ZEELAND 25 Stadhoudersstoel voor Willem IV, 1747. Centraal het wapen van Holland, rechts dat van West-Friesland, links Zeeland. De stoel symboliseert het einde van het tweede stadhouderloze tijdperk. Getuigd model van de Oost-lndiëvaarder Prins Willem van de VOC-kamer Zeeland, 1651. Het schip is voorzien van 58 kanons. Op de spiegel houden twee meerminnen het wapen van Middelburg vast. Onder de spiegel een ten voeten uitgesneden beeld in harnas en twee leeuwen, de een met de Oranje boom en de ander met de vrijheidshoed. Terracotta model van het hoofd van admiraal Michiel de Ruyter. In 1676 gemaakt door Rombout Verhulst voor het grafmonument van de zeeheld. DINSDAG 28 MEI 2013 S SU s ■s: Rijksmuseum Adriaen van de Venne: Het vertrek van een hoogwaardigheidsbekleder uit Middelburg, 1615. Op paneel geschilderd. Op de achtergrond de stad Middelburg. Het oorlogsschip De Zeehondt wordt door paarden door het kanaal getrokken. Ook het jacht van prins Maurits is te zien. Rechts op de dijk rijdt de hoogwaardigheidsbekleder met een escorte te paard. over uit Sinds de opening ruim een maand geleden melden zich op een doordeweekse buiendag meer dan zesduizend bezoekers aan de kassa. Een pink sterfeestdag is goed voor ruim tienduizend klanten. Zulke aantallen, daar hoeft een Zeeuws Museum niet eens van te dromen. Ook Van der Ham zag zijn verwachtingen ver overtroffen. Hij is sinds 2001 ver bonden aan het Rijksmuseum. Voor die tijd was hij elf jaar lang stafmedewerker van het Prins Bernhard Cultuurfonds. We hebben Van der Ham gevraagd een Zeeuwse rondleiding door het Rijksmuseum te verzorgen. Hij promoveerde bijna 25 jaar geleden op het afron dende deel van Zeeland tijdens de TWeede Wereld oorlog. Nogal wat van de achtduizend objecten in het museum hebben een Zeeuwse link, zegt hij. Niet zo gek als je bedenkt dat Zeeland lange tijd met Holland één van de leidende provincies was. Wie zijn hoofd in de nek legt. kan dat zien op de muurbo- gen van de Eregalerij. Alle provincies hebben daar een eigen schildering gekregen. Zeeland kreeg met de wapens van Zeeland en Middelburg een promi nente plek vlakbij de Nachtwacht, tegenover Zuid-Holland. De muurschildering van Georg Sturm laat zien dat het deltagebied zich kon laten voorstaan op tapijt weefkunst. We wandelen met Gijs van der Ham - zaal in, zaal uit, trap op, trap af. Gijs van der Ham: De geschiedenis van Nederland in 100 voorwerpen - Uitgeverij De Bezige Bij, hardcover, 512 pag. introductieprijs 39,90 euro, na drie maanden 49,90 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25