Holleeder opgepakt, met anderen AAG I I I 44 4 BINNENLAND DE EED Een middeleeuws aandoend gebruik maakt een comeback. De eed. Nu ook voor onderwijs en WD. a3 Je kunt beloven watje wil, maar als je niet integer bent strooi je alleen zand in de ogen zoover Broertjes begraven Werk bij hechtenis Aanpak spookburgers D66: cao schoolbestuur Eisen aan internaten Zeevis passeert IJ ÊF S" 'Zo waarlijk helpe door Merel van Leeuwen AMSTERDAM - 'Een Nederlandse misdaadorganisatie'. Zo typeert het Openbaar Ministerie de groep van zeven mannen en drie vrou wen die gisteren is opgepakt. De bekendste verdachte is Willem Hol leeder. Hij wordt verdacht van af persing. Het OM startte het onderzoek in de zaak eind 2009. Holleeder zat toen nog vast wegens afpersing van wijlen Willem Endstra. Het OM wil niet zeggen wie Hol leeder ditmaal zou hebben afge perst, en of dat is gebeurd voor- of nadat hij in de gevangenis zat. Holleeder is geen hoofdverdachte. Die eer gaat naar freefighter Dick Vrij en Danny K., telg uit een be kende Amsterdamse criminele fa milie. Die houdt zich volgens het OM vermoedelijk sinds eind 2009 bezig met witwassen, afpersing, zware mishandeling, bezit van vuurwapens en handel in hard drugs. Volgens het OM zijn de meeste andere verdachten ver moedelijk dienstverlenend ge weest aan de hoofdverdachten. De politie deed meer dan veertig doorzoekingen, waaronder in een huis in Axel. Daarbij zijn onder andere drie vuurwapens, gepant serde auto's en enkele tonnen aan contant geld in beslag genomen. Ook werden grote hoeveelheid ad ministratie meegenomen, waar van een deel op verborgen plaat sen lag. De naam van Danny K. gaat al jaren rond in het Amster damse criminele milieu. „Hij deed heel veel moeite om onzicht baar te blijven", zegt een woord voerder van het OM. Volgens ad vocaat lan-Hein Kuijpers was zijn cliënt verbaasd over de aanhou ding. K. kwam in 2009 vrij, nadat hij zijn straf had uitgezeten voor een overval op een vestiging van Geldnet in Amsterdam in 1996. Beroemd is de foto die de politie nam op de begrafenis van de va der van Danny K. in 2006. Daar waren alle groten uit de onderwe reld aanwezig, van Dino Soerel, tot Fred Ros en Jesse R. De laatste twee zijn veroordeeld in het grote liquidatieproces. door Paul Bots beeld Mark Reijntjens den haag - Stel, u gaat naar de winkel maar u bent uw portemon nee vergeten. U gaat voor de caissière staan, steekt twee vin gers in de lucht en zegt: 'ik kom straks afrekenen. Zo waarlijk hel pe mij God almachtig'. Is dat vol doende om met de volle kar bood schappen de winkel te verlaten? Nee, zegt Sacha Spoor, senior advi seur en trainer integriteitsmana- gement bij de Nyenrode Business Universiteit. „Het is voor de win kelier geen garantie dat u ook wer kelijk komt betalen. Net zoals het afleggen van een eed door ambte naren geen garantie is dat iedere ambtenaar integer handelt." Nul garantie... En toch leggen art sen, advocaten, accountants, volks vertegenwoordigers en bestuur ders al sinds jaar en dag een eed af waarin ze beloven hun beroep volgens de bijbehorende normen uit te pefenen. De eed is zelfs be zig aan een ware comeback. In de ambtelijke wereld was het afleg gen van de eed jarenlang verwa terd. Sinds 2006 is de procedure weer ingevoerd. Op het hoogte- Theo Krebber legde vier keer de eed af: als huisarts, officier, Statenlid en PW-gedeputeerde Vertrek: 19, 25, 31 juli, 6, 12 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer. U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak.twee geweldige stadswandelingen door Praag. Bekijk de wisseling van de wacht bij De Burcht, het astronomische uurwerk, de Karelsbrug de St. Nicolaasdom en de prachtige St. Vituskathedraal. Maak een lichttour door Praag en een rondvaart over de Moldau! Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn tonden Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl a//ou/a/i nl of bel 052946 96 67 WI C Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. punt van de kredietcrisis werd de bankierseed bedacht om het ver trouwen in de bank te herstellen. Sinds 1 januari van dit jaar moe ten topmensen bij de banken de eed afleggen. Afgelopen weekend kwamen daar twee plechtige beloftes bij. Het WD-congres besloot dat politiek actieve partijgenoten voortaan een integriteitsverklaring moeten tekenen. Een soort papieren eed. En, toeval of niet, in hetzelfde weekend bepleit onderwijsminis ter Jet Bussemaker (PvdA) de in voering van een eed voor bestuur ders in het onderwijs. Hoognodig om een integere bestuurscultuur goed tussen de oren te krijgen bij de schoolleiders, vindt ze. Wat lost een eed op? Niets, is de kritiek die bij iedere invoering klinkt. Dit weekend was dat niet anders in WD- en onderwijskrin gen. Critici zien de eed als een ri tuele dans voor de buitenwacht. Mensen die plotseling de eed moeten afleggen, voelen zich in hun eer aangetast. Er wordt lache rig gedaan over de poppenkast. Spoor weet er alles van. Ze was be trokken bij de invoering van de ambtseed en maakte samen met collega Suzanne Verheij een rang lijst van de tien lessen die ze daar bij heeft geleerd. Toch ziet ze dui delijk voordelen aan het afleggen van de eed. Het is geen oplossing voor problemen, maar het zet wel de schijnwerpers op een belang rijk onderwerp. Haar belangrijk ste tip: de eed is het beginpunt van een doorlopend proces. „Het gaat erom dat je bewustzijn kweekt. Dat mensen het gesprek aangaan over integriteit, de bijzon dere aspecten van hun beroep en de plichten en risico's die dit met zich meebrengt", legt ze uit. Door die discussie regelmatig te voeren op de werkvloer, blijven mensen alerter. Nog een tip: Als je van de eedaf legging een heel plechtige ceremo nie maakt, maakt dat extra veel in druk. De inhuldiging van koning Willem-Alexander in de Nieuwe Kerk is daar het ultieme voor beeld van. Het overgrote deel van de Eerste- en Tweede Kamerle den beloofde er plechtig trouw aan de nieuwe koning. Het hele land keek mee. Binnen een be drijf is het belangrijk dat een top man de eed afneemt van nieuwe medewerkers. Je geeft daarmee het signaal af dat je integriteit se rieus neemt, stelt Spoor. „Zo'n ce remonie vergeten mensen ook minder snel." Wat de critici ook vinden, een eed is lang niet altijd vrijblijvend. Een arts die hem negeert, kan uit zijn vak gezet worden. Dat geldt ook voor militairen of advocaten. Niet voor niets werkt het kabinet momenteel aan een lijst met straf fen voor bankiers die zich niet aan de eed houden. Maar zonder plechtige belofte en bijbehorende procedure kan het ook. Als je in tern de regels duidelijk hebt, en ook een bijbehorend goed sanctie systeem opbouwt, is een eed hele maal niet nodig. Of het nou vanwege de mogelijke sancties is, of uit puur ethische ZEIST Op de Nieuwe Begraafplaats in Zeist is gistermiddag de uit vaartplechtigheid voor de om gebrachte broertjes Ruben (9) en Julian (7) gehouden. Zo'n 200 genodigden waren bijeen in de aula. Na afloop zijn de bei de jongens begraven. DEN HAAG Mensen die preventief vastzit ten, moeten wellicht toch maar blijven werken, schrijft staats secretaris Fred Teeven (Veilig heid en Justitie) aan de Twee de Kamer. Hij kreeg eerder for se kritiek op zijn plan om die arbeid te schrappen. DEN HAAG Met het opheffen van hun DigiD's wil minister Plasterk (Binnenland se Zaken) zo'n 100.000 'spookbur gers' aanpakken, mensen die wel licht ten onrechte geregistreerd staan als vertrokken naar een on bekend buitenland. Zonder DigiD vervallen veel overheidsdiensten. DEN HAAG De lonen van bestuurders in het mbo en het hoger onderwijs moe ten aan een maximum worden ge bonden in een cao. Met het geld dat dit oplevert, kunnen meer le raren worden aangesteld. Dat heeft D66-Kamerlid Paul van Mee- nen voorgesteld. DEN HAAG Turkse internaten moeten aan strengere eisen voldoen om de veiligheid en het welzijn van de kinderen te waarborgen. Mi nister Lodewijk Asscher (Socia le Zaken) heeft daarover met gemeenten en besturen van de internaten afspraken gemaakt AMSTERDAM Zoutwatervissen als bot en tong zwemmen van de Noord zee door het Noordzeekanaal en het IJ in Amsterdam naar het zoete Markermeer. Dat heb ben proefvangsten aangetoond. Onderzoekers spreken van op vallende resultaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4