Hermans: stop deals in Tweede Kamer Amsterdammer gepakt voor 'ronselpraktijken' BINNENLAND 5 Kaarsjes voor Ruben en Julian VVD-A AN PAK INTEGRITEIT V MAANDAG 27 MEI 2013 met gedoe moeten ons afvragen of er niet te snel geoordeeld wordt." Minister-president Mark Rutte zei een dag eerder dat het 'gedoe' de WD schaadt en dat hem dat niet bevalt. Wel acht hij het to- gisch dat zijn partij als grootste van het land extra onder het ver grootglas ligt en daarom de stan daard zou moeten zetten op het gebied van integriteit. Maar tegelijkertijd zendt de partij top het signaal uit dat ze de aan dacht voor affaires als die rond WD'ers als Ton Hooijmaijers (corruptie), Wilma Verver (machtsmisbruik) en Van Rey bui tensporig vindt. Daaruit blijkt dat de worsteling van de VVD met in tegriteit niet over is. Korthals is zich daarvan bewust. Op de vraag of de WD met een integriteitsbeleid niet langer ge plaagd zal worden door affaires, sprak hij: „Nee, natuurlijk niet." Maar hij zei ook tegen journalis ten: „Dat hangt van jullie af." Vlnr: Jeanine Hennis-Plasschaert, Mark Rutte, Edith Schippers en Stef Blok op het congres, foto ANP Het WD-hoofdbestuur komt met vijf maatregelen die het integriteitsbe- wustzijn in de partij moeten vergro ten. 1. Er komt een permanente com missie integriteit die WD-leden adviseert over dilemma's. 2. Meer aandacht voor integriteit bij opleiding en training politici. 3. WD'ers kunnen terecht bij ver trouwenspersonen die als vraag baak dienen. 4. Wie namens de WD een func tie wil vervullen, moet verplicht vuistregels ondertekenen. 5. Kandidaten moeten een vragen lijst invullen waarin wordt ge vraagd naar eventuele integriteits- schendingen. door Laurens Kok MAARSSEN - Loek Hermans vindt het genoeg geweest. De WD-frac- tievoorzitter in de Eerste Kamer daagt het kabinet uit wetsvoorstel len desnoods alleen met steun van WD en PvdA door de Twee de Kamer te loodsen, zonder zich vooraf te verzekeren van steun van oppositiepartijen. Dan wil hij nog wel eens zien of de Eerste Ka mer, waarin deze coalitie geen meerderheid heeft, zo'n voorstel vervolgens durft weg te stem men. Hermans verwoordde op het WD-congres in Maarssen het cha grijn dat in liberale kring breed gedeeld wordt. Draagvlak zoeken is mooi, maar het gebedel in de achterkamertjes door ministers die zich via oppositiepartijen in de Tweede Kamer van steun wil len verzekeren in de Eerste Ka mer gaat wel erg ver. „We hebben nog nooit echt de test gedaan. Laat zo'n wetsvoorstel gewoon een keer in de Eerste Kamer ko men." Hermans maakt zich net als Hal- be Zijlstra, fractieleider van de WD in de Tweede Kamer, zorgen over de houding van de Eerste Ka mer. Die dreigt te veel aan de lei band van de Tweede Kamerfrac ties te lopen. Zo zocht en kreeg minister Stef Blok (Wonen) steun voor een woonakkoord, maar verliepen die onderhandelingen vooral met de Tweede Kamerfracties van D66, Christenunie en SGP, terwijl al leen de acht Eerste Kamerzetels van die partijen nodig waren om in de senaat een meerderheid te krijgen. Volgens Hermans beperkt de taak van de Eerste Kamer zich tot het toetsen van wetsvoorstellen op rechtsstatelijkheid, consistentie en uitvoerbaarheid. De politieke vraag of een wetsvoorstel er moet komen, wordt al beantwoord in de Tweede Kamer. Dat hoeft de Eerste Kamer niet dunnetjes over te doen, meent hij. AMSTERDAM/RABAT - De 28-jarige Alhassan A. uit Amsterdam zit al ruim vijf weken in een Marokkaan se cel. Volgens betrokkenen was de bekende islamitische militant voor familiebezoek in Marokko toen hij werd hij opgepakt en vast gezet. Ook zijn computer en mobie le telefoon zijn in beslag genomen. A. zit in de gevangenis van Salé. Hij zou zijn aangehouden op ver denking van het ronselen van Ma rokkaanse jongens voor de strijd in Syrië. A. ontkent met klem. Omdat hij alleen Marokkaanse pa pieren bij zich had, beschouwen de Marokkaanse autoriteiten de aanhouding als een binnenlandse aangelegenheid. Justitie blijft vooralsnog doof voor inspannin gen van het Nederlandse consu laat om A. terug te krijgen naar Nederland op grond van zijn dub bele nationaliteit. In Nederland voerde A. - die in hongerstaking zou zijn gegaan om zijn vrijlating af te dwingen - al enige tijd actie bij de islamiti sche beweging Behind Bars. Die maakt zich sterk voor de rechten van gelovige moslims in het alge meen en voor jihadisten die we gens hun geloofsijver in de gevan genis zijn opgesloten in het bij zonder. A. nam in Marokko deel aan een demonstratie voor vrijla ting van gevangenen. Het actualiteitenprogramma Nieuwsuur had telefonisch con tact met A., middels een mobiel tje dat hij naar eigen zeggen via omkoping zijn cel had ingesmok- keld. „Ik word ervan verdacht dat ik twee jongens naar Syrië heb ge stuurd. Ik ben tien dagen ver hoord en zwaar onder druk gezet. Ze wilden me martelen en linken aan al-Qaeda. Ik zou in alle media verschijnen als terrorist. Ik heb na vele bedreigingen bekend." Volgens een rapport van de AIVD zouden verschillende leden van Behind Bars momenteel in Syrië vechten. Door heel Nederland hebben mensen zondagavond tussen 19 en 20 uur kaars jes voor hun raam laten branden. Dat gebeurde ter nagedachtenis van de door hun vader gedode broertjes Ruben (9) en Julian (7) uit Zeist. Hun familie had donderdag gevraagd om dat eerbetoon, foto ANP/Remko de Waal Boek tot 27.05.13. Belastingen en toeslagen inbegrepen. Reis in juni. Geldig op de dagen: Maandag - Donderdag. Afhankelijk van beschikbaarheid en algemene voorwaarden. Kijk op Ryanair.com voor meer informatie. Tarieven exclusief optionele belastingen en toeslagen. Vluchten vanaf Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5