De ui in honderd verhalen CONSUMENT 23 Met op tijd cadeautjes kopen, bespaar je uiteinde lijk veel geld. Nu al plannen, voorkomt stress in de dure maanden. Weet je al voor wie je welke cadeaus wilt kopen? Doen het dan direct Zo voorkom je stress KOOPWAAR MAANDAG 27 MEI 2013 Het nut van anticyclisch winkelen groente, waar nooit een chef een creatie mee aandurft en die nooit pontificaal op de kaart staat We werden een restaurant uitgejaagd. Het was in België, niet ver van de grens met Nederland. Een eethuis in een voormalig tramstation in Brecht. Er was er een jarig en wij waren de verjaarsvisite. Maar o jee, we hadden geen cadeau mee. We waren in Zeeland geweest om uien van dichtbij te filmen en voor verhalen. We hadden elk twee zakken met 5 kilo uien mee voor thuis. Toen kwam het lumi neuze idee. We geven haar een zak uien, zei een van ons. Nee, la ten we echt feest vieren, we ge ven haar alle uien. De jarige, die al aan tafel zat te wachten, schater de. Zo'n mooi cadeau had ze zich niet durven dromen. Maar nog voor we konden lossen, snauwde de gerant ons terug naar buiten. Waarom? Omdat het geen gezicht is, al die uien hier, zei hij. Maar het zijn prachtige uien uit Zee land, zei ik. De man - de eerste Belg in mijn leven die niet genie ten kan van wat gewoon is - wil de er niet van weten en zei dat zijn gasten zouden schrikken als ze al die uien zouden zien. De eer ste Belgen dan zeker, en de enige, die van uien overstuur raken. We hebben het verder buiten gevierd. Heeft de wereld dringend uien no dig, dan is het druk in Zeeland. Niet overal in de provincie, maar vast en zeker tussen Kruiningen en Krabbendijke. Vaak Poolse nummerborden op de vrachtwa gens. Dit voorjaar vroeg de we reld om uien. Er was eindelijk weer wat aan te verdienen, ook door akkerbouwers die hun uien van vorig jaar droog wisten te be waren. Voor verhalen over uien moet je ook in Zeeland zijn. En voor kennis van zaken. Wist je veel, voorheen, hoe het komt dat uiensnippers van de haringboer iets anders smaken. Geeft de ha ringboer uiensnippers apart mee met de vis en blief ik de haring zonder ui, dan gaan de snippers niet op de composthoop, maar bak ik ze voor ergens bij of op brood. De blokjes bakken prach tig. Het valt echt op. Ik weet nu ook hoe het komt. De industriële uisnipperaar doet de snippers in een centrifuge om ze wat droger te slingeren. Door er nat uit te slaan, wordt het bederf enkele da gen opgeschort, zodat de visboer, die zelf zijn snippers niet meer snijdt, een voorraadje aan kan leg gen. Nog 99 verhalen over uien? Ja, ja, asperges. Wat waren ze duur in het begin en wat interessant telkens weer in de krant. Asper ges. Maar witlof? Nooit staat in de krant dat er weer witlof is, net zomin als volgen de maand wordt gemeld dat de schol op zomerdikte is en niks kost. Haring krijgt straks alle aandacht. De nieuwe. Maar de ui er bij? Arme uisnippers. Moge lijk zijn ze helemaal naar Polen ge weest om ze klein te krijgen en te rug te komen voor de Hollandse Nieuwe. Tot gruwel, de ui, van de fijnculinair, die beweert dat rau we uien er zijn om traansmaak van oude haring te verdoezelen. Kletspraat uit oude doos. Ik hoor liever nieuwe verhalen. Over de meest gegeten, maar ordinaire door Sandra van Maanen illustratie Saskia van der Linden Met anticy clisch winke- len kun je flink wat eu ro's besparen. In de uitver koop kopen dus. Ook met het inkopen van ver jaardagscadeautjes, presentjes voor kerst, Sinterklaas of moeder en vaderdag ben je voordeliger uit als je oog hebt voor de periode waarin je je slag kunt