Stap voor stap wordt Sijsling betere tennisser You Tube-voetballer Neymar komt tot leven 28 SPORT EREDIVISIE Met ingang van komend seizoen worden de televisie-inkomsten in de eredivisie anders verdeeld. JUPILER LEAGUE UITGEBREID door Rik Spekenbrink PARIJS - Een paar weken geleden liep Igor Sijsling in een Madrileen- se kleedkamer Jürgen Melzer te gen het lijf. Die wees met zijn wijs vinger op het voorhoofd. „Of we niet goed bij ons hoofd waren, dat we voor de Daviscup-wedstrijd had den gekozen voor gravel", legde Sijsling maandag uit. „Nu zal hij wel zachter praten." Want Sijsling versloeg Melzer op Roland Garros, gravel dus, in drie sets: 6-4, 6-3, 6-2. De ontmoeting was een voor proefje voor de Nederland-Oosten rijk, in september in Groningen om een plaats in de wereldgroep. Sijsling gaf maandag aan ook niet gelukkig te zijn met de keuze voor het gemalen baksteen. „Ik ben na deze overwinning natuur lijk niet ineens gravelspecialist. Maar onze andere jongens spelen er graag op." En de tik aan Melzer, die al eens in de halve finale stond in Parijs, is uitgedeeld. Mel zer begon nog goed aan de partij, maar gaf het heft uit handen. Sijs ling was een halve set zoekende, maar speelde zeer geconcen treerd. Na een verloren punt of ga me was er de rust, de gedachte dat de kansen wel weer zouden komen. Dat was inderdaad het ge val en Sijsling liet er nauwelijks één onbenut. Het in Düsseldorf opgebouwde vertrouwen was dui delijk nog niet verdwenen. Daar haalde Sijsling vorige week voor het eerst een halve finale van een ATP-toernooi. Wie iets verder kijkt dan de vorm van de week, ziet dat Sijsling (25) sowieso de weg naar boven heeft ingeslagen. Plekje voor plekje stijgt hij op de wereldranglijst, momenteel op plek 62. Die op mars komt niet toevallig ongeveer gelijktijdig met zijn samenwer king met de Spaanse coach Joaquin Munoz. Lange tijd dacht Sijsling het zonder coach te kun nen. „Maar de band met Munoz is heel goed. Het is een intensieve re latie. Vaak wordt gedacht dat je op 21-jarige leeftijd de top hon derd móet halen. Dat bracht me soms aan het twijfelen. Maar dat idee is volgens mij niet meer van Igor Sijsling doet een uiterste krachtsinspanning. foto Koen Suyk/ANP deze tijd, of alleen voor exceptio nele talenten weggelegd. Ik doe er wat langer over." Munoz (38) gaf aan meteen ver kocht te zijn toen hij voor de KNLTB ging werken en Sijsling voor het eerst zag spelen. „Ik zag zijn wapens. Igor is alles een stap je professioneler gaan doen en dat zie je nu terug. Hij heeft vertrou wen in mij, de klik is goed. Ik ben een tennisgek en werk met mijn hart. Een tennisser is voor mij een schilderij. Het is nooit af, je blijft kijken waar het beter kan. Maar wel stapje voor stapje." Sijs ling kan Munoz goed gebruiken in aanloop naar de tweede ronde. Daarin treft hij de Spaanse gravel- bijter Tommy Robredo. „Ik heb Tommy nog getraind toen hij der tien jaar was", zegt Munoz. „Toen was hij één van de beste spelers ter wereld. Hij is goed, maar niet onverslaanbaar." Naast Igor Sijsling plaatste ook Ro bin Haase zich voor de tweede ronde. Haase versloeg de Frans man Kenny de Schepper in vier sets: 6-4 7-6 (3) 2-6 6-3. Ieder duel telt voor het tv-geld door Jaap van Essen NIJMEGEN - Dankzij de overnamd van Eredivisie Live door Fox, stij gen de inkomsten uit tv-rechten voor de eredivisieclubs de komen de jaren fors. Met dien verstande dat de grote clubs aanmerkelijk meer profiteren dan de kleintjes. Voortaan is het meteen na afloop van de play-offs klip en klaar hoe veel iedere club in het nieuwe sei zoen aan tv-rechten gaat ontvan gen. Dat komt omdat tegelijk met de Fox-deal ook een nieuwe ver deelsleutel van de tv-miljoenen werd samengesteld. Tot nu toe was de verdeling van het geld door het samenwerkingsverband Eredivisie CV nogal ingewikkeld. Verschillende factoren telden. Niet alleen de prestaties uit het verleden, maar ook de zogenaam de cpm-index, zeg maar de marke- tingwaarde van een club, speelde een fikse rol. Vanaf heden is het veel makkelij ker. Het geld voor het komende seizoen wordt verdeeld door sim pelweg een eredivisieranglijst over de laatste tien seizoenen sa men te stellen. Per seizoen krijgt een club punten, omgekeerd even redig aan de klassering. De kam pioen krijgt 18 punten, de num mer laatst 1 punt. Bovendien tel len recente seizoenen zwaarder mee dan oude seizoenen. Zo krijgt het voorbije voetbaljaar de factor tien, dus levert het kam pioenschap Ajax 180 punten op. De titel van 2012 voegt 162 punten toe (9 maal 18 punten). De op dez;e manier samengestelde 'tv-geldranglijst' is gekoppeld aan een tabel met percentages. Zo krijgt de nummer één van de lijst 12,95 procent van de totale tv-gel- den, bijna 8 miljoen euro. Per po sitie op de ranglijst lopen de per centages af, waarbij de verschillen naar beneden toe steeds kleiner worden. Bij de onderhandelingen