Gezichtsdictatuur SPECTRUM 11 standplaats Zuid-Korea Bas Verbeek Zelfs Duitsland is benaderd om bij te dragen ZATERDAG 25 MEI 2013 Mocht ik het vergeten zijn, dan word ik er snel aan herinnerd dat ik een blanke westerling ben uit een individualistisch land. Of schoon ze in Seoul wel gewend zijn aan de aanwezigheid van westerlingen, zijn de spanningen voelbaar als ik de straat op ga. Even twij fel ik nog als de mensen duidelijk anders naar mij kijken dan naar landgenoten: is er iets mis? Maar dan weet ik het weer: ik ben blond en blank. Het is niet dat het blikken van afschuw zijn. Sterker nog, het blanke gezicht dient hier als inspiratie en als ik in het Koreaans groet, volgt verbazing en een regen van complimenten. Een immigrant uit Viet nam of de Filipijnen die met gemak een reeks aan mooie volzinnen maakt, hoeft daar niet op te reke nen. Zij behoren tot de Koreanen noch tot het blan ke ras en worden standaard vies aan gekeken. Ik daarentegen kan na de en thousiaste reactie op mijn Koreaanse groet, rekenen op nog meer even en thousiaste opmerkingen over mijn ui terlijk. De lol gaat daar na een jaar of drie wel van af, maar ik heb geleerd dat ik niet mag klagen. Degenen die het meeste lijden onder de nationale ob sessie met uiterlijk zijn de Koreanen zelf. Als ik de deur uit ga zonder dat ik zorgvuldig aandacht heb besteed aan mijn haar en kleding, kom ik daar met m'n blanke gezicht mee weg. Voor Korea nen is dat anders. Zelfs als zij wél een uur voor de spiegel staan, is het niet goed genoeg. Zuid-Korea kent het hoogste aantal ingrepen bij de plastische chirurg om zo veel mogelijk te voldoen aan het ide aalbeeld. In geen ander land wordt zo veel cosmeti ca verkocht aan mannen. In sollicitaties wordt daar door flink gediscrimineerd. Grote ogen, een grote neus en een smalle kaaklijn doen het goed. Verder zijn prestigieuze namen van universiteiten en de be roepen van de ouders belangrijk en in de deels sja- manistisch cultuur wordt vaak waarde gehecht aan de bloedgroep van de sollicitant. Mannen kunnen punten scoren als de baas affiniteit heeft met waar de sollicitant zijn militaire dienstplicht heeft ver vuld. Regelmatig ontmoet ik jongeren die steen en been klagen over het discriminerende regime. „Het beste van mijn tijd in Amerika was dat ik gewoon naar buiten kon lopen zonder aan mijn kleding te denken", vertelde iemand. Ik realiseerde me toen dat de spanning die ik op straat voel niet veroor zaakt wordt door mijn voorkomen. Het is de ex treem conformistische sfeer die haaks staat op mijn individualistische en vrije denken. Die sfeer zal voorlopig wel blijven: Zakenleven én christenen wisten onlangs de zoveelste poging een antidiscri minatiewet in te voeren succesvol de kop in te druk ken. Het plaatje. Dat blijft het belangrijkst. Skwirowski. Maar om Sobibór te on derhouden, heb je minimaal 125.000 euro per jaar nodig, volgens Skwirowski. „Het totale budget was tot nu toe niet meer dan 100.000 euro per jaar en daarvan moesten ook het plaatselijke museum in Wlodawa en de oude synagoge worden onderhou den." Dat er zo weinig geld beschik baar was, had ook te maken met het feit dat het Sobibór niet als nationaal monument werd erkend. Museum medewerkers en omwonenden deden buiten werktijd zelf onderhoudswerk zaamheden. Het geld dat binnen kwam vanuit het buitenland ging vol gens Skwirowski op aan de lonen van museummedewerkers. Na de sluiting van het museum en de verontwaardiging die volgde bij bui tenlandse instanties werd de organisa tie omgegooid. Sinds vorig jaar valt Sobibór als dependance onder het mu seum in Majdanek, dat wel direct door de nationale overheid werd gefi nancierd. Skwirowski is opgelucht over de nieuwe situatie. Maar er moet nog veel gebeuren om de gedenk plaats op orde te krijgen, zegt Dariusz Pawlos van de Stichting voor Pools-Duitse Verzoening. Begin dit jaar werd een wedstrijd uitgeschre ven voor de bouw van een nieuwe ge denkplaats, waarvoor de financiering inmiddels rond is. „En er moet meer gebeuren. De omliggende bossen moeten worden overgenomen van het Poolse Staatsbosbeheer. De spoor lijn en het perron waar de gevange nen aankwamen, zijn nog steeds in Dariusz Pawlos van de Stichting Pools- Duitse Verzoening reageren? spectrum@depersdienst.nl Het spoorwegsta tion in Sobibór lijkt een symbool voor de verwaarlo zing van het vernie tigingskamp. foto Reuters gebruik bij de Poolse spoorwegen." Daarin voorziet Pawlos geen proble men omdat de Spoorwegen staatsei gendom zijn. Moeilijker is het om met de omwonenden een regeling te treffen over vervangende huisvesting. Er zijn bij Sobibór goedkope huurwo ningen en ook het voormalige kan toor van de kampcommandant is be woond. „Die mensen moeten wel vol doende gecompenseerd worden als ze moeten verhuizen", zegt Pawlos. Intussen probeert de stichting vanuit meer landen financiële steun te krij gen voor de gedenkplaats. Zelfs Duits land is volgens Pawlos ondertussen benaderd om bij te dragen. „Duits land heeft altijd afstand gehouden, ook omdat niemand het land ooit heeft uitgenodigd om mee te doen." Voor de archeologen is het vroegere geldgebrek overigens een zegen. „In Belzec hebben ze een enorme gedenk plaats gebouwd, zonder eerst opgra vingen te doen", zegt collega- archeoloog Haimi. „Dat wat eventueel nog over was uit de oorlog is daar door volkomen weggevaagd. Dat gaat hier niet gebeuren." Maar er is ook onvrede bij de archeolo gen over de plannen. Yoram Haimi: „Het nieuwe museum staat gepland op de open plek waar de gevangenen zich uit moesten kleden. Die plek moet je open laten, dat is de regel in alle voormalige kampen, maar kenne lijk niet hier."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67