Belofte maakt schuld GEZOND 3 OPVOEDING Annie de Vreugd Ja, ook een kleuter als Tess moet zich aan haar afspraak houden Fun en voorbereiding: de twee ingrediënten voor een glansrijke hardloopcarrière. Stel jezelf een doel, dat heb je nodig als stok achter de deur tijdens alle zwakke momenten DINSDAG 28 MEI 2013 Evy is blij. Vanmiddag na schooltijd komt Tess bij haar spelen. Evy had haar vrien dinnetje uit de kleu terklas al vaak gevraagd of ze een keer na schooltijd mee naar haar huis ging, maar het kwam er maar niet van. Nu is met beide moeders op het schoolplein een afspraak ge maakt, dus het gaat echt gebeu ren. Evy kan Tess straks eindelijk haar poppenhuis laten zien, waar ze al zo vaak over heeft verteld. Om half vier rent ze meteen naar haar vriendinnetje. Maar Tess loopt weg en stapt bij een andere moeder in de auto. „Ik wil liever bij Sara spelen, ik heb net met haar afgesproken dat ik met haar meega." Evy kan haar oren haast niet geloven, er was toch een af spraak gemaakt? Ze loopt naar de moeder van Tess. „|a hoor, Tess mag spelen met wie ze wil. Ik ga haar niet vertellen wie haar vrien dinnen moeten zijn." Evy verbijt haar tranen, terwijl ze de wegrij dende auto nakijkt. Zo oneerlijk. Moet een kleuter zich houden aan afspraken? Zo'n jong kind kan toch niet overzien wat het be looft? Vanmorgen wil het dit, van middag dat! Ja, ook een kleuter als Tess moet zich aan haar af spraak houden. Tenzij er natuur lijk een zwaarwegende reden is hiervan af te wijken. Als ze op eens naar de dokter moet, houdt het op. Ook de belofte van kleu ters later met elkaar te trouwen, is aan herziening onderhevig. Maar een eenvoudige afspraak over met wie een kind gaat spe len, vallen onder normopvoeding. De moeder van Tess kan haar kind erop wijzen dat je zo niet met vriendinnetjes omgaat, dat Evy daar verdrietig van wordt en dat ze een andere afspraak met Sa ra kan maken. Zo leert een kind na te denken voor het iets belooft. Het gaat om zelfdiscipline, waar voor de basis in de kindertijd kan worden gelegd. Straks trekt Tess de wijde wereld in en heeft ze dan niet geleerd zich aan afspra ken te houden, dan zal het een moeizame tocht worden. Kinde ren moeten bijvoorbeeld niet al leen leren dat ze later goed werk afleveren, ze moeten ook weten hoe zij een aangename, betrouw bare collega kunnen zijn. De vriendenkeuze is inderdaad iets wat het kind bepaalt. Maar op deze manier maak je geen vrien den. Vandaag is Evy de klos, mor gen Sara. Kinderen worden door anderen onbetrouwbaar gevon den als het dan weer dit en dan weer dat zegt. Ze moeten al klein leren hoe zij vriendschappen en relaties kunnen opbouwen en vooral ook hoe ze die kunnen on derhouden. In ieder geval niet door je almaar niet aan je woord te houden. Annie de Vreugd is orthopedagoge Leuker lopen Voor iedereen is er wel een wedstrijd om naartoe te trainen, foto Thinkstock door Na het lang te hebben uit gesteld, is het zover. De zomer komt eraan en je lichaam wordt er niet mooier op. Je vist je gympen en je jogging broek uit de kast, sjokt naar buiten en begint langzaam met je eerste rondje hardlopen. Die tegenzin komt waarschijnlijk niet alleen door de lichamelijke inspanning die gaat volgen. Het is eerder het besef dat je - hoe je ook voorneemt dat het dit jaar anders zal zijn - na een paar maanden weer afhaakt. Wie zijn hardloopregime wil volhou den, kan er maar beter plezier in krij gen. Geen zielloos rondje, maar hardlo pen als een gestructureerde way of life. Loopevenementen spelen daar met een persoonlijker aanpak en hoge fun factor massaal op in; voor iedereen is wel een wedstrijd om naartoe te trainen. Stoere renners gingen afgelopen maart kopje onder tijdens de modderige Mud Mas ters Obstacle Run. Waaghalzen trainen voor het wereldkampioenschap verti caal rennen op 29 juni in Frankrijk, waarbij 1.000 onverharde hoogtemeters zo snel mogelijk overbrugd moeten wor den. Modemeisjes (of-jongens) gaan de hoogte in door middel van centimeters- hoge pumps tijdens de stilettoruns, die in meerdere steden worden gehouden. En op 14 juni vindt op het strand bij Vlissingen de eerste editie plaats van Colours by the Sea, een loop waarbij deelnemers met gekleurd poeder wor den besmeurd. Wie zich in al dat rennende gefeest wil storten en dus z'n lijf in vorm wil krij gen, moet toch echt van de bank afko- Rik Tacken de slag gaan. Een goed be gin is ook hier het halve werk en met plezier alleen kom je er niet. Bij fysio therapeut Rik Tacken komen legio pa tiënten de praktijk binnenstrompelen die te hard van stapel liepen. Tacken: „In het begin is het in je enthousiasme misschien makkelijk om drie of vier keer per week te gaan hardlopen. Maar als je niet gewend bent veel te rennen, heeft het lichaam tijd nodig om zich aan te passen. Trainen is niets minder dan het lichaam laten wennen aan een prikkel die het niet gewend is. Om ver volgens voldoende rust te nemen om voorbereid te zijn op de volgende trai ning. Om vooruit te gaan, heb je telkens iets zwaardere prikkels nodig, je moet harder, verder, hoger." Eén van de boosdoeners die een glans rijke loopcarrière in de weg staat, is zelf overschatting. „De verhouding tussen rust en trainen is belangrijk", vertelt Tacken. „In het begin beperkt je condi tie je misschien niet eens zozeer, de be lasting op je onderstel is daarentegen enorm. Veel energie haal je tijdens het lopen uit de elasticiteit van weefsel. Daar vraag je heel veel van, terwijl het lichaam het niet gewend is. In tegenstel ling tot wat enthousiaste beginnelingen denken, is less tijdens het trainen vaak juist more." Niet te hard van stapel lopen dus. Daar voor zijn voldoende apps en websites te vinden die een trainingsschema op maat samenstellen. Wie van zijn trai ning een sociaal moment wil maken, kiest voor een loopgroepje of sluit zich aan bij vrienden die wekelijks de loop schoenen aantrekken. Dat werkt, stelt Tacken. „Stel jezelf een doel, dat heb je nodig als stok achter de deur tijdens al le zwakke momenten die gaan komen. Dat die gaan komen, is een feit, want blijkbaar is het tot nu toe niet gelukt fit te blijven. Vraag hulp van buitenaf, zo als beginnersgroepen of ervaren vrien den, zeker als je er weinig kaas van hebt gegeten. Zolang je maar een plan volgt en je vooruitgang goed bijhoudt. Het menselijk lichaam is tot veel in staat, of je nu ultraloper wilt worden of een hal ve marathon wilt uitlopen. Maar je moet het er wel op voorbereiden." reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39