Schokdempers die zijn afgekeken van de specht en natuurlijke uv-filters uit dennennaalden voor in zonnebrandcrèmes. De wereld van de biomimetica is wonderbaarlijk en onuitputtelijk. 14 SPECTRUM wetenschap 66 Een spinnenweb is sterker dan staal. Hoe speelt die spin dat klaar? wij staal maken bij 1.500 graden, wat een ongelooflijke hoeveelheid energie kost. Je kunt je voorstellen dat onder zoekers er al jaren hun hoofd over bre ken: hoe speelt die spin dat klaar?" Hoewel de biomimetica als onder zoeksrichting nog in de kinderschoe nen staat, zijn er verspreid over de we reld al tientallen uitvindingen gedaan die rechtstreeks uit de natuur komen. En stuk voor stuk doen ze iedereen, niet in de laatste plaats de weten schappers zelf, versteld staan vanwege de ingenieuze eenvoud en onvoorstel bare efficiëntie. Neem sommige vlin dersoorten of de pauw, ogenschijnlijk een van de kleurrijkste dieren. Ogen schijnlijk, want afgaande op het enige aanwezige pigment melanine in de ve ren van een pauw, zou hij eigenlijk he- Saskia van den Muijsenberg lemaal bruin moeten zijn. De oorzaak van de kleurenpracht is interferentie, wat betekent dat de oppervlaktestruc tuur zorgt ervoor dat bepaalde fre quenties licht worden weerkaatst en iriserend werken (het regenboog-ef fect). Dankzij dit principe kon pigment- vrije verf worden ontwikkeld waar- Grote foto: BMW Welt in München laat zien hoe archi tectuur spinneweb- ben als inspiratie gebruikt, foto Diego Delso Inzet: De Morpho menelaus lijkt blauw door de structuur van de vleugels. Van dit ef fect maakt de verf industrie gebruik, foto Didier Descouens voor geen schadelijke chemicaliën meer nodig zijn. Wie weet beter hoe je zo efficiënt mo gelijk door het water beweegt dan Flipper? Met die gedachte werd een nieuw vleugelprofiel ontwikkeld dat de op- en neergaande bewegingen van een dolfijnenstaart nabootst. Be halve een groter vaarcomfort zorgt de uitvinding ook voor een forse brand stofbesparing. Begin dit jaar is in Rot terdam het eerste schip met de nieu we schroef te water gelaten. In de Zimbabwaanse hoofdstad Hara re staat een winkelcentrum waarin het principe van de termietenheuvel is nageaapt. Termietenheuvels be schikken over unieke ventilatiesyste men die continu zorgen voor een idea le luchtdoorstroming. Koele lucht wordt bij de grond binnengelaten, na dat deze eerst door een aantal 'verkoe lingskamers' is geleid. Bij het opstij gen warmt de lucht op en verlaat de termietenheuvel ten slotte door ope ningen in het dak. In het winkelcen trum in Harare wordt ruim 90 pro cent minder energie verbruikt dan met conventionele koelmethodes. De lijst van spectaculaire vindingen is lang. De groene den die hoog in de bergen groeit, heeft een speciale be schermende waslaag rondom de naal den die schadelijk UV-licht omzetten in blauw licht waar de boom vervol gens energie uit haalt. Op basis van dit principe werd een biologisch UV- filter ontwikkeld, geschikt voor zon nebrandcrèmes en bescherming van zonnepanelen. De manier waarop weekdieren hun schelpen kunnen af sluiten stond model voor een nieuw koppelings- en sluitsysteem. Nadat onderzoekers de plakpootjes van de gekko (een hagedis) hadden bekeken, werd een supersterk plakband ontwik keld met enorme kleefkracht. Volgens Van den Muijsenberg is het hoog tijd dat biomimetica biomimicry in het Engels) als wetenschap wordt erkend. In de Verenigde Staten is dat inmiddels het geval. „Het doel van onze organisatie is om ook hier al die fantastische, maar ver snipperde initiatieven met elkaar te verbinden en nieuwe te stimuleren." Van den Muijsenberg is optimistisch. „In alles bewijst biomimetica een gro te toekomst tegemoet te gaan. Naast de noodzaak van een duurzamere toe komst is biomimetica een prachtige manier om met wetenschap en inno vaties bezig te zijn. En nu staat de mens niet tegenover de natuur maar is hij een gelijkwaardige samenwer kingspartner." ©reageren? spectrum@depersdienst.nl Het geroffel van een specht is een van de meest ty perende bosgelui den die we ken nen en toch zul len weinig men sen zich realiseren hoeveel geweld de vogel er eigenlijk bij gebruikt. Tussen de 18 en 22 keer per seconde tikt zijn snavel met zo'n kracht tegen het hout, dat een mens een vergelijkbare klap niet zou overleven. Wat heeft de specht dat hij met ge mak uren door roffelt zonder schade op te lopen? In de eerste plaats is de snavel zeer sterk, maar elastisch. 1\is- sen de snavel en hersenen zit een laag poreus bot. Deze koraalachtige laag ab sorbeert lagefrequentietrillingen, waardoor deze niet doordringen tot de hersenen. Onder aan de tong van de specht zit een elastische ondersteu ning die doorloopt over de hele sche del, zodat de klap gelijkmatig wordt verdeeld. En dan zorgt een extreem dunne laag hersenvocht tussen herse nen en schedel er ook nog voor, dat er minder trillingen worden doorgege ven van de schedel naar de hersenen. Een briljante, natuurlijke constructie waarmee wetenschappers vervolgens aan de slag gingen. Ze maakten op ba sis van de eigenschappen van de spechtenkop de sterkste schokbesten- dige cilinder ooit. Die zal als onder deel van een schokdemper de komen de jaren in auto's worden ingebouwd. Dit product is een mooi voorbeeld van biomimetica, oftewel het 'imite ren' van het 'leven'. De natuur staat bol van de meest bijzondere eigen schappen en wetenschappers probe ren die toe te passen in industriële producten. De Nederlandse organisatie Biomimi- cryNL is een van de belangrijke pro motors van de ontwikkeling van bio- mimetische toepassingen in industrie en samenlëving. Saskia van den Muijsenberg van Bio- mimicryNL: „In de natuur is geen af val, alles wordt gebruikt of herge bruikt." Ze noemt als voorbeeld poly meren, waarvan de natuur een paar soorten telt die oneindig kunnen wor den gerecycled. De mens heeft meer dan 350 soorten kunststof polymeren die veel moeilijker zijn te recyclen. „Dus als we de natuurlijke polymeren exact kunnen kopiëren, voorkomt dat meteen een immense afvalberg." Een ander voorbeeld is het spinnen web. Weinig mensen realiseren zich bij het verwijderen van rag dat het spul wel vijf keer sterker is dan staal. Van den Muijsenberg: „En dat terwijl door Imco Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70