Help! De deurwaarder staat op de stoep 4 WERKEN Als u belegt zoals iedereen belegt, verdient u wat iedereen verdient JE LEEFTIJD ACHTERWEGE LATEN, IS GEEN LEUGEN GELDZAKEN door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Een nachtmerrie: de deur waarder staat op de stoep. Die krijg je natuurlijk niet zomaar op bezoek; je hebt een rekening niet betaald. Dan kan een schuldeiser, na herhaal delijk aandringen, naar de rech ter stappen. Oordeelt deze dat de schuldeiser gelijk heeft, dan kan hij een deurwaarder belasten met het uitvoeren van het vonnis. Dat wil zeggen: het innen van de schuld en de extra kosten die zijn gemaakt om het bedrag te vorde ren. De vraag is dan natuurlijk wat je rechten zijn. De deurwaarder brengt je op de hoogte van het vonnis van de rechtbank en ziet erop toe dat je echt betaalt. Doe je dat niet, dan kan de deurwaarder beslag leg gen op je inkomen of spullen. Dat gebeurt meestal niet bij zijn eerste bezoek. Eerst maakt hij een lijst met spullen die hij in be slag neemt. Pas als je de schuld niet binnen de gestelde termijn betaalt, komt de deurwaarder het hele zaakje ophalen. Dat wordt vervolgens binnen vier weken in het openbaar verkocht. De op brengst gaat naar de schuldeiser. Bij een openbare verkoop ben je overgeleverd aan de hebberigheid en de portemonnees van de opko pers. Levert die prachtige antieke kast maar enkele tientjes op? Pech. „De hoogste bieder wordt de nieuwe eigenaar. Er kan geen bezwaar gemaakt worden tegen de biedingen", stelt Lianne Kunst van de Koninklijke Beroepsorga nisatie van Gerechtsdeurwaar ders. Je mag ook niet kiezen welke spullen de deurwaarder mee neemt en welke niet. Ben je meer gehecht aan de sieraden van oma dan aan de stereo-installatie, dan heb je geluk als de deurwaarder voor de laatste kiest. Er zijn slechts een paar dingen waar hij vanaf moet blijven: on der meer je bed, het beddengoed, de kleren die je dan draagt en eten en drinken voor één maand. Ben je het niet eens met de claim van je schuldeiser? Laat het nooit op een deurwaarder aankomen, maar teken eerder verweer aan. Heb je eenvoudigweg het geld niet om de (hele) rekening te be talen, probeer dan een betalings regeling te treffen met de schuld eiser voordat hij naar de rechter stapt. Weet: betalingsonmacht is voor de rechter geen reden een vorde ring af te wijzen. Ook als de deur waarder op de stoep staat, heb je nog kans de rekening te betalen, soms zelfs ter plekke. „Het verschilt per gerechtsdeur waarder of het geld contant kan worden overgedragen of gepind. Het geld kan in ieder geval altijd worden overgemaakt naar de der- dengeldrekening van de gerechts deurwaarder", legt Kunst uit. Bedenk wel dat er door de schuld eiser op dat moment al veel kos ten zijn gemaakt, die op jouw conto komen. Doe in elk geval geen domme dingen: de deur bar ricaderen of onderduiken heeft geen zin. In dat geval haalt de deurwaarder er gewoon de poli tie en een sleutelsmid bij. En de kosten zijn, opnieuw, voor jou. reageren? SgJ geld@depersdienst.nl Beleggers zijn voort durend op zoek naar de Heilige Graal van het beleggen. De nieuwste aanwij zing in deze moderne zoek tocht is een recent onderzoek van een aantal Engelse en Ame rikaanse onderzoekers. Zij heb ben gekeken of er een relatie is tussen zoektermen in Google en koersbewegingen. Die is er inderdaad. Woorden als stocks, portfolio en economics bewerk stelligen bezorgdheid over de economie. En dat gevoel ver taalt zich in koersbewegingen. Vervolgens hebben de heren professoren op basis van dit on derzoek een winstgevende be leggingsstrategie gevonden. Als veel mensen op het woord debt zochten, ging de aandelen markt vaak naar beneden. Kwam het woord minder voor, dan gingen de koersen weer