Scheldedorp Doel kan nóg vierhonderd jaar mee Groen licht voor hotel in rk kerk van Sluiskil 16 ZEEUWS-VLAANDEREN Kou uit de lucht rond bungalows op Marina Beach Hulst investeert in energiezuinige straatverlichting Zaamslag had ooit een kasteel. Wie weet dat nog? Bijna niemand. Werkgroep Zaamslag 850 jaar wil dat veranderen. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl DELTA) I 11 Tot wel 12% van uw elektriciteits verbruik bestaat bij een gemiddeld gezin uit sluipverbruik. Meer weten? www.DELTA.nl/sluipverbruik Verleden Zaamslag komt tot leven Schildering van de entree van het kasteel Zaamslag rond 1400 die op een blinde zijgevel van een bedrijfspand in Zaamslag komt. foto Richard Lensen door Harmen van der Werf ZAAMSLAG - Zeven actiepunten heeft de werkgroep Zaamslag 850 jaar opgesteld. Het doel is het rijke verleden van het dorp terug te brengen in het straatbeeld. „Het moet geen Efteling-sfeertje worden", benadrukt werkgroep lid Richard Lensen uit Zaamslag, die archeologie studeert in Lei den. Hij heeft Aardenburg voor ogen. De Romeinse geschiedenis van Aardenburg is op straat uitge beeld in historische muurschilde ringen. „Wij willen ook zo'n schil dering van het kasteel van Zaam slag rond 1400", vertelt Richard. „We hebben er ook al een plekje voor, een blinde zijgevel van een bedrijfspand vlakbij de plek waar het kasteel stond." Andere ideeën zijn: het plaatsen van een glazen tijdsvenster met een reconstructie van de hoofd burcht; het aangeven van de opge graven fundamenten van de om muurde kasteelweg in de huidige bestrating; én het maken van een replica van het wapenschild van de heren Van Zuijlen van Zaam slag. Richard: „We hopen dit alle maal op redelijk korte termijn te kunnen realiseren." De muurschildering van het kas teel moet er in elk geval dit jaar al komen. En in september is een symposium 850 jaar Zaamslag ge pland, met een Kunst Kitsch- achtige activiteit. Richard: „Wie wel eens scherven in zijn tuin heeft gevonden, kan die laten da teren en beoordelen." De vierkoppige werkgroep Zaam slag 850 jaar heeft vrijdagavond haar ideeën gepresenteerd in zaal 't Stropievat. Zo'n zeventig bewo ners waren aanwezig. Richard is daar dik tevreden over. „Zo'n ho ge opkomst geeft aan dat het the ma leeft. Het kan Zaamslag ook op de kaart zetten." Optocht met zigeunerorkest door Doel op weg naar de officieel te openen nieuwe gedichtenweide. foto Peter Nicolai DOEL - Hoe ernstig het Schelde dorp Doel ook bedreigd mag wor den door de oprukkende haven van Antwerpen, feestjes worden er altijd nog gevierd. Zaterdag nog, bij de officiële opening van het jubi leumjaar. Doel bestaat (bijna) vierhonderd jaar en als het aan schepen Bruno Stevenheydens van de gemeente Beveren ligt komen daar zeker nog evenveel jaren bij. „Het dorp zal niet meer helemaal bewoond worden", stelde hij zich realis tisch op, „maar er is helemaal geen economische noodzaak Doel te laten verdwijnen voor een nieu we insteekhaven." In de ogen van Stevensheydens wacht Doel een toeristisch-recrea- tieve herbestemming. Hij denkt aan horeca- en verblijfsvoorzie- ningen voor werknemers van de al bestaande havens en aan kan toorfuncties. „Op onze linkeroe ver van de Schelde heb je nog nau welijks zulke faciliteiten. Boven dien, Doel is de enige plek in on ze gemeente waar je nog aan de Schelde kunt komen. Dat willen wij niet verliezen." De aanwezigheid van Stevenshey dens en andere schepenen van Be- veren