Eis 5,5 jaar cel tegen 'zonnekoning' Uniek: je eigen huurappartement op een studentencampus op siechts 10 minuten van Amsterdam Centrum! Vanaf 490,- per maand www.campusdiemenzuid.nl ECONOMIE 13 JOEP VAN DEN NIEUWENHUIJZEN Na het hele verhaal dacht ik dat ik acht keer levenslang zou krijgen ZATERDAG 25 MEI 2013 door Mo Prins ROTTERDAM - Zakenman Joep van den Nieuwenhuijzen hoorde giste ren 5,5 jaar celstraf tegen zich ei sen voor fraude, misleiding en om koping. Met een overdosis zelfver trouwen zei de voormalig RDM-top- man direct daarna echter te reke nen op vrijspraak. „PfF, absolute onzin." En: „Wat een droevige vertoning." De voor malige bedrijvendokter deed wei nig moeite zijn verontwaardiging te verbergen tijdens het strafpro ces in de rechtbank in Rotterdam. Driftig 'nee' schuddend en met handgebaren luisterde hij de hele dag naar de beschuldigingen van justitie. Joep van den Nieuwenhuijzen (57) staat terecht voor meineed, omkoping van oud-directeur Wil lem Scholten van het Rotterdam se Havenbedrijf, faillissements fraude met zijn in 2004 gevallen defensieconcern RDM, valsheid in geschrifte en het bezit van een vals paspoort van de Comoren. Van den Nieuwenhuijzen werd in 1983 bekend als woordvoerder bij de ontvoering van zijn toenmali ge schoonmoeder Toos van der Valk. Voor vakbonden was hij in de jaren '80 een held als opkoper van zieke bedrijven, waarmee hij honderden banen redde. Er staat veel op het spel voor justi tie. Na een proces van tien jaar en een dossier van meer dan 16.000 pagina's is het OM erop gebrand I Joep van den Nieuwenhuijzen archieffoto David van Dam de markante zakenman achter de tralies te krijgen. Sinds 1994 ging er geen jaar voor- Joep van den Nieuwenhuijzen bij dat hij niet voor de rechter stond, of dat er juridische onder zoeken tegen hem liepen. De vori ge keer leidde dat bij de Hoge Raad tot vrijspraak. De bekende strafpleiter Koos Plooij en zijn twee collega's om schreven de zakenman als een zonnekoning die doet alsof voor hem andere regels gelden. Met het oog op eigen financieel gewin zou het onverantwoorde risico's hebben genomen en grootschali ge faillissementsfraude hebben ge pleegd. „Van den Nieuwenhuijzen zag RDM als een verlengstuk van zichzelf. De spullen waren zijn spullen, het geld was zijn geld. Het leek wel een huwelijk in ge meenschap van goederen - met RDM als rijke bruid dankzij sui keroom Willem Scholten." Hier door verloren ruim 275 mensen hun baan (onder meer bij SP in Geldrop), bleven crediteuren on betaald, en was de gemeente Rot terdam (via het Havenbedrijf) mil joenen euro's kwijt om geldleners schadeloos te stellen. Het OM omschreef Van den Nieu wenhuijzen als een 'bijna grenze loos optimistische man'. Om daar na fijntjes op te merken dat opti misme zonder realiteitszin kan ontsporen in luchtfietserij of leu gens. Van dat, aan arrogantie grenzen de, optimisme gaf hij direct na de strafeis een staaltje weg. In een Ja pans restaurant achter de recht bank sprak hij een zelfverzekerde verklaring uit voor de verzamelde pers. Direct na een rondje sushi en een drankje ('Ja, mag ik even. Ik heb me drie dagen moeten in houden') vergeleek hij het requisi toir met de Fabeltjeskrant. Met dat verschil dat Meneer de Uil er ten minste bij vertelde dat hij fabels ging vertellen. „Na het hele verhaal dacht ik dat ik acht keer levenslang, acht jaar tbs en daarna nog acht jaar dwang arbeid zou krijgen. Een eis van 5,5 jaar cel is krankzinnig. Ik reken op vrijspraak. Dat was in vorige rechtszaken ook de conclusie. Dat zal het nu weer zijn." Zijn advocaten mogen over twee weken zijn zaak bepleiten in een pleidooi van drie dagen. Een defi nitieve datum voor de uitspraak is nog niet geprikt. Je hebt de beschikking over een zelfstandig huurappartement met complete badkamer en keuken en eigen tv- en internetaansluiting. Je woont met circa 1.100 medestudenten om je heen. Sportfaciliteiten (tennisbaan, basketbal/voetbalveld en fitnesscentrum) zijn ruim vertegenwoordigd, alsook een selfservice restaurant, pizzeria, Amsterdams café, wasserette stomerij, fietsenmaker en nog veel meer! CffFi) Campus Diemen Zuid is een echte Studentencampus en ligt pal naast station Diemen Zuid. Op de fiets of met de trein/ metro ben je in no-time in het centrum van Amsterdam of op de Universiteit of Hogeschool. Pak deze unieke kans! Meer info of meteen inschrijven voor je eigen appartement: Telefoonnummer: 020-2620902

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13