat het gebeurt", klaagt Mariam Ziade (23). „Het probleem blijft zichzelf herhalen, maar niemand probeert het op te lossen." Samar Fallah (39) klaagt dat haar twee kinderen al dagen slecht sla pen. Het allerergste vindt ze hoe zinloos het geweld is. „Het is een gewoonte geworden." Het conflict tussen de twee buur ten is terug te leiden naar de Liba nese burgeroorlog. Maar sinds de Syrische opstand wordt er elke twee maanden wel gevochten naar aanleiding van gebeurtenis sen over de grens. Veel bewoners van Bab al-Tabba- neh zijn op de vlucht geslagen. Voor anderen is het geweld nor maal geworden. Terwijl de kogels vliegen, spelen mensen in de ach terstraatjes een potje tafelvoetbal. De vrouw van Abou Bera bidt on verstoorbaar het avondgebed, ter wijl het explosies regent. De vier jongste kinderen slapen door het lawaai heen, hun zoon van 13 speelt met het magazijn van zijn vaders Kalasjnikov. 's Avonds hangen jongeren en strijders samen op straat. „Ik kan toch niet slapen", zegt een tiener. Slager Abu Damour (23), gehuld in een zwart Adidas hemd, vecht al sinds zijn 17de. Trots toont hij zijn Mi6-geweer. Waarvoor hij vecht, weet hij niet echt. „Het is altijd al zo", zegt hij. Hoewel de rust nu lijkt terug te keren, zal het dan ook niet de laat ste keer zijn dat er gevechten uit breken. „Zolang deze situatie in Libanon en de regio voortduurt, zal het vechten hier ook door blij ven gaan", aldus Eid. binnengedrongen van de stad Qusayr, een strategische stad net over de Libanese grens. De stad van 30.000 inwoners wordt verde digd door het Vrije Syrische Le ger, inclusief tientallen strijders uit het (grotendeels) Soennitische Tripoli. Daarop begonnen de strij ders van de wijk Bab al-Tabbaneh te schieten op de Alawitische wijk Jabal Mohsen. Portretten van de Syrische leider Assad sieren daar de straten. „Qusayr is omsin geld door het Syrische leger, wij wilden Jabal Mohsen laten zien dat ze omsingeld zijn door het Vrije Syrische Leger", aldus Abou Bera (41), leider van een Soenniti sche militie van 22 man. Bab al-Tabbaneh telt tientallen van zulk soort groeperingen. Rifaat Eid, de leider van de Arabi sche Democratische Partij, die de scepter over Jabal Mohsen zwaait, zegt dat hij enkel vecht om zijn mensen te beschermen. „We moe ten wel, op sommige plekken pro beren de Salafisten de wijk bin nen te dringen om mensen te ver moorden en hun keel door te snij den." Het Libanese leger, dat zich meest al afzijdig houdt, werd door de he Soennitische strijders bijeen in Bab al-Tabbaneh na een schietpar tij met Alawieten van Jabal Moh sen. foto Joseph Eid/AFP vigheid van de aanvallen gedwon gen Eid's milities bij te staan. Dat maakte het leger voor het eerst tot doelwit; patrouilles in Bab al-Tabbaneh werden direct aange vallen. Daarop verliet het de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7