PZC Te voet langs het geopende gordijn Dexter is terug 18&19 duitsland 25 TELEVISIE Ie metropool even achter je of Madrid Rio, een gloednieuw Parken zijn de groene longen van een stad. Ook in Madrid. Als wilt laten, kun je kiezen uit verschillende parken. Zoals Retiro, msm 21 Ierland Een kus op de Blarney stone WAAR EN WAT |§~vl" |TDe Vijver in Retiro. ܧ^7-* foto Pieter Lamberts Reizen stoord kunt flaneren. Op het bovenste ni veau vind je de sportfietsers. Vooral in het weekend 'doen' hele pelotons de Man- zanaresroute. Hier strijken ook de bewo ners van de volkswijken aan de westkant van de stad neer. Voor kinderen zijn er klirarekken, jongeren hebben er een skate- baan en voor senioren zijn er allerlei toe stellen waarmee ze hun gewrichten soe pel kunnen houden. Zoek je ontspanning in plaats van inspanning: pik dan een ter rasje bij een van de kiosken. Natuurlijk mét uitzicht op de skyline. Naast deze twee grote parken telt Madrid nog talloze kleinere. Vlakbij het koninklij ke paleis ligt het Campo del Moro. Ook aan de westkant van de oude stad ligt het Parque del Oeste met de Egyptische De- bodtempel en de kapel Ermita de San An tonio de la Florida met plafondschilderin gen van Goya. En dan is er nog El Capri- cho, een romantisch juweeltje in het noordoosten van Madrid. Hier werden eeuwen geleden spraakmakende feesten gehouden. Tegen de achtergrond van een classicistisch paleisje, beekjes en doorkijk jes, een vijver, een doolhof en een boerde rijtje als een peperkoeken huis kun je je daar gemakkelijk iets bij voorstellen. El Capricho is overigens makkelijk met de metro bereikbaar, net als alle Madrileense parken. Er is dus geen excuus om ze niet te bezoeken. reageren? Vb/ reizen@depersdienst.nl door Pieter Lamberts Skeeleraars cirkelen rond een standbeeld dat Lucifer voor stelt: de Angel Caido (Gevallen Engel) in het Parque de el Buen Retiro, ofwel Retiro. On der het toeziend oog van Luci fer botsen de waaghalzen soms bijna tegen elkaar op, maar het loopt altijd weer net goed af. Het is zondagochtend. Madrilenen zoeken hun vertier in het 'Central Park' van de stad. Tegenwoordig ligt het Retiro midden in Madrid. Tot in de negentiende eeuw lag het nog aan de rand van de stad en was het alleen toegankelijk voor het hof en mensen van stand. Maar sinds het in 1869 voor publiek is opengesteld, hoort het bij het dagelijkse leven van de Madrilenen. Ze brengen er het Spaanse goede leven in praktijk: kuieren over de paden, speleva ren op de vijver, poppenkast kijken met de kinderen, barquillos eten (ronde wafel tjes met een chocoladedip), je de toe komst laten voorspellen bij een van de kaartenleggers of gewoon op een bankje de krant of een boek lezen. Het park is bijna 1,5 vierkante kilometer groot. Gezinnen met kleine kinderen ver pozen meestal bij de vijver, waar een mo numentaal ruiterstandbeeld van koning Alfonso XII de wacht houdt. Hier tref je ook de ambulante handelaren met hun cd's en dvd's, zonnebrillen en Afrikaanse beeldjes. Komt de politie in beeld, dan grijpen ze hun handel vliegensvlug bijeen en verstoppen zich in de bosjes. Pas wan neer de patrouille is verdwenen, komen ze tevoorschijn. Elders in het zorgvuldig onderhouden park doen enkele Madrilenen hun yogaoe- feningen of nemen in slow motion tai-chi-poses aan. En in het Palacio de Cristal, een kopie van het beroemde Lon- dense Crystal Palace, vergapen kunstlief hebbers zich aan de mooiste exposities. Hoe anders is het in Madrids jongste groe ne long: Madrid R10. Aan weerszijden van de Manzanares is over een lengte van 10 kilometer een park aangelegd. Decen nialang keerde Madrid deze rivier de rug toe. Eerst werd hij gekanaliseerd, toen werden er zeven dammen in aangelegd en tot slot kwam er ook nog de drukke ringweg M-30 langs te liggen. Maar Alber to Ruiz-Gallardón, van 2003 tot 2011 bur gemeester van Madrid, besloot de rivier te rug te geven aan de stad. Hij liet de M-30 overdekken en legde er bovenop een stads park aan. Het resultaat mag er zijn. Het meest spectaculaire deel van Madrid R10 bevindt zich tussen de bruggen Puen- te del Rey en Puente de Segovia. Ie hebt er een mooi uitzicht op de monumentale stad: de Plaza de Espana met zijn wolken krabber Torre de Madrid, het koninklijke paleis met La Almudena, de kathedraal. Madrid R10 is op verschillende niveaus aangelegd. De gebruikers zitten elkaar daarom nauwelijks in de weg. Dichtbij de rivier is de voetgangerszone, waar je onge- Madrid is met ruim 3 miljoen inwo ners de grootste stad van Spanje. De hoofdstad ligt in het hart van het Iberisch schiereiland. Verschillende maatschappijen verzorgen dagelijks vluchten naar Madrid. Buiten de parken zijn er natuurlijk tal van andere bezienswaardigheden in Madrid die een bezoek meer dan waard zijn. Zoals het Palacio Real en het Prado, een van de grootste en beroemdste musea ter wereld (zie www.museoprado.es). Meer weten over Madrid, de verschil lende bezienswaardigheden en ac commodaties? Op www.spain.info/nl vind je heel veel informatie. SPANJE Madrid CAMPO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73