Vlissingen als wind op zee centrum Vergeefse zoektocht naar lichaam Kerkleden Zeeland halen hun Liedboek af o Herkansing ZEELAND 15 commentaar Jordi Ollebek mag mogelijk ruimte in MAANDAG 27 MEI 2013 zee „Dat is een grote valkuil. Wind- parken op zee moet je buiten de 12-mijlszone bouwen. De Sociaal Economische Raad focust zich niet op het bouwen binnen de 12-mijlszone. Algemeen wordt ge dacht dat het vertragend zal wer ken. Want hoe dichter je bij de kust bouwt, hoe beter de wind molens te zien zijn vanaf het strand en op hoe meer weerstand de plannen zullen stuiten bij de bevolking. Dan komt het halen van de doelstellingen in gevaar." Recreatieondernemers waar schuwden vorige week de Tweede Kamer al voor het te dicht bou wen op de kust. „Het bijzondere van de Nederlandse kust is dat je vier seizoenen lang een overweldi gend uitzicht hebt op zee. Verpest dat niet", betoogde voorzitter Kees de Wit van de ondernemers federatie Schagen. Momenteel heeft Nederland twee windmolenparken op zee. Offsho re windpark Egmond aan Zee en Windturbinepark Prinses Amalia (voor de kust van IJmuiden). De beide parken voorzien 255.000 huishoudens van stroom. In 2009 zijn vergunningen afgege ven voor twaalf nieuwe offshore windparken. De komende jaren worden er drie gebouwd: wind- park Q10 (23 kilometer voor Noordwijk), Buitengaats en Zee-energie, ongeveer 60 kilome ter ten noorden van de Waddenei landen. De drie parken hebben een vermogen van 730 megawatt en voorzien 800.000 huishou dens van elektriciteit. De houders van de andere negen vergunnin gen hebben tot 2020 om hun plan nen uit te voeren. Onderstellen voor windturbines in parken voor de Belgische en de Deense kust worden gereed gemaakt voor plaatsing bij de Bow Terminal in Vlissingen-OosL foto Lex de Meester VLISSINGEN - Van tijd tot tijd be palen niet alleen rokende schoor stenen, kranen en loodsen de ho rizon van Vlissingen-Oost. Gro te gele gevaarten vullen het beeld regelmatig aan. De haven van Vlissingen-Oost is steeds va ker het punt waar onderstellen voor windenergieparken op zee worden gereedgemaakt. Op- en overslagbedrijf Verbrug- ge Terminals was de eerste die zich op deze markt begaf. Kloos terboer, gespecialiseerd in op en overslag van gekoelde en diep gevroren producten, volgde met de Bow Terminal. Op dit mo ment staan op die laatste termi nal onderstellen klaar voor twee windparken op zee: 80 turbines komen in het Dan Tysk park voor de Deense kust te staan en 73 krijgen een plaats in het North Wind park voor de kust van België. Bij de Bow Terminal werken nu ongeveer vijftig mensen. De helft is vast personeel. Dat wordt aangevuld met medewer kers van aannemers naar mate er meer werk voor handen is. Directeur Arjen Pattenier ziet veel groeimogelijkheden voor de windsector in Vlissingen- Oost. „Plannen volop voor windparken op de Noordzee. Vooral aan de Engelse kust ver rijst het ene na het andere. In Nederland staan er nu drie op stapel: een ter hoogte van IJmui den en twee noordelijker in de Noordzee. Daar hopen wij een graantje van mee te pikken." In Vlissingen is volop ruimte om on derdelen van windturbines aan te voeren, op te slaan en de palen en hun funderingen in elkaar te zet ten en gereed te maken voor plaat sing. Pattenier kan zich voorstel len dat zich op termijn ook een of meer turbineleveranciers zich in Vlissingen-Oost vestigen, aanvan kelijk als ondersteuning en even tueel voor de productie van turbi nes. „Dat zou dan kunnen uit groeien tot een cluster van aller lei activiteiten op het gebied van wind op zee. Vergelijk het maar met Den Helder waar een cen trum voor olie- en gasoffshore in dustrie is ontstaan. De kansen zijn om zoiets voor wind op zee in Vlissingen te maken." door Rob Paardekam YERSEKE - De hulpdiensten hebben afgelopen