IERLAND L. REIZEN 21 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 WAAR EN WAT Cork is de op een na grootste stad van de republiek Ierland. De ze studentenstad in het zuiden van het land is een mooie uitvals basis voor een bezoek aan de omgeving. Want daar staan mooie, kleurige huisjes en kun je de steen van Blarney kussen. [239 - - A'S Ta-ra 1 ÜT Dei U^UU-^O^/ 15 cpm ZATERDAG 25 MEI 2013 Cork ligt in het zuiden van Ierland. Aer Lin- gus (www.aerlingus.com) verzorgt recht streekse vluchten naar Cork vanaf Amster dam of Brussel. Van maart tot en met oktober kun je een twee uur durende boottocht door de haven van Cork maken. Volwassenen betalen 30 euro voor het tochtje, kinderen mogen mee voor 20 euro. Kijk voor meer informa tie op www.safari.ie. Meer informatie over Ierland, Cork, beziens waardigheden en accommodaties? Kijk op www.ierland.nl. rasland en ruige heuvels vol rotsblokken. Dankzij de warme Golfstroom groeien er in het zuidwesten zelfs palmbomen. In Kinsale zijn de straatjes vol toeristen, die de kleurige gevels bewonderen. Net bui ten het stadje staat Fort Charles. Gebouwd in de zeventiende eeuw, toen Kinsale een belangrijke havenstad was. Het fort moest buitenlandse marineschepen uit de haven weren. Er zijn rondleidingen, maar je kunt het terrein ook zelf verkennen aan de hand van een Nederlandstalige folder. Ons laatste doel is het kasteel van Blar ney. We zijn er niet de enigen. Bussenvol Amerikanen bezoeken dit beroemde bouw werk. Het lukt hen niet allemaal om de uit gesleten treden van de wenteltrap door de steeds smaller wordende torens te beklim men. Boven aangekomen moeten we in de rij staan om de Blarney stone te kussen. Dat kost enige moeite. Liggend op de rug schuif je je hoofd en schouders door een opening in de buitenmuur van het kasteel. Aan weerszijden word je vastgehouden door twee mannen. Met het bovenlijf bo ven een metersdiepe afgrond hangend, kus je de steen. Volgens de overlevering krijg je daarmee de gave van welsprekendheid. Of tewel: dan kun je verhalen vertellen als een Ier. En dat kunnen Ieren goed. reageren? reizen@depersdienst.nl De kleurige gevels in het stadje Kinsale trekken veel toeristen, foto Lutske Bonsma door Lutske Bonsma et een driedubbele laag kleding en daarover een waterdichte over all én zwemvest, stap pen we in de boot van Cork Sea Safari. Stuur man Jason gaat ons de haven van Cork laten zien. De instructies waren dat we ons warm moesten kleden en dat blijkt geen overbodige luxe. De wind is ijskoud. We varen naar Spike Island, thuisbasis van de zeven schepen van de Ierse marine en duizend mariniers. In de achttiende en ne gentiende eeuw dienden de gebouwen op het eiland als gevangenis. Hier vandaan werden gedetineerden gedeporteerd naar de andere kant van de wereld, naar strafko lonie Australië. Verderop staat aan weerszij den van de baai een fort. Fort Carlisle en Fort Camden vormen al eeuwen de perfec te verdediging van de haven. De enige be dreiging waren onderzeeërs. Daar kwamen de twaalfhonderd opvarenden van het schip de Lusitania in 1915 op een harde ma nier achter. Een Duitse onderzeeër bracht het schip tot zinken. Voor de Verenigde Sta ten was dit de aanleiding om zich met de Eerste Wereldoorlog te bemoeien. Met 25 knopen, 46 kilometer per uur, stui teren we richting een vuurtoren. Daarach ter ligt de Atlantische Oceaan. De boot beukt op de golven. Mijn medepassagiers lachen en gillen van plezier, maar mijn maag vindt dit niet leuk. Gelukkig stoppen we voordat we de open zee op gaan, waar de golven nog hoger zijn. „Tot zes weken geleden zat hier