95WALK DOE MEE MET Qf 95 km wandelen RUN FOR KIKA 95! Qf ook in estafettevorm (47,5 km) V /VWW.RUNFORKIKA95.NL www.sport-supplementen.nl Mensen die het meemaken, omschrijven een bijna-doodervaring als het ultieme gevoel van onvoorwaardelijke liefde en harmonie. Maar de terugkeer in de realiteit kan confronterend zijn. Vaak lo pen mensen die zo'n ervaring hadden, op tegen onbegrip in hun omgeving omdat het lastig is uit te leggen wat een BDE is. Run For KiKa -f DINSDAG 28 MEI 2013 GEZOND 7 Handen wassen voor zelfcontrole glucose Mensen met diabetes die zelf hun glucosewaarde meten, moeten bij voorkeur eerst hun handen wassen voordat zij een druppel bloed uit hun vinger opvangen voor de me ting. De eerste druppel bloed levert vervolgens het beste meetresultaat op. Is handen wassen niet mogelijk en zijn de handen niet zichtbaar vuil, dan levert de tweede druppel bloed het beste meetresultaat op. Zijn de handen zichtbaar vuil en is wassen niet mogelijk, dan is een betrouwba re meting niet mogelijk, aldus Gro nings onderzoek. http://bit.ly/10uqbBg Lage rugpijn vaak goed te behandelen met antibiotica Bij bijna de helft (46 procent) van de mensen met een rughernia is de be- Een model van een menselijke wervelkolom die onder andere door fysiotherateuten wordt ge bruik bij uitleg, foto ANP schadigde tussenwervelschijf geïnfec teerd met bacteriën. De zwelling die hierdoor ontstaat is een belangrijke oorzaak van de lage rugpijn die de patiënt ervaart. Een behandeling met antibiotica leidt bij een groot deel van deze patiënten tot een ster ke afname van de rugpijn. Een hernia operatie is dan niet nodig. http://bit.ly/YOWyno Voorschrijven astmamedicijnen door huisarts laat te wensen Huisartsen schrijven bij kinderen me dicijnen tegen astma (inhalatie- glucocorticosteroïden) vaak te kort voor. Ook controleren ze te weinig of de medicijnen effect hebben. Dit blijkt uit een Nederlands onderzoek onder 19 huisartsen en 134 patiën ten. De onderzoekers pleiten voor meer nascholing voor huisartsen over astma. http://bit.ly/12gyPBH antidoping.nl/nzvt Het NZVT logo geeft de garantie dat voedingssupplementen van De Rode Pilaren gecontroleerd zijn op de afwezigheid van doping gerelateerde stoffen om het risico op een positieve dopingcontrole bij topsporters te minimaliseren. Op deze manier kunnen sporters zonder problemen voedingssupplementen gebruiken en er zeker van zijn dat de kwaliteit Praten over BDE blijft lastig door Johanneke Stolk illustratie Nourdin Kouch Het was druk op straat in Ayutthaya, de voormalige hoofdstad van Siam, op de dag van het ongeluk. Els Ko ning stond op het punt de Thaise stad te verlaten om weer door te reizen. Maar eerst liep ze nog even met de eigenaresse van haar bed and breakfast naar een geldau tomaat. Opeens was er toen die harde knal. Voor dat ze wist wat er gebeurde, viel ze hard achterover op.de grond. Ze zag het bloed uit haar been spuiten, riep om hulp. En ver loor het bewustzijn. „Alles om mij heen werd rustig. Het voelde alsof ik in de he mel was. De geur, de kleuren het gevoel van onvoorwaardelijke liefde... Alles was heel zacht. Er bestond geen zwaartekracht meer. Het voelde als een andere dimensie. Ik was.totaal niet bang." Wat de mensen op straat zagen: Els was in haar linkerbovenbeen geraakt door een ko gel en had daarbij een slagaderlijke bloe ding opgelopen. Zij was het slachtoffer van een jongen die met een geladen pistool in zijn hand op de brommer voorbijreed. Hij wilde daarmee verhaal