Schotevisjes in eldere duiven CULTUUR 31 Haarlokje koning Willem I geveild Barokmuziek uit Venetië in Veere Met een ode aan de passie van de kunstenaar begon gisteravond in Groede de WAK: Week van de Amateurkunst. Doe ook aan cultuur in jouw buurt. Geef Nederland geef, juist nu! 7. fjfi liffl ZATERDAG 25 MEI 2013 Kunstenaar heeft de wolf nodig H Performer/zanger Rini Fenijn (I) en het dansduo Yaïr en Benjamin in de openingsact van de Week van de Amateurkunstfoto Peter Nicolai door Ali Pankow GROEDE - De verschillen tussen de vele kunstuitingen zijn groot en natuurlijk is er verschil tussen professionele kunstenaars en ama teurbeoefenaars, maar als grote overeenkomst geldt de passie. Die overtuiging kwam gistera vond nadrukkelijk tot uiting tij dens de provinciale opening van de WAK in de Grote Kerk in Groe de. Dat gebeurde zowel in de toe spraken als in de openingsact. „Kunst ontstaat met het zoeken naar en de ontmoeting met de wolf', aldus performer en zanger Rini Fenijn. Hij verwees daarmee naar zijn installatie met poppen, waarin hij Roodkapje een kronke lige levensweg laat bewandelen en zich niet laat leiden door raad gevingen van haar moeder en de immer beter wetende jagers. In de openingsact manifesteerden zich ook dansduo Yaïr en Benja door door Engel Reinhoudt D'n achsten meie las ik in de krante dat er een vent uut Sou burg mee most naè 't peliesiebureau om a t'n een levende aene onder z'n snelbinders van z'n fiets ao. Het beêst zat in een zak. 't Za nie meu- ge wan de peliesie eit 'n in beslag enome en die is te werk esteld op een kinderboerderie. De eigenaer kreeg een proces-verbaal. Ik weet nie wie a t'r noe arder estraft is: die man of die aene. Wan een boe te kan meevaole, mae om naè een kinderboerderieë te motten liekt me voe een beêst gin pretje mie aolmae guus achteran je gat die a je aaie wille, oplichte en draege. Afijn die kom misschien wè in aanmerking voe slachtofferhulp en komt 'n in een re-integratietra- ject. Het bericht viel me op, om dat het in mien jeugd as normaal beschouwd wier a je oenders voe vervoer naè elders in een zak stak. Toen were ze zö kouster nie at het om beesten goeng. A de katte of d'n ond ejonkt ao, dan mocht 'r meêstal eên in leven bluve en de rest wier doad egoaid. Daè were ok mensen die a ze verzope. Kernienen mochte me ouwe net zö vee as a me woue, mae 'wè d'r zelf voe zurge ee!' was de uutdruk- kelijke booschap. Bie m'n weten dee me dat ok. Eiken aevend mie de zekel d'r op uut om kerniene- ten te snieën. A 't het winter wier konne me oai lange, dat was mak kelijker. En oe trouw a me ok we re en oevee a me d'r ok van ieu- we, tegen de kerstdag gienge ze min en zangduo Kim en Sharon. „De passie waarmee je kunst be oefent, is van belang", benadrukte ook Nastasja Koole. Als beleidsme dewerker Cultuur van de Provin d'r aol an. Je wist nie beter en het leverd'n eêl wat op. Zelfs voe de vellen kreeg je nog wat. Die broch- te me naè Jan Westveer en je kreeg er soms twï kwartjes voe. In 't voorjaer begon je wee op nieuw. A t'r noe ergens een kernien het loadje leit, dan is t'n meêstal doad'eknuffeld of doad' evoerd. En a je 't een bitje etrof- fen eit as kernien, dan wor je nie op'egete mae wor je begraeve op het dierenkerkhof en krieg je nog een steên op je graf ok. Veugels stoenge ok nie in öög an- zien. Mossen were een moai doel wit voe jongers die a een lucht buks ao. Spreêuwen wiere verjoge en soms