'Zenders plakken op zeehonden soms nodig* i Koster beste Zeeuwse zweefvlieger 14 ZEELAND Prijskaartje WIND 'De Zeeuwse havens zijn uitermate geschikt voor de vestiging van offshore windindustrie'. Hoeveel procent van uw elektriciteitsverbruik is sluipverbruik (onbewust verbruik)? maandag Wim Hofman Als je oud bent, gaat het verlengen van een rijvaardigheidsbe wijs niet zomaar. Ver lengen kost altijd geld, maar als je boven de zeventig jaar oud bent, moet je allerlei stappen ondernemen en daar hangen prijskaartjes aan. Het is allemaal logisch en ver klaarbaar. Oud worden is niet goedkoop, want men wil na tuurlijk niet dat het vanzelf gaat. Een belangrijk ding dat je moet doen als je oud bent en je wilt auto blijven rijden, is je door een arts laten keuren. Je haalt eerst op het gemeente huis een formulier waar een prijskaartje aan hangt en daar na mag je een landelijk num mer bellen. Dan wordt er een afspraak voor je gemaakt om medisch gekeurd te worden; dat mag je niet zelf doen. Als ouderen zelf afspraken gaan ma ken, wordt het een warboel. Laat ik nu te laat komen op die afspraak, maar gelukkig deed men niet moeilijk. Men weet dat ouderen verstrooid kunnen zijn, al hebben ze haast niets meer te doen. Dat autorijden van ze is waarschijnlijk ook puur verveling. De assistente van de keuringsarts mat mijn bloeddruk en ik gaf haar een handwarm flesje dat ze met een gilletje herkende als een parfumflesje. Ik besefte dat het niet slim was om een parfum flesje te gebruiken, want par fum bevat alcohol en straks zouden ze nog wat gaan den ken! De keuringsarts heette An- kie en ze vulde het stuk van het geheime formulier in, dat ik voor een stuk zeifin het diep ste geheim had mogen invul len. Gelukkig hoefde mijn bloed niet onderzocht te wor den. Wel had ik al een bord met letters op een stoel zien staan. Daar had ik op gerekend: ik had een bril aangeschaft die me er volgens de mevrouw van de brillenwinkel slimmer deed uitzien dan ik al ben. Ik noem de met succes de letters die An- kie aanwees. Dat ik met gepast geld moest betalen, was mij ontgaan en ik moest dus even naar de bakker om een brood te kopen en dat betalen met 50 eu ro, zodat ik er 35 aan de assisten te kon geven. De verlenging kan vier maanden in beslag ne men. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het 'plakken' van zen ders op zeehonden is in bepaalde onderzoeken noodzakelijk. Er zijn geen goede alternatieven voor en het gebeurt uiterst zorgvuldig, on der auspiciën van de Dier Ethische Commissie. Dat schrijft staatssecretaris Sharon Dijksma (Natuur) aan de Tweede Kamer. Ze reageert daar mee op een foto van een 'gezen- derde' zeehond bij de Brouwers- dam. Die heeft volgens Dijksma waarschijnlijk een zender gekre gen om de gevolgen te onderzoe ken van een gepland windmolen park op zee voor de kust van Noordwijk. De provincies Zee land en Noord-Holland hebben medio maart een vergunning ge geven voor het elektronisch kun nen volgen van zeehonden. Dat is nodig om te kunnen bepalen of ze last kunnen krijgen van wind molens. In de eisen voor de bouw van het windpark staat dat het ge drag van zeehonden een jaar voor de bouw moet worden gevolgd. Ook tijdens de bouw en de drie jaar na oplevering worden ze in de gaten gehouden. Dijksma ziet geen aanleiding om het beleid ten aanzien van het 'zenderen' van zeehonden te veranderen. Wel er kent ze de zorg die in de Tweede Kamer leeft. Ze zal de Kamer voortaan vooraf informeren als zeehonden van zenders worden voorzien. Ook gaat ze na of de cri teria voor het plaatsen van de zen ders moeten worden aangepast. Stroom vanaf door Ben Jansen en Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Zeeland moet alle kansen aangrijpen om de spil te worden in de bouw