halen na een ruzie. Maar toen hij over een hobbel reed, ging het wapen per ongeluk af. Het was de eigenaresse van de bed and breakfast en vooral haar dochter Jew die daarna Els' leven redden. De dochter bond haar been af met een sjaal, hield een Tuk Hik aan en bracht de zwaargewonde Neder landse naar het plaatselijke ziekenhuis. On derweg sloeg zij Els telkens in het gezicht om haar bij të brengen. Ze wist: zakt zij ver der weg, dan redt deze vrouw het niet met zo veel bloedverlies. In Jews armen kwam Els bij. „Ik rook op eens wéér die typische geur van Thailand. Toen besefte ik: 'Ik ben dus niet in de he mel!' Myn oerinstinct kwam boven. Ik voel de heel sterk: dan moet ik overleven." Koning had een bijna-doodervaring (BDE, zie kader) meegemaakt, stelde een psycho therapeut later vast. Maar dat idee had zij al. „Het is een gevoel dat moeilijk uit te leg gen is, als je het niet zelf hebt meege maakt." Een BDE komt steeds vaker voor door de medische vooruitgang en met name door de steeds verder verbeterde reanimatietech- nieken. In Nederland hebben waarschijn lijk rond de 600.000 mensen zo'n ervaring gehad, schat cardioloog Pim van Lommei. Maar vermoed wordt dat het er in werke lijkheid nog meer zijn. Veel mensen die een bijna-doodervaring achter de rug heb ben, zwijgen er liever over omdat ze op lopen tegen onbegrip bij artsen en andere gezondheidswerkers. Bijna-doodervarin gen kunnen behalve in noodsituaties als hartstilstanden, (bijna)verdrinkingen en overmatig bloedverlies ook voorkomen bij onder meer extreme stress en drugsge bruik. BDE komt in alle leeftijden en bevolkings groepen voor, vertelt Martine Nugteren van stichting Merkawah, die sinds 1988 mensen adviseert en ondersteunt na een BDE. „Wij organiseren onder andere twee maal per jaar bijeenkomsten waar mensen met een BDE elkaar kunnen ontmoeten. Je merkt dat de sfeer der herkenning heel be langrijk is voor lotgenoten. Het is helaas een onderwerp waar nog niet heel veel over gesproken wordt. De omgeving vindt het ook al snel eng. Dat er zo kritisch tegen aan gekeken wordt, heeft waarschijnlijk ook met de onbekendheid van het onder werp te maken." Ook Els Koning voelde zich na haar BDE eenzaam en onbegrepen. „Je zit in een an dere dimensie, in een andere energie. Ik wilde steeds terug naar dat gevoel van on voorwaardelijke liefde dat ik zo sterk ge voeld had tijdens mijn bijna-doodervaring. De kloof met de realiteit van het hier en nu was zó enorm groot..." „Ik ben veel over dit onderwerp gaan le zen. Toen bijvoorbeeld het boek Eindeloos bewustzijn van Pim van Lommei uitkwam, heb ik het in één weekend uitgelezen. Veel van wat hij in zijn boek schrijft, klopte voor mij. Maar ik merk zelf ook dat het nog een vrij omstreden onderwerp is." „Het klinkt achteraf gezien misschien gek, maar zonder mijn bijna-doodervaring had ik, denk ik, een aantal stappen niet durven zetten. Ik heb inmiddels een bloeiende praktijk als craniosacraal-therapeut, waar bij ik mensen help hun zelfherstellend ver mogen aan te spreken. Ik heb mijn ware, wezenlijke zelf teruggevonden. En ben door deze ervaring veel vollediger en inten ser gaan leven. Ik weet nu: wij zijn niet voor niets op deze wereld." (Vanwege de privacy is de naam van Els Koning niet haar echte naam.) Mensen die denken een bijna-doodervaring te hebben gehad, kunnen voor advies, vragen en ondersteuning contact zoeken met stichting Merkawah: www.merkawah.nl ©reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43