ZEELAND Handrem op ontwikkelen groene productie Ovezande Moderne tijden almanak Scheldejazz in Terneuzen bood volop variatie Consortium van Zeeuwse bedrijven blaast plan voor bouw honderden windmolens op zee nieuw leven in. CULTUUR Mega windpark voor de kust MAANDAG 27 mei 2013 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het consortium van Zeeuwse bedrijven dat een wind molenpark voor de Walcherse en Schouwse kust wil bouwen, blaast zijn plannen nieuw leven in. Hoeveel er komen is nog niet bekend, maar er is plaats voor en kele honderden windmolens. Delta, Heerema Vlissingen, Ver- brugge Zeeland Terminals, Zee land Seaports, Zeeuwind en de ZMF hadden in 2010 al vergaande plannen voor een offshore wind turbinepark voor de Zeeuwse kust. Het park moet buiten de 12-mijlszone komen (minstens 23 kilometer van de kust). De plan nen zijn destijds niet uitgevoerd, omdat niet duidelijk was wat het Rijk precies wilde met offshore windenergie. Nu lijkt het tij te keren. Regerings partijen VVD en PvdA hebben af gesproken dat het aandeel duurza me energie in 2020 16 procent moet zijn. Nu is dat slechts 4 pro cent. Met windmolens op land en andere vormen van duurzame energie wordt die doelstelling niet gehaald. Rond de zomer be sluit het kabinet waar nieuwe windmolens mogen komen. Per saldo is elektriciteit uit wind op zee duurder dan wind op land. Dus bedrijven willen zekerheid over subsidiemogelijkheden voor dat ze gaan investeren. Volgens directeur Tjeu van Mierlo van de Zeeuwse Milieu Federatie is het plan van aanpak in grote lij nen klaar. Er lopen nog onderzoe ken naar welke funderingen en windturbines moeten worden ge bruikt. „We denken eraan om ge bruik te maken van turbines met een vermogen van vier mega watt." De plannen moeten rond de zomer klaar zijn. „We willen klaar staan zodra het kabinet be slist waar hoeveel windmolens op zee mogen komen." In het gebied dat het consortium op het oog heeft is ruimte voor het opwekken van tussen de 1200 en 1300 megawatt; genoeg stroom om ruim 1 miljoen huishoudens te voorzien. Hoeveel windmolens het consortium neerzet moet nog worden besloten. pagina Stroom van zee; commentaar Irpl OVEZANDE - De vrouwen in Ovezande liepen zondagmid- ^JpCIVLctlVCl dag niet bepaald warm voor de traditionele hoge hakken- race, na afloop van de wielerwedstrijd. Slechts zes dames verschenen aan de start Met een deelneemster uit Afrika en ook Portugese inbreng was wel sprake van een interna tionaal gezelschap. Het enthousiasme was er bovendien niet minder om. De winst bleef in Ovezande. Manouk Re- mijn wist de spectaculaire race, inclusief valpartij, te win nen. Daarmee streek ze een geldbedrag van tweehonderd euro op. Speaker Cees Hoogerland sprak de wens uit dat volgend jaar meer dames hun hoge hakken aantrekken. „Minimaal twintig." foto Mechteld Jansen GENT/TERNEUZEN - De proeffa briek van Bio Base Europe in Gent moet alle zeilen bijzetten om opdrachten binnen te slepen en draait nog niet rendabel. Vooraf waren de verwachtingen over een omslag naar een biogeba- seerde economie hooggespannen. In totaal is 21 miljoen euro geïn vesteerd in de proeffabriek in Gent en het trainingscentrum in Terneuzen. De provincie Zeeland maakte er een speerpunt van. Maar het gaat minder hard dan verwacht, omdat bedrijven hun budget voor innovaties bijstellen. Tip? redactie@pzc.nl Ze reden er met de auto in een flink tempo langs maar ze hadden allebei hetzelfde plaatje gezien. Een vrouw gebogen over een meeuw. Dat de meeuw er ernstig aan toe was, daar waren ze het over eens. Alleen over wat ze precies hadden gezien, daar over liepen de meningen f ink uit een. Zij wist zeker dat de vrouw met een mobieltje een foto van het nieeu- wenlijk maakte; een soort fotokunst voor opfacebook. Hij meende ge zien te hebben dat de vrouw de ver fomfaaide meeuw middels een soort handopleggingsritueel probeerde te genezen. Moderne mensen in moderne tijden. Wat zouden ze twintig jaar geleden gedacht gezien te hebben?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13