De Staat opent Anywave Kunstveiling Leo de Jong CULTUUR 27 Na vier literaire thrillers samen met echtgenoot Paul Verhuyck verschijnt vandaag weer een eigen roman van Corine Kisling uit Graauw: Het badhuis getiteld, over een verleden dat zich niet laat vergeten. CORINE KISLING DINSDAG 28 MEI 2013 Verleden woelt zich altijd los 13 Corine Kisling: „Ik ben gefascineerd door de tragiek in kleine levens, die iedereen kan herkennen." foto Camile Schelstraete door Rolf Bosboom GRAAUW - De titel van haar nieu we roman had ook Aflopende za ken kunnen luiden, zegt Corine Kisling. „Het was mijn bedoeling om drie lijnen bij elkaar te breng en: de teloorgang van een ouder wordende vrouw, de teloorgang van een dorp en de teloorgang van de kerk." Het badhuis is het indringende ver haal van Marie Truyens, een oude vrouw in een fase van beginnen de dementie. Zij bewoont een pand dat vroeger dienst heeft ge daan als badhuis. Als ze een bad neemt, glijdt ze uit en kan niet meer op eigen kracht uit de kuip komen. Haar hulpgeroep wordt door niemand gehoord. In de uren - misschien wel dagen - die volgen, kijkt ze terug op haar le ven waarin ze diende bij drie pas toors. Haar leven is echter gete kend door een fout die Marie op jonge leeftijd maakte en die ver strekkende gevolgen had. Ze huilt, maar er komen geen tranen meer. Alles is nat en haar tranen zijn droog. Ze heeft zo'n spijt. Spijt dat ze niets kan terugdraaien, niets onge daan kan maken. Alles is onherroepelijk. Het is Kislings eerste eigen ro man sinds negen jaar, na de vier boeken die ze samen met echtge noot Paul Verhuyck schreef. „Dat heeft ook te maken met de formu le. In die duoboeken gaan we steeds uit van een historisch gege ven dat doorwerkt in het heden. Daar proberen we een spannend verhaal van te maken. Dat vergt veel onderzoek en zo'n type ro man kun je prima samen doen. Het verhaal van Het badhuis, waar mee ik al een tijdje rondliep, leent zich veel minder voor zo'n wisselwerking, zo'n wederzijdse bestuiving. Daarvan zat al veel te veel kant-en-klaar in mijn hoofd. Dan moet je het alleen doen." „Ik ben gefascineerd door de tra giek in kleine levens, die iedereen kan herkennen. Ik vond het ook belangrijk om de taal zo eenvou dig mogelijk te houden. Het moest een boek worden dat mak kelijk leest. Daaronder zit wel de gelijk een complexe constructie, maar als lezer hoor je dat niet te merken." Het badhuis verschilt wezenlijk van de vijfhoeken die Kisling tus sen 1993 en 2004 publiceerde. „In mijn vorige boeken zat altijd een spanningselement. Voor Satan in de polder kreeg ik ook de Schaduw- prijs, de debuutprijs voor Neder landstalige thrillers. Men dacht toen dat ik die richting op zou gaan. Maar ik denk nu dat een mens niet één richting heeft." „In Het badhuis zit veel mededo gen, vind ik. Vroeger was ik har der. Het gemak waarmee ik pak weg twintig jaar geleden een ver oordeling kon uitspreken, heb ik niet meer. Er is nu meer begrip, meer diepgang. Die mildheid heeft, denk ik, ook te maken met het leven in een dorp. Voeger heb ik altijd in een stad gewoond." Het dorp in het boek draagt de denkbeeldige naam Wielde, met alle hedendaagse perikelen - zoals sluitende winkels - waarmee veel e dorpen kampen. De Zeeuwse le zer kan er wellicht Graauw in her kennen, al kloppen zeker niet alle details. „Er zijn dingen veranderd. Het is Graauw en tegelijkertijd ook niet. Wielde is alle dorpen. Corine Kisling is geboren in Rotter dam (1954). Zij studeerde Franse taal- en letter kunde aan de Rijksuniversiteit in Leiden, waar ze zo'n twintig jaar bleef wonen. Na haar studie is ze begonnen als vertaler, eerst uit het Frans, later ook uit het Engels. In 1993 kwam een eerste eigen ro man uit: Tangen. Later verschenen De Engelenbak (1994), Satan in de polder (1996), De groene gloed (in Mijn bedoeling is dat iedereen die zo'n dorp van nabij kent, zegt: dat is óns dorp." Naast de teloorgang van het dorp