PZC op papier is er over tien jaar nog VERDIEPING 9 zaterdag 25 mei 2013 voorbij Pleijter ziet voorlopig wel de meeste moge lijkheden in de tablet. „Die gebruiken men sen al op de bank om op te lezen. Maar ook dan moet je concurreren met gratis apps van bijvoorbeeld nu.nl of rtl. Wil je men sen ervoor laten betalen, dan moet je echt met iets nieuws komen wat er bovenuit steekt. Bijvoorbeeld door specialisatie: ik hou erg van wielrennen en zou wel willen betalen voor een app die me alle artikelen over wielrennen geeft." Ook overheidssteun wordt regelmatig ge noemd als oplossing. Waarom krijgen de publieke en regionale omroepen wel subsi dies en de kranten niet? Hoogleraar Jeroen Smit: „Journalistiek heeft een nutsfunctie. De maatschappij heeft informatie nodig om zichzelf te besturen: om te weten op wie je moet stemmen, welk aandeel je moet kopen. Misschien groeit die behoefte "aan goede journalisten zelfs, omdat snelle onlinejournalistiek geen tijd meer heeft om te checken. Mensen willen inzicht en overzicht." Feit is volgens hem dat het beschikbare be lastinggeld nu bijna helemaal naar de pu blieke omroep gaat, die online concurreert met de kranten. „Het is geen gekke gedach te om te onderzoeken of het nog beschikba re 'kijk- en luistergeld' niet moet worden omgebouwd naar zoiets als 'kijk-, luister en leesgeld'." Peter Vandermeersch is sceptisch: „Ik vind dat kranten zelf hun broek moeten ophou den. Ik vrees dat anders de onafhankelijk heid verloren gaat, maar ook dat de drang om te innoveren verdwijnt." De regionale journalistiek vindt hij een ander verhaal. „Die dreigt te verstikken. En daarmee de lokale democra tie. Misschien moet je daar wél overheids geld in steken." Smit: „Uit onderzoek blijkt dat 8o procent van al het online verspreide nieuws bestaat uit het herverpakken van al bestaand nieuws. En dat van dat echte originele nieuws bijna 50 procent door de lokale kranten wordt gemaakt en 45 procent door de redacties van de lokale radio- en televi siestations. Met andere woorden: als in een stad die krantenredacties omvallen, hal veert het aanbod van nieuw nieuws." Regionale nieuwsbedrijven slaan de han den al op diverse plekken ineen. In Brabant staat een Regionaal Mediacentrum in de startblokken, waar BN/DeStem en Omroep Brabant samen het korte, snelle nieuws ver zamelen. In Twente werken de Twentsche Courant 1\ibantia en RTV Oost samen in de OverUit-app met de culturele agenda. Kranten moeten de toekomst ook niet al te somber tegemoet zien, stelt André Vis, hoofdredacteur van de T\ventsche Courant Tïibantia. „We nemen de gouden jaren als ijkpunt. Maar welk product komt nu nog 900.000 keer dagelijks bij mensen op de mat? En dat zelfs nog maai 2,5 want er zijn meer mensen in een huishouden die de krant lezen." Ook in de muziekindustrie is het einde meerdere keren voorspeld. Maar dankzij iHines en Spotify betalen mensen weer voor muziek. Wie weet, zegt Vander meersch, 'is er nu wel iemand bij Apple be zig met iets dat onze iTunes kan zijn'. Mediabedrijf Wegener - waar de Provinciale Zeeuwse Courant on derdeel van uitmaakt - staat voor een grote bezuinigingsoperatie. Het wil 45 mil joen euro besparen en ruim 500 van de 2500 banen schrappen. Op de re dacties van de dag- en weekbladen verdwijnen 125 banen. Peter Jansen, hoofdredacteur van de PZC legt uit wat dat betekent voor de PZC. Waarom is zon grote reorganisatie bij Wegener Media nodig? „Dat is nodig omdat de financiële re sultaten tegenvallen. De PZC heeft te maken met een tegenvallende adver tentiemarkt en een teruglopend aan tal abonnees. Dat komt door de eco nomische malaise. Ondernemers zijn terughoudender om te adverte ren en gezinnen keren elk dubbeltje om. Bovendien is de prijs van de krant fors verhoogd. Uit bedrijfseco nomisch perspectief was dat nodig, omdat de PZC in vergelijking tot de andere Wegener-dagbladen relatief goedkoop was. Overwogen werd nog een prijsverhoging door te voeren, maar die plannen zijn geparkeerd." Wat gaat de PZC merken van de reorga nisatie? „Ons uitgangspunt is dat de maatre gelen niet ontwrichtend moeten zijn. De PZC mag niet verschralen en dus zullen we slimme maatregelen móeten nemen. De eerste verkennin gen laten zien dat dat kan. We kun nen nog slimmer werken dan we al doen. We denken daarom dat de le zer van de krant en de bezoeker van de website er niets van gaat merken. Er wordt naar allerlei mogelijke maat regelen gekeken, zoals bijvoorbeeld naar regelingen voor het personeel. Ook kijken dagbladen nadrukkelijk of ze iets van eikaars werkwijze kun nen leren. We worden gedwongen in eikaars keuken te kijken." Wat betekent het voor de redactie van de PZC? „Een personeelsreductie is noodzake lijk, al is het percentage nog niet exact vast te stellen. Of er gedwon gen ontslagen vallen is afhankelijk van of en welke afvloeiingsregelin gen beschikbaar zijn. Voor de zomer moet er duidelijkheid zijn voor het personeel. De reorganisatie wordt in de tweede helft van het jaar gefa seerd doorgevoerd." Wat betekent het voor de nieuwsvoorzie ning in Zeeland? „We verwachten dat de PZC dezelf de journalistieke kwaliteit blijft leve ren. Wel verandert het medialand schap. De Zeeuwen willen weten wat er in hun regio gebeurt, maar wil dat vaker niet alleen op papier maar ook digitaal ontvangen. Daar speelt de PZC dan ook op in. Behalve nieuws, achtergronden en commen taar in de krant, leveren we ook infor matie via de website en specifieke weblogs. Ook organiseren we debat ten. We hebben nu een aantal keer de glossy Geniet uitgebracht en de reacties daarop van lezers en adver teerders zijn positief. Telkens kijken we hoe we welke informatie voor welke groep lezers kunnen ontslui ten. De e-paper is de nieuwe loot aan de stam. Verder werken we samen met Scoop, bibliotheek en tal van an dere organisaties en zijn we in ge sprek met Omroep Zeeland over sa menwerking." Bestaat de PZC over vijf jaar nog? „Zeker weten. Wij doen waar we goed in zijn: nieuws vergaren voor zien van duiding en commentaar en we vermaken mensen. Dat doen we al meer dan 250 jaar en dat blijven we doen. De papierloze samenleving waar vaak over is gesproken is er nog altijd niet. Ik ben ervan overtuigd dat er over tien jaar nog steeds een papie ren PZC is, naast allerlei digitale uit gaven, want mensen kiezen zelf hoe ze geïnformeerd willen worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9