Tjeerd van den Berg is een van de 15 3 ho norair consuls in Ne derland. De apothe ker vertegenwoordigt eilandengroep Palau. 10 VERDIEPING HONORAIR CONSULS Ik ben nooit gevraagd; plots lag er een brief van de president in de brievenbus Consulaat als vakantiesouvenir door Hans Goossen Pas op de bovenverdieping van zijn zaak, gevestigd in een van de uitlopers van het win- kelcentrumpje van Heiloo, be gint het de bezoeker te dagen dat Tjeerd van den Berg geen doorsnee-apotheker is. De werkkamer van de 52-jarige Noord-Hollan der ademt de sfeer van een museum. Ge wijd aan Palau, een eilandengroep in Oceanië, met net iets meer dan 21.000 in woners. Een paradijselijk ogend ministaat je, dat er internationaal gezien nauwelijks toe doet, maar zich wel diplomatiek verte genwoordigd weet in Nederland. Via een honorair consul, tevens apotheker te Hei loo. Van den Berg omschrijft zichzelf als 'de buitenpieper' in het ruim 150 soldaten tel lende legertje van honorair consuls dat de belangen van buitenlandse mogendheden in Nederland behartigt. „Ik ben een beetje de joker in het spel. Palau is geen staat waarvan je verwacht dat ze diplomatieke betrekkingen met Nederland onderhou den. Voor de meeste inwoners van Palau is hun eiland de wereld." Ook de benoeming van de Heiloonaar tot diplomatiek vertegenwoordiger kwam iet wat merkwaardig tot stand. Tot zijn eigen verbazing trof Van den Berg in 2003 in zijn brievenbus de officiële mededeling aan dat hij zich voortaan honorair consul van Palau in Nederland mocht noemen. Je zou het een vakantiesouvenir kunnen noemen. „Van jongs af aan ben ik al gefascineerd door eilanden", vertelt Van den Berg. Wat in zijn jeugd begon met het verzamelen van postzegels van eilanden groeide uit tot het daadwerkelijk bezoeken van door wa ter omgeven landen. Zo belandde de apo theker in 2000 met vrouw en kinderen ook op Palau. Waar hij door de blonde koppies van zijn kinderen volop de aandacht trok van de lokale bevolking. „Al vlot kwamen we in contact met een Nederlandse duikin- structrice die op het eiland was blijven han gen en daar was getrouwd. Je kent dat wel, zö'n gesprek dat in het begin vooral gaat over worst van de Hema en pindakaas." Een achtergelaten zak drop uit eigen apo theek maakte de band hechter. „Ook na te rugkeer in Nederland hebben we contact gehouden. Na een tijdje vroeg ze of ik 'ie mand van hen' die op Schiphol zou lan den, maar naar Brussel moest, de weg kon wijzen." Een vriendendienst die zich ken nelijk snel rondsprak op Palau. Als een ei landbewoner al iets in Europa te zoeken had, wist-ie Van den Berg te vinden. „De vragen kregen zo een iets formeler karak ter, maar ik ben nooit gevraagd om hono rair consul te worden. In februari 2003 lag plots een brief van de president in de bus met de tekst 'Hierbij benoem ik u tot...'" De naam honorair consul zegt het al, het gaat om een erebaantje dat Van den Berg geen salaris oplevert en eigenlijk alleen maar geld kost. Zo moet de apotheker zijn trips - om de zoveel jaar - naar de Oceani- Tjeerd van den Berg sche eilandengroep zelf bekostigen. Bezoek jes die nodig zijn om de contacten te onder houden. „De inwoners van Palau zijn enorm hartelijk en vriendelijk, maar ook heel erg verlegen. Net als Aziaten zeggen ze geen 'nee'. Nee zeggen ze door te zwij gen, dat komt vaak wat onbeholpen over. Ze nemen ook niet gauw het initiatief. Als je twee of drie jaar weg bent, ebt het weg. Je moet elkaar blijven zien." Van den Berg heeft het er graag voor over. Het consulaat is geen urenvreter. „Ik ervaar het vooral als leuk, ik zou het na al die ja ren enorm missen als ik geen consul meer zou zijn." Omdat het toch bijzonder is met de presi dent een biertje te mogen drinken op diens boot. Onder het genot van een net ge vangen visje. Of om Nederlanders wegwijs te maken, die net als Van den Berg Palau als vakantiebestemming hebben gekozen, daar willen trouwen, hun sabbatical door brengen of zaken willen doen. „Mensen die dromen van een eigen restaurant of ho tel op de eilanden. Ik ben zelfs al benaderd door Nederlanders die op Palau snoep wil den gaan verkopen. Je ontmoet echt de vreemdste vogels", glimlacht de 'buitenpie per' onder de honorair consuls. BELANGENBEHARTIGER Een honorair consul behartigt de belangen vaneen land in het bui tenland. In tegenstelling tot een ambassadeur gaat het om een on betaalde functie. Honorair consuls hoeven niet de nationaliteit te heb ben van het land dat ze vertegen woordigen. Volgens het ministerie van Buiten landse Zaken telt Nederland mo menteel 153 honorair consuls. Sommige landen benoemen meer dere honorair consuls. Zo hebben België, Frankrijk en Duitsland zes tot acht consuls in Nederland. De criteria voor benoemingen va riëren per land. Soms is het een beloning voor bewezen diensten, maar consuls kunnen ook be noemd worden voor specifieke doeleinden als de promotie van toerisme. In veel gevallen hande len honorair consuls ook visa- zaken af. Voor Nederland zijn in 2013 in het buitenland 303 honorair consuls actief. In 2009 waren dat er nog 351. Bij het besluit een consul te benoemen, wordt gekeken naar het aantal Nederlanders dat in een land gevestigd is, het aantal Neder landse gedetineerden in het land, het aantal toeristen en het econo misch belang van een stad of ge bied voor Nederland. Honorair consul Tjeerd van den Berg met de vlag van de republiek Palau. foto Frank Groeliken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10