Programma feestweek College houdt vast aan 1,3 miljoen euro voor betere dienstverlening bin n9n uit t BEVELANDEN en THOLEN 27 Badeendjesrace in de Groene Veste vandaag genieten op z'n Italiaans Palladio Bibliotheken verkopen boeken ii Goese boekhandel Koperen Tuin viert 25-jarig jubileum met week vol activiteiten. makelaar Koudekerkseweg Vlissingen Meer weten? www.DELTA.nl/groen ZATERDAG 25 MEI 2013 i, verdwijnt niet' door Luc Oggel GOES - De Koperen TXiin is een ro man van Simon Vestdijk uit 1950, maar in Goes toch vooral bekend als de boekhandel en uitgeverij aan de Keizersdijk. De winkel be staat op 1 juni 25 jaar en daar wordt komende week uitgebreid bij stilgestaan met allerlei activi teiten. De Koperen TXiin is in 1988 opge richt door de echtparen Theo en Ine Spinnewijn en Jan en Elly Bruijns-Kloos. De boekhandel was indertijd gevestigd aan de Gasthuisstraat, Theo Spinnewijn was de enige van de vier die al in het boekenvak zat. „Ik kwam bij een klant in Middelburg die een opvolger zocht", vertelt hij. „Dat is uiteindelijk niet gelukt, maar ik wilde toch iets voor mezelf begin nen. Ik had een vooorkeur voor Goes en hoewel daar toen niet veel ruimte was, hebben we toch doorgezet." Door de contacten van Spinnewijn met uitgevers en vertegenwoordigers werd De Ko peren Tuin meteen een grote lite raire boekhandel die op dat mo ment ongekend was voor Goes. De huidige eigenaresse Manda Heddema kwam er in 1990 in dienst, nadat ze zonder werk kwam te zitten omdat de Mavo in Kruiningen dicht ging. „Ik wilde mijn vakken Nederlands en Ge schiedenis een beetje bijhouden, dus ben ik bij boekwinkels gaan vragen of ze iemand nodig had den." Ze belandde eerst bij AKO, maar vrij snel daarna kwam ze bij De Koperen TXiin terecht. „Daar heb ik het vak geleerd", zegt Hed dema. Want dat is het volgens haar zeker. „Je kunt zeggen: 'ik ga in een boekwinkel werken want ik houd van boeken, maar je moet Het 25-jarig jubileum van De Ko peren Tuin wordt volgende week van maandag tot en met zaterdag luister bijgezet met verschillende activiteiten. Maandag gaat Manda Heddema door Zeeland rijden om overal in de provincie boekjes neer te leg gen op strategische plaatsen, on der meer op schoolpleinen en bij busstations. Dinsdag is er een wijnproeverij in de winkel met medewerking van World of Drinks uit Krabben- dijke, de winkel van Kloetinge- naar Marco Wagenaar. Woensdag brengen prentenboe kenmakers Ingrid en Dieter Schu bert om 14.00 uur een bezoek aan de winkel. Donderdag is er van 14.00 tot 16.00 uur Martin Gaus honden spreekuur Vrijdag is chicklit-schrijfster As- trid Harrewijn hulpverkoopster. Zaterdag komt de 'beroemdste muis ter wereld' Geronimo Stil ton signeren. Er is plek voor maxi maal 100 kinderen. www.koperentuin.nl door Rob Paardekam het vooral doen omdat je van mensen houdt." Er is sinds 1990 ongelofelijk veel veranderd in de boekhandelwe- reld. „In het begin werkten we met microfisehes en als een boek na een week binnenkwam was je heel blij", herinnert Heddema zich. „Je moest ook een enorm ti telbestand in je hersens opslaan." Hoe anders is het nu, in het digita le tijdperk. Onder meer de e-rea- der heeft zijn intrede gedaan en fysieke boeken zijn daarmee feite lijk overbodig geworden. „Men sen zijn niet minder gaan lezen, maar wel anders. Toch geloof ik niet dat het papieren boek ver dwijnt", zegt Heddema. Boeken zijn wel meer een luxe-product geworden. De onderneemster heeft niets met webwinkels als Bol.com. „Wij investeren in voor raad, kennis en onze locatie, zul ke winkels niet." Desondanks vor men volgens haar niet zozeer de webshops, maar het relatief grote aantal andere boekwinkels in Goes meer een bedreiging. Van vijandigheid is overigens geen sprake. Heddema koopt de boeken in haar winkel zeifin en leest uiter aard ook heel veel. „De kunst is om een mix te maken van wat je zelf graag leest en boeken die mis schien een duwtje in de rug no dig hebben." De Koperen TXiin on derscheidt zich volgens haar door de 'goede, grote voorrad en ken nis van en liefde voor het vak'. „Ik ken heel veel klanten persoonlijk. Je moet het ook een beetje heb ben van de gunfactor." Die heeft Heddema, getuige het feit dat ze door