FromZero2Hero blaast Mont Ventoux-fietsrit af ZEEUWS-VLAANDEREN Met man en macht Vrachtauto met hooi in brand almanak Moderne tijden Scheldejazz in Terneuzen bood volop variatie De proeffabriek van Bio Base Europe in Gent en het Bio Base-trainingscentrum in Terneuzen hebben tij (nog) niet mee. NIEUW KNOOPPUNT CULTUUR MAANDAG 27 mei 2013 productie op handrem Groene door Harmen van der Werf gent/terneuzen - De economi sche tegenwind is ook voelbaar in de ontwikkeling van nieuwe groe ne productiestromen. De proeffa briek van Bio Base Europe in Gent moet alle zeilen bijzetten om opdrachten binnen te slepen en draait nog niet rendabel. Het Bio Base-trainingscentrum bij de skihal in Terneuzen richt zich niet alleen op de training van pro cesoperators voor groene indus trie-activiteiten, maar ook op 'ge wone' procesoperators. In het kader van de Europadag hielden beide instellingen zondag open huis. De belangstelling was redelijk groot. „We willen de men sen laten zien wat Europa alle maal doet om economische ver nieuwingen tot stand te bren gen", aldus Muriel Dewilde van de proeffabriek die is gevestigd in de grote, voormalige kazerne van de brandweer Gent langs de weg van Zelzate naar Gent. In totaal is 21 miljoen euro geïn vesteerd in de proeffabriek in Gent en het trainingscentrum in Terneuzen, waarvan het leeuwen deel in de proeffabriek. Zowel be drijven als niet-commerciële orga nisaties kunnen in de fabriek groe ne grondstoffen en producten - dus niet gebaseerd op olie of gas - op grotere schaal verder ontwikke len. Dewilde: „Als een innovatie in een laboratorium is ontwik keld, kunnen we de productie op- schalen tot grotere hoeveelheden, tot bijvoorbeeld duizend of tien duizend kilogram." Sinds eind 2010 draait de proeffa briek, de officiële opening was 11 juni vorig jaar. Vooraf waren de verwachtingen over een omslag naar een economie op biologische basis hooggespannen. De provin cie Zeeland maakte er een speer punt van. Dewilde moet erken nen dat het minder hard gaat dan van te voren verwacht. „De econo mische crisis speelt ons ook par ten. Bedrijven stellen helaas hun budget voor innovaties bij, al zou den ze dat zeker in deze crisistijd juist niet moeten doen." De ongekende opmars van schalie- gas - gaswinning uit diepe steen lagen - in de Verenigde Staten drukt bovendien de behoefte aan een omschakeling naar een groe ne economie. Dewilde ziet daarin toch eerder een kans dan een be dreiging. „Het levert bedrijven geld op, geld dat ze kunnen inves teren in innovaties." SLUISKIL - Met man en macht is ten westen van de brug Sluiskil afgelopen weekeinde een nieuw knooppunt klaar gemaakt, met aansluitingen op de weg naar de brug, naar Hoek (N61) en de Westerscheldetunnelweg. Door pech met enkele graafmachines liepen de werkzaamheden zon dagmiddag iets achter op het schema, maar Fred Linden- berg van de Kanaalkruising Sluiskil BV - de opdrachtgever voor de bouw van de Sluiskiltunnel - had goede hoop dat de wegen vandaag, maandag, in alle vroegte open kun nen. Het hele weekeinde zijn in totaal meer dan honderd mensen in touw geweest. Het nieuwe knooppunt is nodig in verband met de aanleg van de Sluiskiltunnel. In het weekeinde moest het verkeer flink omrijden, maar tot gro te problemen leidde dit niet foto Peter Nicolai bedoin - De organisatie van de Zeeuws-Vlaamse fietsactie From- Zero2Hero heeft vrijdag de tocht over de Mont Ventoux in het zuid oosten van Frankrijk moeten af blazen. Het was, aldus voorzitter Donald Harding, 'bar en boos' en 'levensgevaarlijk'. „Mensen wer den door de harde wind weggebla zen en het was bizar koud." Twin tig wielrenners wilden de Kale Berg beklimmen. Twaalf zijn daar in geslaagd. De anderen zijn terug gehaald. In totaal deden 66 men sen aan de actie mee, van wie de meesten in de buurt van de Mont Ventoux hebben gefietst en ge wandeld. FromZero2Hero heeft tot nu toe 21.000 euro opgebracht. Het geld is onder meer bestemd voor speciale fietsen voor dagcen trum Tjasker van Tragel Zorg in Zaamslag. De officiële uitreiking zal plaatsvinden in augustus. Philippine - De brandweer moest het afgelopen weekeinde twee keer in actie komen voor brand in een met hooi geladen vrachtauto aan de Axelsegatweg in de polder ten noorden van Philippine. De chauffeur van de vrachtauto meld de omstreeks vier zaterdagoch tend dat zijn lading brandde. Bij aankomst van de eerste brand weerauto uit Mauritsfort stond al les al in lichterlaaie. Een waterwa gen uit Terneuzen is nog uitge rukt om extra water te leveren. Za terdagmiddag, iets voor twee uur moest de brandweer opnieuw ko men. Het hooi had weer vlam ge vat. De oorzaak is niet bekend. Tip? redactie@pzc.nl Ze reden er met de auto in een flink tempo langs maar ze hadden allebei hetzelfde plaatje gezien. Een vrouw gebogen over een meeuw. Dat de meeuw er ernstig aan toe was, daar waren ze het over eens. Alleen over wat ze precies hadden gezien, daar over liepen de meningen flink uit een. Zij wist zeker dat de vrouw met een mobieltje een foto van het meeu- wenlijk maakte; een soortfotokunst voor opfacebook. Hij meende ge zien te hebben dat de vrouw de ver fomfaaide meeuw middels een soort handopleggingsritueel probeerde te genezen. Moderne mensen in moderne tijden. Wat zouden ze twintig jaar geleden gedacht gezien te hebben?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61