elke dag een grote groep dolfijnen", vertelt Jason. „Walvissen zie je hier bijna nooit. Die zitten minstens 10 mijl uit de kust." We keren om en varen naar Cobh. Tijdens de hongersnoden in de negentiende eeuw vertrok vanaf hier de helft van de zes mil joen Ieren naar de Verenigde Staten, op zoek naar een beter leven. Nog steeds leg gen hier trans-Atlantische cruiseschepen aan, zo'n zestig per jaar. Jason laat een foto van de Titanic zien. „Dit is de laatste foto van het schip", zegt hij plechtig. Op 11 april Om de Blarney stone te kussen moet je, liggend op je rug, door een gat in de kasteelmuur schuiven, foto Tourism Ireland 1912 gingen in Cobh de laatste 123 passa giers aan boord. Van hen overleefden 44 de ramp met het legendarische schip. Als we weer aanleggen in Cork, zijn we on danks onze Noordpooloutflt behoorlijk af gekoeld. Tijd voor een hot toddies: een mix van Ierse whisky, heet water, bruine sui ker, kruidnagels en citroen. Het spul werkt. Een beetje loom verlaten we even later de pub. We schrikken op van luidende kerk klokken. „De klokken van Saint Anne's kerk", zegt gids Mia. „Toeristen mogen de klokken luiden, maar wij gaan de andere kant op. Naar Saint Patrick's Street." Deze belangrijkste winkelstraat van de stad is op geknapt, voordat Cork in 2005 Europese Hoofdstad van Cultuur werd. Mia wijst het hoogste gebouw van de. Ierse republiek aan. De Elysian is slechts 71 meter hoog. In de overdekte markt koopt onze Ierse be geleider Ruari black pudding. „Een speciali teit", zegt hij enthousiast. „Dit moeten jul lie morgen bij het ontbijt proeven." Als we horen dat black pudding bloedworst is, zeg gen we dat we er nog een nachtje over sla pen. Hij is het morgen vast vergeten. Onderweg naar de campus van University College Cork, komen we langs de Saint Fin Barre's kathedraal. Een gotische kathedraal met drie torens. In de volksmond worden ze 'whisky, bier en wijn' genoemd. Een ver wijzing naar de drie families die de bouw van de kathedraal financierden en hun geld verdienden in de drankindustrie. De volgende morgen vertrekken we naar het platteland. Het groene eiland heeft een heuvelachtig landschap met overal grazen de schapen en koeien. De weides zijn van elkaar gescheiden door muurtjes, heggen en struiken. In Ierland ('bierland') wordt veel gierst verbouwd. De akkers en weilan den worden afgewisseld met zompig moe- NOORD IERLAND Belfast Een kus Blarney op de stone Ga mee in het ritme s: de kleurrijke Englij Market, Blarney Castle met haar schitterende tuinen, Kinsale, Cóbh met het emigratiemuseum en het vissersplaatsje Kinsale inclusief vlucht, verblijf in 3- of 4-sterren hotel en ontbijt C'. i cjg 1?: 11-daagse fly-drives Ierland 4-daagse stedentrips Killarney/Cork verken de mooiste plekken! tips: het Killarney National Park, de prachtige kustroute Ring of Kerry, de indrukwekkende Cliffs of Moher en de Muckross Gardens inclusief vlucht, verblijf in 3- of 4-sterren hotel, ontbijt en huurauto verken het afwisselende Ierland! verblijf naar keuze in b&b's of hotels! prachtige routes naar o.a. Dublin, Ring of Kerry, Cliffs of Moher, Connemara National Park, Belfast en Galway inclusief vlucht, verblijf, ontbijt en huurauto Rondreis Grand Tour Ierland B vele garante vertrekdata, elders tot wel 1400! met o.a. Cork, Ring of Kerry, Cliffs of Moher, The Burren, Connemara, Slieve League Cliffs, Belfast en Dublin inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies Bekijk het gehele aanbod op www.kras.nl/ierlandactie Prijzen zijn per persoon, tenz1 neld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77