evange om ze vervolgens op te angen in 't of ter afschrik king van soortgenoten die a 't het op d'errebezems voorzien ao. Oans ao thuus een böögerdje mie een rijtje zure morellen. Tegen d'n tied a ze goenge kleure most je kezen gae wachte. Een raetel, een klepper, een paer pannedek sels en wat linten mie zulverpa- pier were je wapens om de vlie gende vijanden te verjaegen. Ok je stemme kö je nog inschakele. Misschien bin d'r wè meêr zan gers die a vroeger kezewachter ewist bin. Soms moste me ok preventief te werk gae. Voorkomme is ommers beter dan geneze. Dan gienge me cie verving zij gedeputeerde Ben de Reu, die verhinderd was. Koole zei te hopen dat de WAK een bijdrage zal leveren aan het besef dat ook amateurkunsten on langs de doornaege die a rond 't böögerdje stoeng en aeld'n me nis ten uut. Toen won het nut het van de barbarij. Zö was het noe eênmal. Zestig jaer laeter ang ik veugelkoaitjes op en lokke ik mie vetbolletjes en aollerande lekker nijen veugeltjes d'n tuun in. Erre- bezems ka je net zö goed köpe. Zwelmpjes stoenge wè in anzien. Ze ao nistjes in de stal of onder de gote. Ze wiere espaerd om a ze fernien wig ieuwe bie de beêsten. Slechts enkeliengen aeld'n de nist jes wig vanwege de stront op 't padje. Wier d'r een fazante evange, dan beloofd'n dat een feêstelijk mael en een aes gieng ok zonder eênige vurm van proces de panne in. A je eend'eiers vond dan ao j'n abbesje om over een maeltje pilk mae te zwiegen. Was het dan aol zö bar baars? Zeker nie. De koeien ao ver- geleke bie noe een best bestaen. Niks ligbox, melkrobot, k.i of aol- tied mae binnen. Oenders leefd'n as god in Frankriek. De verkens ao letterlijk een bruun leven. Kat ten weund'n in schure, vienge naè hartelust muzen of veugel tjes. Schotevisjes wachtten in el- dere duiven op kwaejongers. En paerd'n, paerd'n die werkt'n om a ze moste en om a ze 't graag woue. Noe draaie de meêste pae rd'n rondjes in een zandbak of leêre ze danspasjes mie een vent of een wuufje op d'r rik. Jammer a ze nie kunne praote. Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Na te lezen op www.zeeuwsezanger.nl dersteuning verdienen. Thijs Soe- ting van de WAK-werkgroep in Sluis speelde die bal direct terug naar de provincie zelf. Hij signa leerde dat - gezien de bezuinigin MIDDELBURG - Het Zeeuws Veiling huis in Middelburg veilt dinsdag 28 mei een haarlokje van koning Willem I. De tweede vrouw van de vorst, rijksgravin H. d'Oultre- mont de Wegimont (1792-1864), schonk het destijds aan de hof maarschalk, E.H.J. van Burmania Rengers (1803-1879). De veiling, met ook een breed aan bod aan kunst en antiek, is dins dag 28 en woensdag 29 mei. De kijkdagen zijn vandaag, maandag, dinsdag en woensdag. gen op cultuur - de ondersteunen de coördinatie van Scoop bij het organiseren van de WAK volgend jaar niet meer zo vanzelfsprekend is. Dat baart hem enige zorg. VEERE - Op uitnodiging van Mu- ziekPodium Zeeland verzorgt het Euterpe Baroque Consort morgen een concert. Het ensemble brengt onder leiding van Bart Rodyns een programma met uitsluitend Venetiaanse barokmuziek, met werken van Monteverdi, Vivaldi, Scarlatti en Caldara. Het concert vindt plaats in de Gro te Kerk in Veere (en niet, zoals in Uitgids van deze week werd ver meld, in de Sint Jacobskerk in Vlissingen). Aanvang: 15.30 uur. ^HwH w.A/.... Kjjfl Hfj m, Su ijjiïÈ F H M www.anjeractie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 121