Trouwen en kinderen krijgen, worden in tijden van crisis nogal eens uitgesteld. Jonge ouders met een groot gezin gaan hier dwars tegenin. Hoe ervaren zij de economisch onzekere tijd met vier, vijf of soms wel acht kindermonden om te voeden? 2 SPECTRUM samenleving i Belangrijk is een dak boven ons hoofd en dat de kinderen elke dag fruit eten 'Niet ikke, maar wij' door Mandy Pijl Het is een in statis tieken bekend ver schijnsel: in eco nomisch onzeke re tijden worden belangrijke beslis singen zoals trou wen en kinderen krijgen op de lange baan geschoven. Volgens cijfers van het CBS daalde het aantal geboorten vorig jaar met 5.000 naar 175.000. Dat is het laagste aantal sinds het midden van de jaren tachtig. Het aantal gezinnen met drie of meer thuiswonende kinderen neemt intus sen al jaren af. In 1970 had 35 procent van de gezinnen drie of meer kinde ren, dat is inmiddels gedaald tot iets meer dan 15 procent, blijkt uit cijfers van het CBS. Je zou de conclusie kun nen trekken dat paren het zekere voor het onzekere nemen: liever een klein gezin met minder kosten, dan een groot gezin met hogere lasten. Maar uit onderzoek door het CBS blijkt dat de gezinsgrootte mede wordt beïnvloed door opleidingsni veau (hoe lager, des te meer kinde ren) en geloofsovertuiging (streng ge lovigen hebben vaak meer kinderen). Verder bleek uit het onderzoek dat een moeder die uit een groot gezin komt, zelf ook meer kinderen krijgt. Nell Coumans, voorzitter van de Vere niging Groot Gezin, gelooft dan ook niets van de suggestie dat de crisis leidt tot kleinere gezinnen: „Als je kin deren wilt, héb je helemaal geen ze kerheid. Je weet nooit wat de toe komst brengt. Ook gezonde kinderen kunnen ziek worden." Als het aan haar lag, speelde geld geen enkele rol bij het vormen van een gezin. „Kinde ren krijgen, moet je niet aan je finan ciële situatie koppelen, maar aan wat je een kind te bieden hebt, zoals de vrijheid om zich te ontwikkelen, de ruimte om te zijn wie hij is en wie hij wil worden. Als geld bepaalt, worden kinderen een prestigekwestie." Geen grotere rijkdom dan nauw be trokken te zijn bij meerdere op groeiende kinderen, aldus Coumans. Waarmee ze niet ontkent dat het juist nu voor ouders zwaar kan zijn een groot gezin te hebben, onder meer door de bezuinigingen op de kinder- opvangtoeslag. „Aan de andere kant, het hebben van een groot gezin maakt je creatiever in het omgaan met geld. Ook voor kinderen heeft het een voordeel om met meerdere broers en zussen groot te worden en te moeten delen. Van jongs af aan le ren ze dat het niet ikke, ikke is, maar wij, wij. Daar worden kinderen niet minder gelukkig van." Neem Danielle Hunck (38) en haar man Daniël Bakkum (40). Ze waren eigenlijk van plan het bij één kind te laten. Maar na Maureen (9) kwamen Mark (6), Sophie (3) en Ruben (1). Daniëlle Hunck: „Na de geboorte van ons eerste kind waren mijn man en ik het erover eens dat ze enig kind zou blijven. Het was een moeizame beval ling geweest, dat hoefde voor mij echt niet meer. Toch had ik het idee dat we Maureen tekortdeden, dat een broer tje of zusje voor haar gezelliger zou zijn. Later hadden we het over een derde. We komen tenslotte beiden uit een gezin met drie kinderen. Sophie kwam uiteindelijk als een verrassing, waarna we vonden dat we echt klaar waren; meer kinderen pasten niet in de auto en voor een nieuwe hadden we geen geld. Groot was de schrik toen ik twee jaar later in verwachting bleek van de vierde. Vermoedelijk was mijn anticonceptie onbetrouw baar geworden door de medicijnen die ik gebruik tegen migraine. „Leven van één salaris legt een grote druk op ons. Soms zakt de moed me in de schoenen. Dan denk ik: waarom overkomt ons dit nou? Anderhalfjaar zit ik nu zonder werk. Op zwangere werknemers zat mijn werkgever niet te wachten. Toen ik vertelde dat ik in verwachting was, kreeg ik een con tract tot het einde van mijn verlof. „Van anderen hoor ik soms dat ze een weekje weggaan of dat ze hun kinde ren een Nintendo geven. Voor ons is het belangrijk dat we een dak boven ons hoofd hebben en dat de kinderen elke dag fruit eten. Toen de leerkracht vertelde dat Maureen niet zo goed met de computer overweg kon, had ik het daar wel even moeilijk mee. Thuis hebben we geen computer. „Voor ons geen weekje Kreta, maar een gratis dierentuinbezoek dankzij spaarzegels van de supermarkt. Met de auto hebben we mazzel gehad. Ken nissen wilden juist een kleinere auto en voor een prikje mochten we hun zevenpersoons auto overnemen. Maar drie weken weg in de zomervakantie zoals we vroeger deden, dat gaat niet meer. In de zomervakantie zijn we thuis, en halen de kinderen hun ple zier uit kleine dingen, zoals knutselen met rommeltjes die ze vinden. Het heeft geen zin daarvan te balen. Zeker de oudste zou die ontevreden heid maar overnemen, en dat is niet het gevoel dat ik wil overbrengen. Ik wil de kinderen laten ervaren dat leu ke dingen doen en ontdekken ook dichtbij huis kan." Daniëlle Hunck (vier kinderen) Daniëlle Hunck met Maureen, Mark, Ruben en Sophie. foto Jan Jong Ook in het gezin Abraham geen verre reizen en geen spelletjescomputer voor de kinderen. In hun krap beme ten rijtjeshuis deelt elk kind zijn ka mer met een ander. Toch voelen Anne Mathilde Abraham (33) en haar man Roel (41) zich rijk met hun kinderen Ischa (11), Rivka (10), Joram (8), Etan (5) en Roos (3). „Onze wens voor een groot gezin ont stond na de komst van Ischa. Het ouderschap voelde zo fijn, dat we nog meer kinderen wilden. Als het ons ge geven was natuurlijk. Het moeder schap gaf veel voldoening, ik voelde me nuttig. Geld is geen overweging geweest om een kleiner gezin te wil len. Er komt niet elke maand een gro te berg salaris binnen, maar dat is ook niet nodig. We maken gewoon andere keuzes. Niet elk kind hoeft op muziek les en we kopen geen kleren. We ma ken gebruik van een systeem waarbij we kleren krijgen en ook weer doorge ven. In onze omgeving is dat gebruike lijk. Laatst heb ik een zelfgebakken de sembrood geruild voor een mooie rok voor mezelf. „Het contrast met andere kinderen van de Montessorischool is immens. Vriendjes en vriendinnetjes gaan op vakantie naar Thailand of de Verenig de Staten. Wij vieren vakantie tussen de koeien in Overijssel waar mijn schoonouders een huis hebben. Verge leken bij ons bescheiden rijtjeshuis wonen andere kinderen in paleizen met grote oprijlanen. Rond Sinter klaas krijgen sommige klasgenoten een Nintendo DS in hun schoen, ter- 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58