mensen uit het veld is voor gedragen voor de titel 'boekver koopster van het jaar'. Vrijdagmid dag werd in Amsterdam de short list bekendgemaakt van vijf boek verkopers die om de titel zullen strijden. Heddema zit daar niet bij,'Jammer', twitterdeze vanaf lo catie. Eerder zei ze al de nomina tie op zich een eer te vinden. THOLEN - Hoewel de gemeenteraad twee maanden geleden nog tegen sputterde, blijft het Thoolse colle ge erbij dat 1,3 miljoen euro moet worden uitgetrokken om de dienst verlening van de gemeente te ver beteren. Burgemeester Willem Nuis liet destijds ook al weten niet onver deeld gelukkig te zijn met het feit dat het college in tijden van bezui nigingen zo'n enorm bedrag aan de raad moet vragen. Toch heeft het college volgens hem geen keus, want het Rijk eist dat gemeenten hun dienstverle ning verbeteren. Zo moeten ze in 2015 allemaal een Klant Contact Centrum hebben. Daar worden vragen meteen afgehandeld, zon der dat de klant meerdere keren wordt doorgeschakeld. Verder wil Tholen de digitale dienstverle ning flink verbeteren. De gemeenteraad bleek in maart enorm tegen het bedrag van 1,3 miljoen euro aan te hikken. Het college heeft nu enkele varianten op een rijtje gezet, variërend van helemaal niets doen tot het hele maal uitvoeren van het program ma. Het college blijft erbij dat dit laatste toch het beste is en stelt de gemeenteraad wederom voor om 1,3 miljoen euro uit te trekken. Volgens burgemeester en wethou ders is het niet gemakkelijk om slechts een deel van het plan uit te voeren. Veel zaken hangen met elkaar samen. Daar komt bij dat het nu uittrek ken van 1,3 miljoen euro in de toe komst juist financieel voordeel op levert. Dat komt onder meer om dat er door de efficiëntere dienst verlening minder mensen nodig zijn. Het gaat om een structurele besparing van 577.000 euro per jaar vanaf 2020. Dat voordeel wordt minder groot of verdwijnt zelfs helemaal als de gemeente raad kiest voor een sobere verbete ring van de dienstverlening. GOES - Tenniscoryfee Paul Haar huis leidt zaterdag 1 juni een gro te badeendjesrace in de Groene Veste in Goes. De eendjes gaan om 14.00 uur te water bij de Stenenbrug. De bad eendjes zijn te koop voor vijf euro per stuk. De eendjes worden voor zien van rugnummers en op het water gezet; het eendje dat als eerst over de finish dobbert, wint. De opbrengst is voor stichting Timmerwerk en Child Aid, voor hulp aan weeskinderen in La tijns- Amerika. De eendjes zijn te reserveren via info@toutevent.nl. 138 Deze woning is te bezichtigen tijdens de Open Huizen op: Wo. 29-5 19.00 tot 20.00 uur Do. 30-5 16.30 tot 17.30 uur VeeJ ruimte, zowel in als om de woning, maar ook een flinke Idus. Dit huis moet namelijk grondig aangepakt worden. Maar dan heeft u wel een karakteristiek en ruim huis op een perceel eigen grond van maar liefet §37 nr! Bieden vanaf I 19.000,- k.k. (Huis Demonstraties Boretti: ontdek met Italiaanse hapjes het buitenkoken. Outlook collectie: ontdek met Fast de Italiaanse meubel eigenzinnigheid. Wijnen: ontdek door proeverij de mooiste Italiaanse wijnhuizen. Gelato smaken: sluit de ontdekkingen af met dit overheerlijke Italiaanse ijs. Tuinen en inspiratie: ontdek de Italiaanse tuinhistorie binnen hedendaagse ontwerpen en toepassingen. woonconcept 0113 215838 binnenuit.nl Fiat 500 show: ontdek met deze moderne klassieker het Italiaanse rijtemperament. Schouwersweg 7 Heinkenszand buitenmeubelen buitenverlichting buitenarchitectuur 'S-GRAVENPOLDER - De bibliothe ken in 's-Gravenpolder en Rilland vernieuwen de collectie en daar om wordt er een uitverkoop ge houden van oude boeken. Het gaat om romans, jeugd- en infor- matieboeken. Ze kosten 50 cent per stuk of vijf euro vooi: een vol le tas. Met de opbrengst worden nieuwe boeken en andere materia len aangeschaft. Verkoop vindt plaats tijdens de openingstijden. Waar en hoe werd de groene stroom van DELTA, ZeeuwsGroen, in 2012 opgewekt? M ZeeuwsGroen werd voor 50% opgewekt door m gebruik te maken van biomassa (o.a. verbranding m van pluimveemest). De andere helft wordt opgewekt m met behulp van windenergie. ZeeuwsGroen wordt in Zuidwest-Nederland opgewekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 105