cheap.nl dagactie Verbod om vrouwen te behandelen is verkapte uitsluiting van beroep 4 dagen Sauerland incl. diner! Barbarij 4 BINNENLAND za 25 mei per /toplocatie één superactie! De VVD moet als grootste partij altijd de standaard zetten, dus ook als het om integere politici gaat, meent Mark Rutte. r TOMMY WIERINGA Verwoesting van een bibliotheek door bestuurlijke desinteresse is een misdaad cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 alleen vandaag boekbaar! Til YPTYlïVl 1 T"(T^ LUXEMBURG - Enkele tientallen Luxemburgers en in het groothertogdom wo- -Lj LI-AC 1111/ 111 nende Nederlanders hebben gisteren koning Willem-Alexander en koningin Hly\\p Maxima verwelkomd tijdens hun aankomst bij het paleis. Willem-Alexander en H*L^ Ld. J C Maxima zijn voor het eerst sinds de troonswisseling officieel op reis in het bui- Rutte: schade partij door Laurens Kok MAARSSEN - WD-leider Mark Rut te vindt dat zijn partij 'buitenge woon terughoudend' moet zijn om leden die verdacht worden van strafbare feiten op de kieslijst te zetten. Met dat signaal maakte hij gisteren in de marge van het WD-congres in Maarssen ondub belzinnig duidelijk dat hij het maar niets vindt dat de WD in Roermond de van corruptie ver dachte Jos van Rey op de kieslijst wil plaatsen. Maar de naam Van Rey kwam niet over zijn lippen. „Ik ga niet over individuele plan nen praten", zei hij. Volgens Rutte zijn affaires met po litici 'schadelijk' voor iedere poli tieke partij en dus ook voor de zij ne. „Het bevalt mij niet", zei hij. Rutte deed daarom een oproep aan de leden, die dit weekend sa menkomen in conferentieoord DeFabrique in Maarssen, een ver bouwde mengvoederfabriek. Hij hield hen voor dat aan de WD als grootste partij van Nederland hoge eisen mogen worden ge steld, ook als het gaat om een the ma als integriteit. Hij wil dat zijn partij op dit gebied 'de standaard zet'. „We moeten aan andere par tijen laten zien hoe je dit moet aanpakken", lichtte hij toe. Vandaag komt het congres te spre ken over het thema. Partijvoorzit ter Benk Korthals heeft een aantal vuistregels opgesteld en introdu ceert ook een gedragscode die as- door Lilian Dominicus ZWOLLE De Brabantse huisarts die van het tuchtcollege geen vrouwen meer mag behandelen, kan zijn vak feitelijk niet meer uitvoeren. De man heeft sinds 1 april 2012 geen praktijk meer nadat hij op biechtte met twee patiënten een seksuele relatie te hebben gehad. Hij wil weer aan het werk, maar dat zal lastig worden. „De uit spraak van het tuchtcollege in Eindhoven is een verkapte uitslui ting van het beroep", zegt ad junct-directeur Roland Friele van het Nederlands Instituut voor On derzoek van de Gezondheidszorg (Nivel). „Een huisarts heeft primair met gezinnen te maken. Wie wil zich inschrijven bij een huisarts die al leen mannelijke patiënten aan neemt?" De arts zal geen aanslui ting kunnen vinden bij andere praktijken om avond- en weekein- dediensten mee te delen. Ook het vinden van een verzekeraar die de ze huisarts wil contracteren zal problematisch zijn, vermoedt hoogleraar gezondheidsrecht Jaap Sijmonds. Het komt ieder jaar een paar keer voor dat een arts voor de tuchtrechter verschijnt vanwe ge het aangaan van seksuele rela ties met patiënten. Dat een arts wordt verboden vrouwelijke pa tiënten te behandelen is echter voor het eerst. Of de beslissing ju ridisch houdbaar is, is een vraag voor in hoger beroep. Sijmonds: „De wet bepaalt dat gedeeltelijke ontzegging van het beroep kan worden opgelegd, maar dat geldt voor bepaalde behandelingen zo als bevallingen of abortus. Het wordt toegepast bij ondeskundig heid, niet om een bepaalde patiën tengroep uit te sluiten. Je kan de arts uitsluiten van het verlenen van ouderenzorg, maar heren wel en dames niet is een andere vraag." ÉLflËKiE korting varv42!T per persoon, per arrangement Het verdriet om een verloren bi bliotheek is ver gelijkbaar met het verdriet om het verlies van een geliefde. Om sommige verdwenen bibli otheken stopt de treurmars nooit Om de bibliotheken van Alexandrië en Pergamon draagt de cultuurmens voor al tijd een rouwband. In de Volkskrant bericht Toine Heijmans over de onttakeling van de bibliotheek van het Ko ninklijk Instituut voor de Tro pen. Het ministerie van Buiten landse Zaken staakt de subsi die aan het instituut, tien kilo meter materiaal moet elders worden ondergebracht. Bijna honderdduizend documenten. Alles wat geen andere bestem ming vindt, zal worden vernie tigd. Dingen van eeuwigheids waarde worden hier geofferd aan de waan van de dag. De verwoesting van een biblio theek door brand is een trau ma, de verwoesting van een bi bliotheek door bestuurlijke des interesse is een misdaad. Een bibliotheek dient niet al leen voor de opslag van boe- ken, maar ook als werkplaats waar je je kunt afzonderen van de wereld met haar rumoer. Ik schreef in de nieuwe biblio theek van Alexandrië, in de kloosterbibliotheek van het Eu ropees Universitair Instituut in Florence en ook in die van het Tropeninstituut in Amster dam, een gewijde, lichte plaats. Het is een onverdraaglijke ge dachte dat deze studieplek zal verdwijnen en dat de docu menten die geen bestemming vinden, zullen worden gereqj- cled. Dat wil zeggen: tot pleepa pier worden vermalen. Niet elke bibliotheek geeft zich zomaar gewonnen. In de zo mer van 2009 trouwde ik in de kloosterbibliotheek van Wit- tem. Het was een dag zo blauw als de mantel van de heilige maagd. Voorafgaand aan de ce remonie werd ik in de biblio theek rondgeleid door een vrij willigster van het Redemptoris tenklooster. Ze vertelde dat de collectie enkele jaren geleden in zijn geheel naar de biblio theek van de Radbouduniversi- teit was verhuisd, omdat de Re demptoristen haar niet meer konden onderhouden. Het was een grote, hoge ruimte, wentel trappen gaven toegang tot hou ten gaanderijen, de wanden waren tot aan het tongewelf met boekenkasten bekleed. Er stonden nog altijd veel boe ken, ik vroeg waar die vandaan kwamen. Nadat de collectie was weggehaald, vertelde ze, begonnen de muren van het ge bouw door te buigen. Nu het contragewicht van de boeken verdwenen was, zakte het ge bouw langzaam in elkaar. De boeken waren, zonder dat men het wist, cruciaal voor de ste vigheid van het gebouw. Ij lings begon men weer boeken aan te schaffen, wereldlijk en geestelijk van aard, om de mu ren hun stevigheid terug te ge ven. 'Waarom klapt u?' vroeg de vrouw. 'Voor het stille verzet', zei ik, 'en de schitterende symboliek van het gebouw dat instort zon der boeken.' t/ 3 overnachtingen incl. ontbijt 1/ Gratis Sauerland OV-kaart 1 x 3-gangen diner Tussen Winterberg en Schmallenberg -■ Hotel Westfelder Hof "Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten C 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4