aIM I Zeeuwse tournee film 'Lieve Mama' Bruisende badplaats 18 ZEELAND zeeland in de vorige eeuw iir 4 Scheldejazz, dat zijn 41 e editie beleefde, bood afgelopen weekeinde in Terneuzen volop variatie in jazz- en andere muziek. De raadkaart in de PZC van 21 mei was niet zo moeilijk', be gint Dick de Best uit Oostkapelle zijn ver haal. 'Eerst dacht ik dat het de Dorpsstraat in Oostkapelle was, maar na nog eens goed kijken zag ik de torenspits van de kerk en toen wist ik het: Domburg. De fo to is gemaakt in de Weststraat voor 1925 omdat het travalje er nog opstaat. De torenspits ken ik, daar ben ik zelfs bovenop geweest. Op 8 mei 1996 heb ik de haan weer op de toren geplaatst Een uit zicht dat ik toen had! Het was wel een wankel keukentrapje, maarja, je moet er wat voor over hebben'. Corrie van Elsacker vertelt ons dat ze 52 jaar geleden in het eerste huis aan de rechterkant is komen wonen. 'Toen een oud, uitge woond huis. Lekkage aan alle kan ten. Daar heb ik veel werk in ge had. Alles was stijf bevroren op 28 december 1961'. Bomen waren er toen niet meer. B. Vaandrager: 'Het koetshuis waar van de deur openstaat is begin vo rige eeuw verbouwd tot praktijkaf deling. Sedert 1903 tot 1945 woon de mijn grootvader in dit huis. Het tweede huis was de gemeente woning voor meester Soesman, het hoofd van de openbare lagere school in 1950. Met zijn zoon Rolf fietsten we naar school in Middel burg. Dit huis is afgebroken waar na er een nieuwe pastorie werd ge bouwd. Linksvoor op de foto staat de smederij van Gerrit en Ko van Eyzeren. De werkplaats bestaat nog. Het tweede grote huis links werd in die tijd bewoond door Burgemeester Elout en zijn vrouw Mies Elout Drabbe. Zij schilderde en was bevriend met Jan Toorop. Samen stonden ze aan de wieg van de Domburgse kunstenaarsko lonie. Marja Dekker uit Axel associeert Domburg ook met kunst: 'Dom burg is nu al meer dan 150 jaar een badplaats en werd bezocht door vele kunstschilders zoals Piet Mondriaan en Jan Toorop, die hier al in 1898 voor het eerst was. In 1911 werd de eerste schilderijten toonstelling gehouden. Dokter Me- zger is rond 1900 de voorloper van de Fysiotherapie, er staat een beeld van hem in het centrum van de badplaats.' De winnaars van de waardebon zijn: Mar ja Dekker, Axel; B. Vaandrager; Dick de Best, Oostkapelle. I Drummer Willie Jones III met zijn kwartet in Porgy en Bess, foto Peter Nicolai GOES - De documentaire Lieve Ma ma van Sophie Franken is deze week op vijf plaatsen in Zeeland te zien: in Goes, Nieuw- en Sint Joosland, Kloetinge, Zierikzee en Terneuzen. Franken is bij de voor stellingen aanwezig. Na afloop is er gelegenheid om met haar in ge sprek te gaan. Lieve Mama is haar afstudeerfilm aan de Hogeschool^ voor de Kun sten Utrecht. De documentaire gaat over de zoektocht van Fran ken naar hulp voor haar depressie ve moeder. De film brengt de on macht en verantwoordelijkheid om voor de moeder te zorgen in dringend in beeld. De film wordt vandaag vertoond in 't Beest in Goes, morgen in theater De Wegwijzer in Nieuw en Sint Joosland, woensdagmid dag in de theaterzaal van Emergis in Kloetinge, woensdagavond in FiZi in Zierikzee en donderdag in Porgy en Bess in Terneuzen. De film begint telkens om 20^,00 uur, met uitzondering van de voorstel ling in Kloetinge. Die begint om 13.00 uur. De Zeeuwse tournee van Lieve Mama wordt gehouden in het ka der van de KOPP/KVO-studiedag, die zich richt op kinderen van ouders met psychiatrische proble men en/of verslavingsproblema tiek. Zij worden veelal vergeten, terwijl de ziekte of verslaving van de ouder(s) een grote impact op hen heeft. www.koppkvostudiedag.nl Een nieuwe opga ve uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgie rig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verha len over deze plek. Stuur uw oplossin gen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, post bus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goe de antwoorden ontvangen een waardebon. door Mischa Beckers TERNEUZEN - Nadat commissaris van de koning Han Polman vrij dagavond Scheldejazz passend had geopend - ondersteund door trompettist Jan Groen speelde hij in Porgy en Bess op de vleugel Summertime - begon het jonge trio Kapok. Dat liet horen dat de combinatie van drums, gitaar en hoorn een uitstekende basis biedt om innovatief bezig te zijn met jazz. Gitarist Reinier Baas van The Mo re Socially Relevant Jazz Music En semble goochelde vervolgens met een enorme variëteit aan akkoor den en liet tegelijkertijd daarbo venop losse loopjes klinken. De altsaxofonisten Maarten Hogen- huis en Ben van Gelder imponeer den met felle solo's waarbij ze el kaar puzzeltjes serveerden en die uitbouwden en oplosten. Bij het afsluitende concert op de vrijdag namen Kapoks hoornist Morris Kliphuis en Reinier Baas met zijn bassist Sean Fasciani plaats in Windkracht 7. Deze groep rond bandleider Floris van der Vlugt bracht een set waarbij de vier blazers enerverende har monieën en wervelende solo's bliezen. Na The Young Ones maakte zater dag de winnaar van de Internatio nal Jazz Award Zeeland 2013 cate gorie muziekschool, Jazz in Pro gress, op de Markt zijn opwach ting. Het avondprogramma werd ingeleid door de Zeeuwse funk- band MoBunk. Daarna liet Vinnie- Vibes, de band van vibrafonist Vincent Houdijk, een warme en tegelijkertijd energieke smelt kroes van stijlen horen. Dat deed ook Bongomatik, met iets meer nadruk op Cubaanse en Zuid-Amerikaanse invloeden. Hun aanstekelijke liedjes zorgden voor een feestelijke afsluiter op de Markt. Het programma dat in Porgy en Bess hieraan parallel liep kende ook een bijzondere slotact: Min- yeshu. De van oorsprong Ethiopi sche zangeres kreeg het publiek al vanaf het eerste nummer aan het dansen. De energie spatte van het podium. Over de strakke en stevi ge drumbegeleiding klonken een ronkende baritonsax en diepe, vet te basklanken uit een synthesizer. Een mooie basis voor de exoti sche zangpartijen van de charis matische Minyeshu. Daarvoor had de winnaar van de Jazz Award categorie conservato rium, het Keno Harriehausen Quartet, al zijn veelal eigen lyri sche, melancholische composities laten horen. In KLARO! verenigen saxofoniste Karolina Strassmayer en drum mer Drori Mondlak hun krach ten. Ook hier veel lyriek, naast swing. En natuurlijk was er de eerste headliner: drummer Willie Jones III. Hij leidt niet alleen zijn eigen bands, maar speelde ook met de hele groten uit de jazz. Hij ging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48