Beiroet nu doelwit in Syrisch conflict Recreatielopers voltooien alsnog gestaakte Boston Marathon 6 BUITENLAND ZWEDEN De rellen rond Stockholm lijken wat af te nemen. De problemen zijn daarmee zeker nog niet opgelost. 1 De jongeren hier weten dat ze volstrekt kansloos zijn voor een baan door onze correspondent Fernande van Tets BEIROET - Twee raketten vielen gis terochtend in de buitenwijken van Beiroet. Een derde projectiel explo deerde niet. Doelwit waren wijken gelieerd aan Hezbollah. Naar ver luidt kwam de aanval als reactie op een vurige toespraak de avond te voren van Hezbollah-leider Hassan Nasrallah. Hij zwoer president As sad aan een zege te helpen en 'tot het einde' te strijden aan de zijde van Syrië. Tientallen strijders van Hezbollah sneuvelden afgelopen week tij dens een groot offensief van het Syrische leger in Qusayr. „We aan vaarden deze verantwoordelijk heid en zullen al haar offers dra gen", aldus Nasrallah. Hoewel hij al eerder toegaf dat zijn strijders actief waren op Sy risch grondgebied, heette het toen dat het om de bescherming van Libanese burgers ging. Nu stelde Nasrallah duidelijk dat.Hez- bollah vecht tegen Soennitisch-ex tremisten, om hun komst naar Li banon te voorkomen. Abu Ali Qbeisi, wiens autozaak door een raket werd getroffen, toonde zich strijdvaardig tussen de uitgebrande auto's. „Net zoals Hasan Nasrallah de overwinning heeft gezworen, zullen wij ons niet laten bang maken", zegt hij. Het is nog onduidelijk wie verant woordelijk is voor de raketten, die acht kilometer verderop werden gelanceerd vanuit de bergen. Bri gadier Selim Idriss, commandant van het Vrije Syrische Leger, ont kende de betrokkenheid van zijn troepen. Maar een tweede rebel, Kolonel Ammar al-Wawi, waar schuwde dat tenzij Hezbollah zich uit Syrië terugtrekt, meer aanvallen zullen volgen. Zo verplaatst het Syrische conflict zich naar Libanon. Er vielen giste ren ook drie raketten bij Hermei, een Hezbollah-bastion aan de Sy rische grens. In het noordelijker Tripoli vielen de afgelopen week 28 doden en meer dan 250 gewon den in een strijd tussen de pro-As- sad wijk Jabal Mohsen en de Soen nitische wijk Bab al-Tabbaneh. Immigrantenzonen door Bob van Huët STOCKHOLM - Straatpatrouilles van wijkbewoners en ouders van boze jongeren hebben Stockholm en zijn ontvlambare voorsteden een relatief rustig weekend ge bracht. Extra politieversterkingen uit Gothenburg en Malmö namen hun posities in, na een week van rellen. Zaterdagnacht waren er niette min twaalf arrestaties en vlogen auto's in brand. „Het was tamelijk rustig. Niet erger dan in een nor male nacht", aldus politiewoord voerder Lars Bystrom gisteroch tend. Of de rellen in en rond de hoofdstad daarmee nu zijn bezwo ren, durfde hij niet te zeggen. De rest van Europa blijft de Zweedse toestanden met verba zing volgen. Zóveel geweld had niemand verwacht in een model- land dat vaak werd aangehaald als voorbeeld van gastvrijheid, inte gratie en tolerantie - een beetje als Nederland destijds. Maar ook Zweden zit met een andere reali teit. Die wordt aangewakkerd door de crisis en ongelijke toe gang tot de welvaartsstaat. „Ons land had een genereuze re putatie, maar nu is duidelijk dat er iets fout gaat", zegt antropo loog Aje Carlbom van de universi teit van Malmö. Daar waar Zwe den vroeger behoorlijk investeer- Camila Salazar de in de educatie en sociale op vang van met name migranten, is daar flink het mes ingezet door de centrumrechtse regering van pre mier Fredrik Reinfeldt. De laatste deed de relschoppers aanvankelijk af als ordinaire hooligans. Jerzy Sarnecki, hoogleraar crimi nologie aan de universiteit van Stockholm, wees hem echter op de gevolgen van die steeds brede re kloof tussen arm en rijk en voorsteden waar de werkloosheid tot drie keer hoger is dan elders. In Husby, westelijk van Stock holm waar de vlam in de pan sloeg, is tachtig procent van de 11.000 flatbewoners eerste- of tweede generatie immigranten. Vaak vluchtelingen uit (voormali ge) oorlogsgebieden die juist Zwe den zo genereus wilde