omhoog. Ik durf best te geloven dat deze strategie heeft ge werkt, met de nadruk op 'heeft'. In de afgelopen jaren zijn de aandelenkoersen im mers flink beïnvloed door de schuldenproblematiek. Als dat niet meer zo is, zal deze strate gie waarschijnlijk ook niet meer werken. Opvallend is dat een van de on derzoekers, professor Preiss, in 2010 nog beweerde dat koersen voorspellen met behulp van so ciale media niet mogelijk was. De reden die Preiss aangaf voor zijn 180-gradendraai is, dat data tegenwoordig groter, fijner en sneller zijn geworden. Eerder was er ook een hedge- fonds dat met behulp van Twit ter geld op de aandelenmarkt probeerde te verdienen. Nu ben ik een redelijke twitterfa- naat (@beursanalistmaar ook hiervan denk ik dat het-niet werkt. Sterker, na veel media- aandacht voor het fonds met de prachtige naam Derwent Capi tal Markets' Absolute Return Fund is het fonds na een maand beleggen al weer opge heven. Ook hier lag er een on derzoek aan ten grondslag. Met een precisie van liefst 87,6 pro cent kon een model voorspel len waar de Dow Jones de vol gende dag heen ging. Tja, rende menten op papier zijn geen ga rantie in de praktijk. Toch gebruik ook ik sociale me dia als Twitter of Google Search. Als er een topic is dat de markt sterk beïnvloedt, dan kijk ik of veel andere mensen op deze termen zoeken. Als, mondiaal gezien, veel mensen naar informatie over deze to pics aan het zoeken zijn, dan zit het meestal al flink in de koer sen verwerkt. Zo kunt u dan ook het beste deze informatie gebruiken. Als iedereèn het over een bepaalde topic heeft - zoals Griekenland, Cyprus of de daling van de goudprijs - zit het waarschijnlijk al meer dan genoeg in de koersen. Dan is het misschien tijd juist de andere kant op te denken. Dat is niet veranderd sinds er internet is. Het is een kwestie van naar uw gezonde verstand luisteren en tegen de massa in durven gaan. Want als u belegt zoals iedereen belegt, verdient u wat iedereen verdient. En dat is meestal niet zoveel. Er is overigens een uitzonde ring. Toen een paar weken gele den een valse tweet circuleer de over een aanslag op Obama, kelderde de Dow Jones in een paar minuten met 150 punten. Maar dat gerucht werd als de wiedeweerga weersproken en de koersen waren binnen een minuut weer terug bij af. Dat is echter koersmanipulatie en dus strafbaar. Of we de Heilige Graal voor be leggers ooit zullen vinden? Ik vermoed van niet. U moet maar bedenken dat bij het zoeken naar de Heilige Graal de zoek tocht uiteindelijk het belang rijkste is. Corné van Zeijl is fondsbeheerder bij SNS Asset Management Pimp je cv op (workshops op internet), vermeld ook ervaring uit hobby's en vrijwilligerswerk. Mager cv? Volg een bijscholing of opleiding. Verbreed je blik: kijk verder dan je eigen vakgebied. Ga vrijwilligerswerk doen en/of zoek een ervarings- plek. Zoek een maatje of een professionele coach. Word lid van een, eventueel plaatselijk, netwerk. Bij voorbeeld de Job Rotary. Sluit je aan bij de Linkedln-groep 'Van Netwerk naar Werk'. Ga actief aan het netwerken. Dat kan ook heel goed bij familie en vrienden: praten, bellen, ontmoeten. Het is geen leugen als je je leeftijd achterwege laat in je sollicitatiebrief. Lees Jobmarketing 2.0 - Werk vinden: zo pak je het aan van Aaltje Vincent. Uitgeverij Spectrum, 17,99 euro. Neem eventueel genoegen met minder salaris. Handige websites: www.top55plus.com www.senior-power.nl www.monsterboard.nl www.ouderenfonds.nl www.noloc.nl Corné van Zeijl Van aluminium ramen naar een verfmachine in een bouwmarkt. De 53-jarige Genol de Jong zat zeven maanden wer keloos thuis en koos toen heel bewust voor een andere bedrijfstak, foto Cor de Koek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48