was een opsteker voor de or ganisatoren van het jubileumjaar 400 jaar Doel. Ze weten zich ge steund, wat wel eens anders is ge weest. Zaterdag vond allereerst de opening van een gedichtenweide plaats door Jan De Vriendt van de Erfgoedgemeenschap Doel Pol der. „Doel is vaak beweend en be zongen", sprak hij. Voorzitter Jan Creve van actie groep Doel2020 hoopte met sche pen Stevensheydens dat Doel nog vierhonderd jaar voor de boeg heeft. „Veel zal afhangen van de procedures die we tegen de Vlaamse regering gaan voeren. Ge lukkig doet de gemeente Beveren daar ook aan mee." HOEK - De kou is uit de lucht rond de plaatsing van chalets dichtbij bungalows op vakantiepark Mari na Beach (voorheen Vakantie-ei land De Braakman) bij Hoek. Dit is het resultaat van een bespre king die de vereniging van bunga loweigenaren en de Terneuzense wethouder Co van Schaik zater dag hebben gehad. „De gemeente staat de Oostappen Groep, de nieuwe eigenaar van het park, niet toe dat de chalets bij de bungalows worden ge plaatst", geeft voorzitter Arthur van Loon aan. „Dat is zaterdag be vestigd. Wij zijn daardoor gerust gesteld." Over het beleid van de gemeente waren eerder 'wat mis verstanden' ontstaan, aldus Van Loon. De Oostappen Groep leek in eerste instantie gewoon haar gang te kunnen gaan. „Ze werk ten erg voortvarend. Wij werden erdoor overvallen en de gemeente kennelijk ook. Dat is rechtgetrok ken." Volgens het huidige bestem mingsplan mogen er geen chalets bij de bungalows komen. Van Loon: „Oostappen kan vragen dit te wijzigen, maar dan gelden nor male procedures." Hoeveel procent van uw elektriciteitsverbruik is sluipverbruik (onbewust verbruik)? the multi-utility company HULST - Met nieuwe ledverlich ting in straatlantaarns hoopt de gemeente Hulst 25 procent te be zuinigen op de kosten van straat verlichting. Niet alle lampen - Hulst telt ruim 6500 lichtmasten - kunnen in één keer worden vervangen. Dat ge beurt in vier jaar. Als lampen hun levensduur hebben bereikt, komt er ledverlichting voor terug. Van af 4 juni zijn 41 lantaarns in de Zoutestraat in Hulst aan de beurt. Masten en lichtarmaturen wor den vervangen. Hetzelfde gebeurt nog voor de zomervakantie met 81 lichtmasten aan de Goudkust in Hulst. SLUISKIL - Het licht staat op groen voor de vestiging van een hotel in de begin dit jaar gesloten rooms-ka- tholieke kerk van Sluiskil. Meerten Dallinga van het gelijkna mige café-restaurant in Sluiskil is de investeerder. Hij heeft al 32 ho telkamers in het voormalige kloos ter naast de kerk. In de kerk ko men zestien kamers. „De kerk is binnen één grote ruimte waar mee je al kanten op kunt, zonder dat je de buitenkant hoeft aan te tasten. Dat zal ook niet gebeuren. Ik wil de kerk (uit 1901) voor Sluis kil behouden. Die geeft het dorp smoel", geeft Dallinga aan. Dallinga heeft al vaker laten blij ken een hart te hebben voor Sluis kil, zoals met de succesvolle actie voor behoud van de kanaalpont. Voor een hotel in de kerk is ook stellig een markt, aldus Dallinga. In de Kanaalzone werken altijd mensen van verder weg, zoals nu aan de Sluiskiltunnel. „En de nieu we zeesluis bij Terneuzen komt eraan. Dat is helemaal een giganti sche klus." Toeristen weten de weg ook te vinden, merkt Dallin ga. „Ze vinden het leuk om in een oud klooster te verblijven. Dat zal met de kerk net zo zijn." Dallinga hoopt nog dit jaar met de verbou wing te kunnen beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64