PZC Zelf regie over leven en loopbaan 4 5 WERKLOZEN 55+ Is je budget beperkt, dan moet je zuinig zijn. Of dat erg is? 'Helemaal niet', vindt vrek bij uitstek Fokko Schepel. Als je overtuigd sober en beschei den leeft, geeft dat je bestaan een extra dimensie. Nieuw leven in zuinige toeko door Arnoud Cornelissen illustratie Job van Gelder Nog maar een halve eeuw ge leden was het volkomen normaal en de aanhouden de crisis leert het ons op nieuw: zuinigheid. En als er geen budgettaire nood zaak is, dan is het wel de zorg om het milieu die ons drijft het met wat minder te gaan doen. „Het is bij mij vanuit een bepaald opportunisme begon nen. Daarna werd het een sport", vertelt Fokko Schepel, die met de geuzennaam 'de Vrek' door het leven gaat. Zo zorgt Schepel ervoor dat zijn energierekening elk jaar steeds lager wordt. Het bespaarde geld heeft hij inmiddels geïnvesteerd in een su- perzuinige cv-ketel en optimale isolatie van zijn huis. Pas nadat hij de lol van het besparen inzag, VERHUUR JE AUTO Een auto kost veel geld. Toch is het voor veel mensen moeilijk afscheid te nemen van dit dure vervoermiddel. Het is wel zo han dig immers, als je meteen kunt instappen en vertrekken. Wellicht is particuliere verhuur dan een optie. Al in diverse steden bieden mensen hun eigen auto te huur aan via www.snappcar.nl. Zo le vert je auto nog iets op. Ook han dig als je, voor een bijzondere ge legenheid, een busje nodig hebt of een limousine. Een abonne ment op Greenwheels is ook een goed alternatief. Je betaalt alleen als je een auto gebruikt. besefte Schepel de meerwaarde vairenn nieuwe levenshouding. „We begonn met een heel kleine moestuin waarin we wat verbouwden. De groente bleek ook nog veel beter te smaken. Nu hebben we zulke grote oogsten, dat we kunnen delen met vrienden en buren. Daar krijgen wij dan weer iets voor terug. Kunnen we weer op iets anders besparen. Dit is ook goed voor het onderlinge contact in de buurt en draagt bij aan een schoner milieu. Die bij drage aan een duurzamere samenleving be sef ik eigenlijk pas de laatste tijd." Schepel vindt het vooral een sport bezuini gingen te vinden met dubbel rendement. „Koop bijvoorbeeld veertig paar dezelfde sokken. Vraag korting, omdat je er zo veel koopt. Bijkomend voordeel is dat in de praktijk er altijd wel één sok van een stel kapotgaat of ver dwijnt. Dan maak je van twee solosokken weer een paar." Zuinig zijn werkt pas goed als je je houding en gedrag veran dert, vindt Schepel: „Als je er niet zelf van overtuigd bent, gaat het niet lukken." Op zijn site www.vrekkenpa- gina.nl staan talloze tips voor een zuiniger bestaan. Binnenkort ver schijnt van zijn hand ook een boekje met meer dan 250 besparingstips. Het probleem bij veel mensen is dat ze niet weten waar hun geld blijft. Maak daar om een lijst van inkomsten en uitgaven. Dat gaat makkelijk. Ga bij je bank na of je de mogelijkheid hebt alle elektronische be talingen te rubriceren. Dan krijg je snel een overzicht welke huishoudposten het meeste geld opslokken. Ook het Nibud heeft handige budgethulpjes. Op internet vind je duizenden handige tips. Potjes maken bijvoorbeeld. Haal voor een week huishoudgeld in huis. Dan weet je precies wat je nog kunt uitgeven. Maak een speciaal potje om in het groot in te kopen. Zorg dat je altijd een gevuld potje hebt voor onverwachte tegenvallers, zoals een kapotte wasmachine. Ie kunt al snel honderden euro's per jaar be sparen door elk jaar te controleren of er goedkopere energieleveranciers en verzeke raars te vinden zijn. Ook 'shoppen' met hy potheken kan forse bedragen -opleveren. Kijk ook kritisch naar alle abonnementen. Is dat magazine echt noodzakelijk? Kan je met een lagere internetsnelheid toe? Heb je dat extra televisiepakjcet jjvel echt nodig? WWW MONNIKENWERK NL Nee? Dan onmiddellijk opzeggen. Bespaar op dingen die echt effect hebben. Boterhamzakjes meerdere keren gebrui ken, is goed voor het milieu, maar levert weinig op. Net zoals de wc niet doorspoe len na een kleine boodschap. Elke dag één keer niet doorspoelen, scheelt je bij een kraanwaterprijs van 1,68 maar 45 cent per maand. De verwarming lager zetten, alle elektrische apparaten echt uitschakelen en alleen licht aan waar het nodig is, levert al snel veel meer op. Door de massa rinkelt de kassa. Koop niet één potje groente dat in de aanbieding is, maar neem er gelijk twintig mee. Dan kun je twintig weken van die aanbieding profi teren. Koop vooral degelijke spullen, ook al zijn die duurder. Die gaan namelijk veel langer mee. Modieuze schoenen zijn vaak na anderhalf jaar op, kwaliteitsschoeisel gaat bij goed onderhoud jaren mee. Geldt ook voor apparaten of meubels. Maar pas op: niet alles wat duur is, is ook goed. Voor al bij kleding en modeschoenen betaal je voor de naam. reageren? >9/ geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45