slaan. Het vaststellen van een budget - mis schien zelfs op jaarbasis, zodat je zorgvuldiger kunt begroten - maar ook de cadeauplanner zijn daarbij handige instrumenten. Slim en goedkoop cadeaus kopen betekent dat je er praktisch het he le jaar mee bezig bent. Met oog voor de bewegingen in de retail wordt shoppen met korting een uitdaging. Speelgoed dat na de Ria Stikkelman feestdagen voor de helft of zelfs minder wordt verkocht, is vol gend jaar of voor een kinderver jaardag net zo de moeite waard. Het is voor consumenten met be perkt budget een zure constate ring dat het product dat ze vorige week nog kochten, een week later zoveel goedkoper meegenomen mag worden. Hoewel winkeliers het niet makkelijk hebben op dit moment, is er heus troost voor de branche; er blijven genoeg klan ten over die zich het volle pond kunnen veroorloven of liever met een een aanschaf doen omdat het te veel moeite is vooruit te kijken of te plannen. Ria Stikkelman, huishoudorgani- zer, geeft op www.planjebud- get.nl een reeks praktische tips om cadeaustress te voorkomen. Haar belangrijkste organiseertip luidt dan ook: koop zo vroeg mo gelijk cadeautjes. „Weet je nu al voor wie je welke cadeautjes wilt kopen? Doen het dan meteen. Ga naar de winkel of het internet op en schaf de cadeautjes nu al aan. Zo voorkom je onnodige stress en kun je met rust en plezier uitkij ken naar de (december)feesten." Budgetteer voor elke gelegenheid. Verjaardagen, feestdagen, kraamvi site, speciale gelegenheden. Met een jaarplan dat ook nog wat ruimte laat voor onverwachte feestjes, houd je grip op je budget. Handig is ook een voorraadje ca deautjes. Gedurende het jaar kom je genoeg tegen: leuke voorlees boeken, een mooie shawl, super afgeprijsd merkondergoed voor je puberzoon, goede wijn, dvd's, knutselfrutsels voor kleuters. Aan biedingen waar je op dat moment niets aan hebt, maar die later in het jaar van pas komen. Wel goed opbergen natuurlijk. Durf afspraken te maken over budget, bijvoorbeeld over verjaar dagen of feestjes die samen met familie of vrienden gevierd wor den. Houd je ook aan de afspra ken (ook wanneer je ze alleen met jezelf maakt), voorkom daar mee ongemakkelijke toestanden. Goedkopere winkels als Action, Xenos, Euroland en dergelijke bie den veel. Dat is, vooral wanneer de cadeautjes voor jonge kinde ren zijn, een prima start. Natuur lijk is het goed om na te denken over kwalitatief en uitdagend speelgoed waarvan ze, en later jongere broertjes of zusjes, lang plezier hebben. Aan de andere kant hangt het feestje van klein tjes ook af van de hoeveelheid pakjes. Niet dankbaar, wel lo gisch. Heeft een tweedehands cadeau minder glans dan hagelnieuw? Mits het er goed uitziet en func tioneert niet natuurlijk. Op Markt plaats, maar ook op andere sites waar particulieren goederen aan bieden, zijn mooie cadeaus te vin den. Een stevige Bergskelter bij voorbeeld; nieuwprijs vanaf 300 euro, maar bij de particulier waar het ding in de weg staat soms al voor de helft of minder. Dat geldt ook voor fietsen, trampolines, computergames enzovoort. Met beperkt budget en zonder in- pakpapier maak je iemand ook blij. Blijven de cadeaus voor opa steken in de categorie jonge jene ver of een doosje sigaren, maak dan een mooie uitnodiging voor een memorietoer. Door de oude buurt, langs de visstek van toen, de werkplaats, zijn favoriete café. Klinkt simpel, maar wordt enorm gewaardeerd. Juist door mensen die zelf minder mobiel zijn. reageren? consument@depersdienst.nl Wouter Klootwijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23