2 GEZOND SAMARITAANSE DONOR WORDEN? Wie bij leven een nier afstaat aan een ernstige zieke nierpatiënt, redt niet één, maar vaak drie of meer levens. „Gelukkig zijn er steeds meer 'barmhartige Samaritanen1 die een niér willen af staan", zegt nefroloog Willem Weimar van het Erasmus MC in Rotterdam. WILLEM WEIMAR (65) Eén nier kan vele levens redden Partners en familieleden van patiënten den ken dat dialyse een prima alternatief is voor transplantatie en realiseren zich niet hoe slecht de overlevingskansen van dialy se-patiënten zijn. Ook denken ze vaak ten onrechte dat het afstaan van een nier enor me risico's met zich meebrengt. Dat is' niet zo. Je kunt prima verder leven met één nier." Het Erasmus MC heeft daarom een spe ciaal 'nierteam' bestaande uit een maat- schappelijk werker en een psycholoog die Wie zich wil aanmelden als nierdonor, kan terecht bij elk academisch ziekenhuis in Ne derland, al heeft het Erasmus MC in Rotter dam hierin wel de meeste ervaring. In principe komt iedereen met een goede gezondheid in aanmerking. Ook ouderen kunnen een nier afstaan. Veel 'samaritaanse donoren' staan een nier af na hun 70ste omdat zij dan geen bloeddonor thuis op bezoek gaan bij nierpatiënten. „We vragen de patiënt dan zo veel moge lijk vrienden en familieleden uit te nodi gen voor een bijeenkomst waarbij we voor lichting geven over donatie bij leven. Heel vaak meldt zich na zo'n avond een donor en kunnen we de patiënt én soms zelfs twee of drie anderen helpen." Ti reageren? V gezondheid@depersdienst.nl meer mogen zijn en toch nog iets willen be tekenen voor een ander. De term 'samaritaans' is afgeleid van een pa rabel uit de Bijbel over de 'Barmhartige Sa maritaan', die - hoewel hij een vreemdeling was - zich als enige bekommerde om een man die gewond langs de weg lag en aan wie iedereen voorbijliep (Lucas 10:25-37). www.nierstichting.nl 500 procent. Het mooie: wie belangeloos een nier afstaat, redt niet één, maar vaak meerdere levens. Hoe zit dat? Weimar: „Vaak is het niet mogelijk een nier direct aan je familielid of partner af te staan om dat er geen 'match' is tussen donor en ont vanger. We hebben daarvoor een systeem dat we cross-over-donatie noemen. In een cross-over-programma doneren twee kop pels bestaande uit een patiënt en diens partner, over en weer een nier aan elkaar. Als dit cross-over-systeem wordt gecombi neerd met een 'samaritaanse' nier, dan kun je nog meer mensen helpen: de belangelo ze donor geeft zijn nier aan een koppel. De partner van de ontvangende patiënt do neert dan op zijn béurt weer een nier aan een ander koppel, etcetera. Dit systeem heet domino-paired donatie. In het Eras mus MC beperken we het aantal tot drie a vier transplantaties per serie, anders wordt het logistiek te ingewikkeld." De nefroloog vertelt zijn verhaal vanuit Istanbul, waar hij op een international con gres een lezing geeft over dit Nederlandse succesverhaal. Want niet alleen kan de wachtlijst voor donornieren - nu zo'n vier jaar - flink worden ingekort als meer men sen bij leven een nier willen doneren; een transplantatie van een 'levend' orgaan biedt ook spectaculair betere resultaten dan nierdialyse, of transplantatie van een orgaan van een overledene. „Levende nierdonatie is veruit de beste be- handeloptie", zegt Weimar. „Toch denken veel artsen nog steeds dat het beter is een patiënt eerst te dialyseren, zelfs als er een levende donor beschikbaar is. Ze redene ren: eerst een dieet, dan medicatie, dan dia lyse en als uiterste middel een transplanta tie. Maar leven op dialyse is niet goed. Kijk maar naar de mensen die wachten op een donornier en intussen gedialyseerd wor den: ze overlijden gemiddeld na vier tot zes jaar. Daarmee staan ze er slechter voor dan een patiënt met darmkanker. Ter verge lijking: na transplantatie met een nier van een overledene is de levensverwachting tien jaar; na een 'levende' donatie zelfs twintig jaar." Weimar: „Je kunt het beter omdraaien: zoek eerst in de omgeving van de patiënt naar een levende donor, en denk pas aan dialyse als 'levende' transplantatie écht niet lukt en de patiënt op een wacht lijst komt." Weimar en zijn team zetten intussen vol in op het werven van méér levende nierdo noren. „Op dit moment zijn er 484 van zul ke transplantaties per jaar in Nederland en dat aantal kan de komende jaren verdubbe len. Want er zijn nog veel misverstanden. door Martine Boelsma illustratie Thinkstock Ze bestaan écht: mensen die belangeloos een nier afstaan aan een wildvreemde. In het Erasmus MC in Rotterdam zijn inmiddels met de orga nen van deze 'samaritaanse donoren' rond de 100 nier transplantaties uitgevoerd. In heel Neder land zijn het er ruim 140. Nefroloog en transplantatie-arts Willem Weimar is er dolblij mee. „Dit zijn geen gekken. Het zijn meestal mensen met een groot sociaal ge voel. Ze doen vrijwilligerswerk en geven vaak ook bloed aan de bloedbank. Ze han delen vanuit hun levensovertuiging." Daarnaast is ook het aantal mensen dat bij leven een nier afstaat aan een partner of fa milielid in het afgelopen decennium toege nomen tot 484 per jaar, een stijging van Willem Weimar, foto Erasmus MC Functie Hoogleraar nefrologie en transplan tatiegeneeskunde Opleiding/loopbaan Geneeskunde aan het Erasmus MC in Rotterdam. Artsexamen in 1972. Na militaire dienst opleiding tot in ternist. Vanaf 1979 werkzaam op de afde ling nierziekten en transplantatie. Onderzoek Prof. Weimar deed onderzoek naar afstotingsmechanismen, nieuwe af- weeronderdrukkende medicijnen, alterna tieve levende donatieprogramma's zoals een internationaal cross-over programma. Hij is tevens coördinator van een Europees onderzoek naar orgaanhandel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38