ontvan gen. Irakezen, Somaliërs, ex-Joego- slaven, Afghanen en - de laatste ja ren - Syriërs vonden er een veilig onderkomen. Maar op de arbeids markt blijken al deze vluchtelin gen en asielzoekers kansloze werk zoekenden omdat de meesten nog steeds geen woord Zweeds spreken, aldus Carlbom. Op leer programma's is inmiddels flink bezuinigd. Volgens Carlbom moet een regering die zo bezui nigt op onderwijs en sociale voor zieningen, juist voor deze groe pen, ook accepteren dat veel van de inwoners van Husby en andere voorsteden voor altijd werkloos zullen blijven. Met alle frustraties van dien. Matthew Goodwin, verbonden aan de School of Politics and Inter national Relations van Notting ham University plaatst de Stock- holmse rellen in het rijtje met de straatgevechten in Parijs (2005) en Londen (2010). „Of het nou gaat om zwarte jongeren in Lon den die te lijden hebben onder de hoogste werkloosheid van alle groeperingen in de samenleving Oproerpolitie greep in.de nacht van zaterdag op zondag in toen rechts-extremisten in Stockholm op zoek gingen naar jongeren om mee te vechten, foto EPA of om de jonge allochtonen in de voorsteden van Parijs; alle onrust wordt gemarkeerd door een groot gevoel van onrecht." Daarbij is juist in Zweden - vol gens cijfers van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (Oeso) - de kloof tussen arm en rijk dieper ge worden dan waar ook in de rijke westerse wereld. „De jongeren hier weten dat ze volstrekt kans loos zijn voor een baan", weet jeugdwerkster Camila Salazar in Husby. Stem van de frustratie in de Zweedse hoogbouwghetto's is de 26-jarige rechtenstudente Quena Soruco. Ze is van de organisatie Megafonen waarin bewoners uit ■^.IIQIFF TOURINGCAR Vertrek: 20, 23, 26, 29 juli, 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak per touringcar een ontdekkingstocht langs verschillende bezienswaardig heden in Londen. Zie onder andere Big Ben, Buckingham Palace l en Picadilly Circus. Maak ook een boottocht over de Theems en ontdek de Tower of London. tQQjfQg- Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Praag Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl nf of bel 052946 96 67 effewej.lfl Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b. v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. m BOSTON - Duizenden hardlopers hebben zaterdag in de Amerikaan se stad Boston alsnog hun Boston Marathon uitgelopen. Het hard loopevenement moest vorige maand worden gestaakt na een dubbele bomaanslag bij de finish. Een groot deel van de recreatielo pers was toen nog niet binnen. De slogan van de zogeheten 'One- Run' luidde: Well get ourfinish (we zullen de eindstreep halen). De hardlopers werden voorafge gaan door atleten die vier vlaggen droegen: drie Amerikaanse en een Chinese, naar de nationaliteiten van de drie mensen die omkwa men bij de explosies aan de eind streep en van de politieman die een paar dagen later door dezelfde daders werd doodgeschoten. Een van de daders werd gedood bij een treffen met de politie. Zijn jongere broer, Dzochar Tsarnajev kon na een klopjacht wel worden aangehouden. In een verklaring liet die weten dat de aanslagen waren gepleegd vanwege de Amerikaanse oorlo gen in Afghanistan en Irak. De slachtoffers bij de marathon wa ren 'bijkomende schade' van zijn actie, aldus Tsarnajev. Hij is in middels aangeklaagd wegens het gebruik van een 'massavernieti gingswapen' en riskeert daarvoor de doodstraf. Volgens de organisa toren van de 'OneRun' ging het er ook om de vele hulpverleners te eren die op 15 april in actie kwa men. „Het was erg emotioneel om deze straat af te rennen met aan de kant al die juichende men sen. Er waren veel tranen en ik voel dat er nog meer komen. Er zit een korst op een wond die nog niet is genezen", aldus organisa tor Alain Ferry. Gisteren werd er voor een dertig tal deelnemers aan de Boston Ma rathon ook een ceremoniële fi nish gehouden tijdens een race op de beroemde Indianapolis Mo tor Speedway.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6