over deze percentages, een klein jaar geleden, kwam het tot fikse confrontaties tussen de grote clubs en een aantal kleintjes. De laaggeklasseerde clubs vonden het feit dat de top vijf maar liefst 52 procent van alle tv-gelden krijgt te gek voor woorden. Zij ver- De Jupiler League moet komend seizoen uit twintig clubs gaan be staan. Daarover is maandagavond tijdens een KNVB-vergadering overeenstemming bereikt. De uit breiding kan worden gerealiseerd door twee amateurclubs toe te la ten en twee beloftenteams. Te denken valt aan promotie van de topklassers Katwijk en Achilles '29. Ajax, Twente, PSV en Vitesse hebben belangstelling getoond hun talentenelftal mee te laten doen in de Jupiler League. loren de strijd echter. Daarom heeft Nederland nu een systeem waarbij de nummer 18 van de tv-ranglijst nog minder dan een vijfde aan tv-geld krijgt dan de kampioen. Ter vergelijking: in En geland gaat dat heel anders. Daar wordt het overgrote deel van de tv-gelden gelijk verdeeld onder al le teams in de Premier League. Slechts een klein deel wordt toe bedeeld op grond van'achterban, prestaties en dergelijke. Het ge volg: het verschil tussen de num mer één en de nummer laatst is in Engeland maar klein: 75 mil joen tegen 50 miljoen. In Italië gaat het meer zoals in Nederland. Daar ontving de nummer één de voorbije jaren 100 miljoen euro en de nummer laatst 25 miljoen. Het effect van de recente presta ties op de tv-inkomsten is door de nieuwe verdeling groot. Goed voorbeeld is NEC. Tot twee maan den geleden hielden de Nijmege- naren de zevende plaats in han den. Maar toen begon een vrije val. Nederlaag na nederlaag bete kende een vijftiende plaats in de eindrangschikking. In de 'tv-geld ranglijst' staat NEC nu op de twaalfde plaats, goed voor 1.968.000 euro. Was het elftal van Alex Pastoor als zevende geëin digd, dan was NEC in de verde ling van het geld nummer negen geweest, goed voor 2.490.750 eu ro, een half miljoen meer dus. Sterker nog, NEC verloor op de laatste speeldag de thuiswedstrijd 'om des keizers baard' van RKC. Hadden de Nijmegenaren gewon nen, dan waren ze als tiende geëindigd. Op de geldlijst van ko mend seizoen zou de club ruim drie ton beter af zijn geweest. Meer dan ooit geldt dus, iedere wedstrijd telt voor het geld. door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Hier in Europa kennen we hem vooral als die You Tu be-voetballer. Als die dribbelaar met dat rare kapsel, die op tv prachtige acties voor ons showt. Maar nu gaat het dan echt gebeu ren. Neymar da Silva Santos Junior, beter bekend als Neymar, komt de ze kant op en gaat zich mengen on der de groten der aarde. Maandag zette de Braziliaanse ster zijn hand tekening onder een vijfjarig con tract bij Barcelona. Messi en Ney mar in een ploeg: komt dat zien. Maar hoe goed is hij nou werke lijk? Is hij echt dat wonderkind, dat volgens Pele beter is dan Mes- si? De kenners van het Braziliaan se voetbal denken daar iets ge nuanceerder over, maar toch. Na jaren van wachten zijn de ver wachtingen enorm. Zijn voordeel is dat hij het wel gewend is om onder grote druk te staan. Al sinds het WK van 2014 aan Brazi lië is toegewezen, hoort Neymar elke dag dat hij de voetbalmaffe natie aan de wereldtitel gaat hel pen. Hoewel hij in de nationale ploeg nog nooit voor de ultieme betovering heeft kunnen zorgen, rekenen al die miljoenen Brazilia nen over een jaar op zijn geniale ingevingen. Neymar was veertien jaar toen hij al vijf miljoen euro verdiende. Toen noemden ze hem al de nieu we hoop van het Braziliaanse voetbal, en uiteraard was hij de nieuwe Pele. Maar hoeveel talen ten hebben die naam niet voor hem gedragen? En hoeveel zijn er uiteindelijk doorgebroken? Dat Neymar net als Pele ook bij het be faamde Santos speelde, maakte de vergelijking nog romantischer. Neymar werd al sinds z'n tienerja- Neymar en Messi gaan samen voor Barcelona spelen, foto EPA ren begeerd door de grootste om al op jeugdige leeftijd de over- clubs in Europa, maar de behoefte steek te maken, heeft hij nooit ge voeld. Helemaal gek is dat niet als je ziet dat Santos hem vorig sei zoen 19 miljoen euro uitkeerde. En dan te bedenken dat daar nog eens 20 miljoen aan sponsorcon tracten bijkwam. Neymar is 21 jaar en vindt het nu wel de tijd om te gaan. Wie als voetballer de wereld echt wil veroveren, moet nog steeds op het oude continent zijn, zo beseft hij. Real Madrid deed hem ook nog een aanbod, maar de handige spelmaker gaat het proberen aan de zijde van Messi. Zal dat klikken? Twee van zulke spelers in een ploeg? Twee spelers die het gewend zijn dat de bal als een magneet altijd naar hun toekomt? Santos vroeg vorig jaar nog 65 miljoen voor hem, maar is akkoord gegaan met 28 miljoen. Uiteindelijk zal dat be drag via allerlei ingewikkelde con structies nog oplopen richting de vijftig miljoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28