Zorg over toenemende lichthinder a,manak ZEELAND h '.4J Directioner Zeeland in het Rijksmuseum Schaduwvrouw is goed geschreven soap Door faillissement Free Record Shop blijven in sommige Zeeuwse steden geen cd-winkels meer over. "UP'T, kSi 11 V DINSDAG 28 mei 2013 Platenzaak in Zeeland sterft uit door Luc Oggel GOES - Door het faillissement van Free Record Shop (FRS), met ze ven Zeeuwse vestigingen, wordt het straks lastig om in deze pro vincie nog cd's en dvd's te kopen in een winkel. Natuurlijk, bij winkels als V&D en Mediamarkt liggen ze ook, maar platenzaken met personeel dat verstand van zaken heeft zijn er niet veel meer. Free Record Shop heeft momenteel vestigin gen in Zierikzee, Goes, Middel burg, Vlissingen, Terneuzen, Hulst en Sluis. In een aantal ste den is het nog de enige cd- en dvd-winkel. Goes en Zierikzee zullen het, als een doorstart van Free Record Shop onverhoopt niet doorgaat, helemaal zonder moeten doen. En dat terwijl er nog niet zo heel lang geleden nog drie cd-winkels in Goes waren; Van Leest (nu FRS), Free Record Shop en Music Store. De FRS-winkels blijven voorlopig nog wel open. Bij de Goese vesti ging is het grote uitverkoop, maar dat heeft volgens filiaalmanager Ronald de Witte te maken met een een al langer geplande verbou wing. Vanuit het hoofdkantoor heeft hij instructies gekregen om niet in te gaan op mediavragen, maar hij wil wel kwijt dat de reac ties die hij kreeg nadat bekend werd dat FRS afstevent op een fail lissement 'hartverwarmend' zijn. „Daar kan ik wel een jaartje op te ren." Ook in Middelburg kunnen mu ziekliefhebbers straks nog maar op één plek terecht en dat is bij De Drukkery. Bart Gabriëlse is daar verantwoordelijk voor de mu ziekafdeling. Hij had tot drie jaar geleden een eigen cd- en lp-spe- ciaalzaak in de hoofdstad, De Spin. Dat de Free Record Shop waarschijnlijk verdwijnt, noemt hij 'kwalijk voor de markt'. „Er blijft zo te weinig over in het straatbeeld. Dat is ook niet goed voor labels, groothandels en arties ten, want zij kunnen hun muziek op steeds minder plekken wegzet ten." Toch zijn cd- en platenza ken niet ten dode opgeschreven, zegt Gabriëlse. „Speciaalzaken als bijvoorbeeld Plato lopen nog wel goed. Dat spreekt liefhebbers aan en zij geven ook geld uit aan hun hobby. Een winkel als Free Re cord Shop moet het meer van voorbijgangers hebben." De Druk kery heeft zelf een cd-collectie van zo'n 13.000 stuks en daar is volgens Gabriëlse animo voor. „Je ziet dat het concept van De Druk kery, met boeken, muziek, toerist shop en brasserie in één in op komst is. Binnenkort wordt er in Zwolle ook zoiets geopend." De 755 medewerkers van Free Re cord Shop in Nederland krijgen voorlopig geen salaris over mei uitbetaald, maar zijn wel ver plicht door te werken, omdat het bedrijf een doorstart wil maken. De lonen worden later overigens wel uitgekeerd: door Free Record Shop zelf of door het UWV. fin Goes is de Free Record Shop op dit moment nog de enige cd-winkel. foto Marcelle Davidse MIDDELBURG - De Statenfractie van Groenlinks maakt zich zor gen over de toenemende lichthin der in Zeeland. De fractie stelt Gedeputeerde Sta ten vragen op basis van een publi catie in De Volkskrant. Daarin wordt aan de hand van een satel lietfoto gesteld dat ook een rela tief donkere provincie als Zeeland steeds lichter wordt. Onder meer door bedrijvigheid en verlichting van infrastructuur. Lichtvervui ling verstoort bij de mens de aan maak van hormonen zoals melato- nine. Dat kan leiden tot slapeloos heid, depressie en andere gezond heidsklachten. Ook het leven van dieren kan worden verstoord door lichtvervuiling. In het nieuwe Omgevingsplan van de provincie worden twee maatregelen voorgesteld om licht hinder tegen te gaan: beperking van nieuwe verlichting in donker gebied en verder het aanpassen van verlichting langs provinciale wegen. GroenLinks wil weten hoe het met deze twee acties staat. Verantwoordelijk gedepu teerde Carla Schönknegt laat we ten eerst de vragen te willen be studeren, alvorens te reageren. Als tienermeisje heb je twee moge lijkheden: je bent een Belieber óf een Directioner. Dus je bent fan van Jus tin Bieber, óf van One Direction. Im- ke is een echte Directioner. Haar he le kamer hangt vol met posters van de. band. En haar hele tijdlijn op Facebook staat vol met foto's van de band en likes van nieuwtjes over de band. Het beste nieuwtje is dat Imke naar een concert van One Di rection gaat. Met een vriendin. En met haar vader, die als chaperon met de meiden naar Londen gaat, want daar treedt One Direction vol gend jaar juni op. Imke's moeder meldde haar het goede nieuws tij dens een hockeywedstrijd die ze za terdag speelde. Dat ze de wedstrijd vervolgens verloor... „Who cares!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17