beschrijft Het badhuis de deconfi ture van de kerk. De hoofdper soon werkte bijna drie decennia als huishoudster voor de opeen volgende pastoors in Wielde. Daarvoor kon Kisling uit directe omgeving putten, aangezien ze in de vroegere pastorie van Graauw woont. „Het bijzondere is dat we in een huis wonen waarvan we de twaalf vorige bewoners weten. opdracht van de Suikerunie, nu Cosun, 1998) en Afgrond (2004). Samen met echtgenoot Paul Ver huyck (Antwerpen, 1940) publi ceerde ze, onder de naam Kisling Verhuyck, tot dusverre vier lite raire thrillers: Het leugenverhaal (bekroond met de Zeeuwse Boe kenprijs, 2007), Kwelgeest (2008), De duim van Alva (2011en Zwar te kant (2012). Het schrijversechtpaar woont sinds 1998 in Graauw. Aan de hand van die informatie beschrijf ik drie archetypische pas toors. Niemand is echt iemand. Al leen de slechte pastoor heb ik moeten verzinnen." Het boek draait vooral om het schuldgevoel van Marie Truyens. „Dat is de zwaartekracht van het leven. Schuld is iets heel zwaars om mee te torsen. Marie gaat er helemaal aan onderdoor, temeer omdat ze het nooit heeft kunnen uitspreken. Het blijft haar daar door achtervolgen. Ze heeft iets fouts gedaan, daar veel spijt van, maar het is onherroepelijk. Ik denk dat je het verleden wel kunt begraven, maar dat het zich altijd loswoelt. Zoals het geraamte van de hond in de tuin." Het boek is beeldrijk, met beklij vende scènes. „Ik probeer altijd fil misch te schrijven. Ik zie scènes voor me, beelden, zoals het gerim pelde lijf van de oude vrouw in de totaal verlaten, gebarsten omge ving van het badhuis. Het boek zou heel goed kunnen worden verfilmd. Misschien iets voor Alex van Warmerdam?" 'Het badhuis' verschijnt vandaag bij de Arbeiderspers, 160 pagina's, 17,95. ZIERIKZEE - De bekende band De Staat opent vrijdag 7 juni de 33e editie van festival Anywave bij poppodium Brogum in Zierikzee. Dat is voor de muzikanten van De Staat een van de eerste optre dens van hun nieuwe tournee. Traditiegetrouw krijgt Anywave op de woensmiddag die daaraan voorafgaat al een opwarmertje met een kinderconcert. Dat wordt dit keer verzorgd door de Kleppet Band met een popconcert waarbij het jonge grut kan meezingen en meedansen. Het festivalprogram ma op zaterdag 8 juni is als van ouds gratis toegankelijk. De line up bestaat uit onder meer: limmy Dumbbell, de Gent se band Raketkanon, Binder of wel Def P het Bas van Lier Trio, The Experimental Tropic Blues Band, De Stokers en dj Sand storm. Tevens wordt de finale van Re- gioRuis gehouden met Monsun, The Funky Organizers, Smash, Si lence, Boer Henk en Nutz. MELISKERKE - Column Film zóekt figuranten voor de verfilming van Dorsvloer vol confetti, de Zeeuwse bestseller van Franca Treur. De op namen vinden in juli en augustus plaats in Zeeland. De exacte opna- medagen worden later bekendge maakt. Wie wil figureren in de film, kan zich aanmelden door een e-mail met een recente foto en telefoon nummer te sturen naar naar: dorsvloer@columnfilm.com. AXEL - Onder de titel 'Lente Kunstveiling In Beweging' biedt beeldend kunstenaar Leo de Jong (81) zondag 2 juni in zijn atelier galerie aan de Walstraat in Axel- vanaf 13.30 uur een gevarieerd cul tureel evenement. Bezoekers krijgen de kans voor een vriendelijk prijsje een origi neel kunstwerk aan te schaffen. Veel schilderijen van De long heb ben sport als thema: tennis, hock ey, voetbal, hardlopen, fietsen. De taak van veilingmeester wordt ver vuld door Keeti Oosten-Hage, voormalig wielrenster en vier keer wereldkampioene. Alle gasten krijgen een lotnum mer en maken kans een origineel kunstwerk te winnen. De veiling wordt omlijst met live pianomu ziek en zang. De kunstenaar maakt wellicht, zoals hij vaker doet, terloops portretten van de bezoekers. Alle kunstwerken die tijdens de veiling worden aange boden, staan online met prijsin formatie: www.leodejong.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27