weekend vergeefs ge zocht naar een lichaam in de Oos- terschelde bij Yerseke. Vrijdag aan het eind van de mid dag kwam bij de politie een mel ding binnen van een aantal grond werkers. Zij hadden iets zien drij ven in het water en sloten niet uit dat het om een lichaam ging. Toen de hulpdiensten arriveerden was het object al behoorlijk ver af gedreven. Er is gezocht met onder meer een boot en een helikopter, ook de KNRM hielp mee. Later die avond hebben politieagenten langs de dijk gesurveilleerd om te kijken of er iets op de drooggeval len platen lag. Omdat de melding van de grond werkers relatief vaag was, is beslo ten om zaterdag niet meer met man en macht naar een mogelijk lichaam te zoeken. Tijdens de nor male surveillances op en rond het water hebben agenten nog uitge keken naar een mogelijk lichaam, maar ze hebben niets gevonden. De kans dat de werkmannen daad werkelijk een lijk hebben gezien, lijkt klein. Volgens de politie zijn er geen vermiste personen opgege ven. Wel wordt de 16-jarige dui ker, die een week geleden ver dween bij Burghsluis, nog altijd vermist. Toch is het volgens een woordvoerster van de politie vrij wel uitgesloten dat zijn lichaam naar Yerseke is afgedreven. TERNEUZEN - De in Terneuzen ge boren en getogen Jordi Ollebek maakt kans op een ruimtevlucht. Jordi (30) die nu in Goirle woont, heeft dat te danken aan de twee de plek die hij zondag in Loon op Zand bereikte in de finale van de AXE space contest. Zijn uithou dingsvermogen bleek één van de beste. Jordi mag allereerst naar de Verenigde Staten voor een offi ciële astronautentraining. Hij om schrijft zichzelf als 'big spacefan'.. Nederland loopt wat betreft de productie van duurzame ener gie hopeloos achter op ons buurland. Terwijl de Duitsers al op 25 procent zit ten, blijven wij steken op vier procent. WD en PvdA willen naar zestien procent in 2020. Dankzij deze ambitie keren de kansen voor bedrijven in deze sector. Een aantal Zeeuwse bedrijven staat klaar om oude plannen eindelijk uit te voeren. Dat is goed nieuws voor het milieu en goed nieuws voor Zeeland. Bedrijven, politici en de milieu beweging zien volop kansen voor Vlissingen. Gezien recen te opdoffers - zoals de faillisse menten van Zalco en Therm- phos - is de provinciale econo mie wel toe aan een serieuze opsteker. De Zeeuwse politiek en bedrijven hebben de morele plicht om zich hard te maken voor deze relatief nieuwe be drijfstak. Het perspectief van een florerend cluster van wind energie-gerelateerde activitei ten verdient honderd procent inzet van alle betrokkenen. MONNICKENDAM - Zeeuwen trok ken zaterdag vanuit Goes, Middel burg en Zierikzee per bus naar Monnickendam om daar het nieu we Liedboek voor de Kerken op te halen. Deze uitgave is de opvolger van het eerste Liedboek, dat in 1973 in Middelburg werd gepresen teerd in de Nieuwe Kerk en op het Abdijplein. De jiieuwe bundel telt naast de 150 psalmen 1016 gezangen (tegen 491 in de eerste). Het Liedboek zal dienst doen in meer dan hon derd van de bijna 300 plaatselijke kerkgemeenschappen die Zeeland telt. Dat geldt voor de meeste van de ruim 130 gemeenten van de Protestantse Kerk in Nederland, terwijl het ook wordt gebruikt in Doopsgezinde en Gereformeerd Vrijgemaakte gemeenten. Het Liedboek werd in Monnicken dam gepresenteerd in de Grote Kerk. Het evenement werd in de Ontmoetingskerk in Kapelle rechtstreeks gevolgd via een scherm. Daar zongen de bezoe kers mee mee met de aanwezigen in Noord-Holland. Aan de totstandkoming van de bundel is gewerkt door deskundi gen uit acht kerkgenootschappen. Tot de samenstellers behoorde ook dominee Nico Vlaming uit Kortgene en de in Zeeland gebo ren theoloog Ko Joosse. www.pzc.nl Sfeerverhaal over liedboekdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63