en het on derhoud van windmolenparken op zee. „De Zeeuwse havens zijn er uitermate geschikt voor." Tweede Kamerlid Jan Vos (PvdA) ziet het al helemaal voor zich. „De Zeeuwse havens zijn een natuurlijke uitvalsbasis. Er zijn goed geschoolde en niet du re arbeidskrachten en veel loca ties beschikbaar. Vergeet niet dat onze off-shore industrie de helft van alle wereldwijde aanbe stedingen van offshore windpar- ken wint. Zeeland is een natuur lijke plek voor offshore windin dustrie. Zeker na de faillissemen ten van Zalco en Thermphos zou het een goede impuls zijn voor de Zeeuwse economie." Een gedachte die ook leeft bij het consortium van Zeeuwse be drijven dat een windpark voor de kust wil bouwen. „We onder zoeken hoe de Zeeuwse havens een rol kunnen spelen", aldus di recteur Tjeu van Mierlo van de Zeeuwse Milieufederatie. „We zouden graag de productie van de molens in Zeeland willen heb ben. Verder kijken we hoe de ha vens een rol kunnen spelen in het onderhoud van windparken. Zeeland profileert zich immers al als maintenance valley." Windenergie wordt cruciaal voor het kabinet om de ener gie-afspraken in het regeerak koord te kunnen halen. In 2020 moet 16 procent van de energie duurzaam worden opgewekt. Nu is dat nog slechts 4 procent. Niet voor niets werkt de Sociaal Eco nomische Raad aan een energie akkoord. „Wat ik hoor is dat wordt ingezet op het plaatsen van 5000 megawatt op zee", al dus Van Mierlo. Het Rijk heeft in 2008 in het Na tionaal Waterplan al twee gebie den aangewezen waar nieuwe windmolenparken mogen ko men. Dat zijn Borsele (op min stens 23 kilometer voor de kust) en IJmuiden (op circa 59 kilome ter voor de kust). Het Borse- le-veld omvat een gebied van 344 vierkante kilometer en strekt zich uit van Walcheren tot aan Schouwen- Duiveland. Omdat meer gebieden nodig zijn, zoekt het Rijk naar nieuwe geschikte locaties. Geen eenvou dige klus, omdat veel van de be schikbare ruimte op de Noord zee al in gebruik is voor bijvoor beeld scheepvaart, visserij, mili taire oefeningen, zandwinning en olie- en gasboringen. Het kabinet onderzoekt nu waar nog ruimte is. Daarbij wordt ook bekeken of er binnen de 12 mijls zone geschikte plekken zijn. Daar is het minder diep en er zijn minder (dure) kabels naar het land nodig waardoor de bouw goedkoper wordt. Maar Van Mierlo ziet daar niets in. Het antwoord vindt u elders in deze krant. Meest klantgerichte energieleverancier CUSTOMER CENTRIC DNA AWARD 2013 III the multi-utility company door Harmen van der Werf AXEL - Nico Koster heeft afgelopen weekeinde het open Zeeuws kam pioenschap zweefvliegen gewon nen. De op Midden-Zeeland gesta tioneerde zweefvlieger vloog in twee uur het snelst van alle zestien deelnemers: 69,6 kilometer per uur. Het kampioenschap vond alleen zaterdag plaats, vanaf het vlieg veld van de Eerste Zeeuws-Vlaam se Areo Club (EZAC) bij Axel. Door de regen in de nacht van za terdag op zondag was het veld te slecht geworden. Ook stond er zondag een te harde wind en was er te weinig thermiek om te kun nen zweefvliegen. De wedstrijd bleef dus beperkt tot zaterdag, waarop volgens een van tevoren opgegeven route moest worden gevlogen. De Bel gische plaatsen Ronse en Poperin- ge waren de ijkpunten in de rou te. Winnaar Nico Koster was na af loop redelijk tevreden over zijn vlucht. „Het was niet gemakkelijk met de wind, maar het weer werd verder naar het zuiden toe geluk kig steeds beter." Omdat de zondagvlucht verviel, mocht Koster zondagochtend al de Wout Bakker Trofee 2013 in ontvangst nemen. Middelburger Marco Donders, die in Axel vliegt, won zilver. Guido van den Broeck uit Moerbeke, met Dick West broek uit Badhoevedorp als co-pi- loot, werd derde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62