32 waar je wat aan hebt' Pastoor Pontenagel heeft een eigen straat Helder over vergoedingen, kosten en service Beter Horen BEVELANDEN en THOLEN 25 Start zesentwintigste avondvierdaagse Zeeuwse bijeenkomst in't Kerkje Avondvierdaagse door Colijnsplaat Een hoortoestel inclusief gratis onderhoud ZATERDAG 25 MEI 2013 aan te doen een kasje op hun tuintje staan: die zullen allemaal wegmoeten. En sommige meerjarige planten - en struiken zullen het onderspit - delven. „Ik heb zelf pas bramen geplant, daar kan ik nu pas de vruchten van plukken. Dat is na tuurlijk heel erg jammer." Janet Lavooij heeft in de meivakantie nog een nieuw hek rond haar fruittuin gezet. „Ik heb er honder den euro's ingestoken." Turnvereniging Cruyningen zit sinds 2001 op het hoekje van de Oude Rijksweg en de Sluisweg, verscholen achter een dichte haag groen. Het is - als de struiken ver dwijnen - de perfecte locatie voor een supermarkt: zichtbaar vanaf de snelweg en met voldoende ruimte om auto's te parkeren. De Aldi wil er een nieuwe vestiging bouwen, ter vervanging van die in Krabbendijke. De gemeente Reimerswaal werkt mee. Die wil de oude loodsen van de AMZ en de bijbehorende grond - eigen dom van de Sinke Groep - kopen en die samen met het volkstuin complex aan het supermarktcon cern doorverkopen. De voorzitter van de vereniging Tuintjes telt turnvereni ging Cruyningen in Kruiningen. Ze moe ten weg om plaats te maken voor een Aldi. heeft overleg gevoerd met de ge meente, zeg Van der Hart. „De ge meente heeft een lichte voorkeur om alles te verplaatsen", zegt hij. Een gedeeltelijke verplaatsing zou ook kunnen, waarbij 8 van de 32 tuintjes achterblijven. Maar we hebben ook gehoord dat ze reke ning houden met de komst van meer bedrijven, vanwege de aan zuigende werking van de Aldi" De tuinvereniging zou een nieu we stek kunnen krijgen achter de sportvelden in Kruiningen. „Maar zelfs als ze de grond daar goed in cultuur brengen, dan duurt het nog twee jaar voordat je een beet je goede tuinaarde hebt. Een paar oudere leden van de vereniging hebben al gezegd dat ze er mee ophouden als we gaan verhuizen. Die zien dat niet meer zitten." De volkstuinders hebben het op hun huidige stek goed voor el kaar: elk lapje heeft een eigen wa terleiding en er is een clubhuis, overgenomen postduivenvereni ging De Vrijheidsduif toen die verhuisde. Ze vinden dat ze - afgezien van een nieuwe tuin - minstens recht hebben op een vergoeding. Want in al dat bouwen en verbouwen is veel tijd gaan zitten; bovendien moeten alle schuurtjes en het ma teriaal worden verplaatst. Van der Hart laat zijn schuurtje zien. „He lemaal dubbelwandig", zegt hij. „Zelfs het dak. Dan kun je er aard appels in opslaan." Tliinieren is veel werk: de tuintjes in Kruiningen liggen er keurig bij. „We zijn niet zo heel streng", zegt penningmeester Huib van der Hart. „Een grasje hier en daar moet kunnen. Maar als er echt veel onkruid komt te staan, zeg gen we er wel wat van." Alhoe wel: als duidelijk is dat iemand de zorg voor de tuin door bijvoor beeld zijn hoge leeftijd niet meer aankan, wordt er wel een oogje dicht geknepen. Volkstuintjes zijn vaak in handen van verenigingen, zoals die van Cruyningen.Mensen hoeven geen grond te kopen, maar kun nen aan de slag als ze lid worden. „Misschien komen er wel meer le den bij staks, want door de reces sie wordt het wel aantrekkelijk om je eigen groente te verbou wen. Leden van onze vereniging betalen maar 45 euro per jaar: voor de huur van de grond en ver der nog wat vaste lasten. Het is een hobby waar je ook wat aan hebt: je bent bezig, de producten zijn veel smakelijker dan die van de supermarkt." WEMELDINGE De zesentwintigste editie van de avondvierdaagse in Wemel- dinge gaat maandag 27 mei van start Inschrijven kan die dag vanaf 17.45 uur bij de OBS aan de Spoorlaan. Er is alleen een route van 5 kilometer. Deelname kost 5 euro met en 4 euro zonder medaille. Een deel van het inschrijfgeld gaat naar stichting Vrienden van het Ad miraal de Ruyter Ziekenhuis. ELLEWOUTSDIJK In 't Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk wordt zondag 26 mei een 'oecumenische bieeênkomst' gehouden. De bijeenkomst wordt gehouden in een Zeeuwse streek taal. Ook de liederen die deze mid dag gezonden worden zijn naar het Zeeuws vertaald. De bijeen komst begint om 14.30 uur. De overdenking wordt verzorgd door Wim de Koeijer. Het thema is 'wiesder weze! Óe bedoel je?'. COLIJNSPLAAT Wandelcomité Colijnsplaat houdt van 27 tot en met 31 mei de jaarlijkse avondvierdaagse. De vierdaagse gaat om 18.30 uur van start vanuit Dorpshuis de Brug aan de Havelaarstraat. Er kan vanaf 18.00 uur worden ingeschreven. Er zijn routes van vijf en tien kilometer uitgezet. Deelname aan de vierdaagse kost 3,50 euro. (advertorial) www.beterhoren.nl In Nederland werken alle hoorketens volgens het Hoorprotocol. Dat biedt de zekerheid dat u overal hetzelfde advies krijgt en een hooroplossing die echt bij u past, bij welke audicien u ook binnenstapt. Maar als het gaat om service en onderhoud, vergoedingen en kosten, dan zijn er toch de nodige verschillen. Gaat u een hoortoestel aanschaffen, dan is het goed aanbieders met elkaar te vergelijken. Het is belangrijk te weten of uw audicien een contract heeft met uw zorgverzekeraar. Alleen dan wordt minimaal 75% van uw hoortoestel vergoed. Heeft uw audicien geen contract met uw zorgverzekeraar, dan ontvangt u een lagere vergoeding. Ook kunt u vragen of service en onderhoud bij de prijs zijn inbegrepen. Zodat u zeker weet waar u voor betaalt, zonder onverwachte kosten achteraf. Juist omdat er verschillen zijn tussen audiciens, wil Beter Horen helder zijn over vergoedingen, kosten en service. Zo hebben wij een contract met alle zorgverzekeraars, waardoor uw zorgverzekeraar altijd 75% tot 100% van de aanschafprijs vergoedt, afhankelijk van uw aanvullende zorgverzeke ring. Uw eigen bijdrage zal liggen tussen de 0,- en maximaal 370,- per hoortoestel. Houd hierbij wel rekening met eventueel nog openstaand eigen risico. Daarnaast is bij ons nazorg altijd inbegrepen. Dat betekent dat u gedurende de gehele levensduur van uw hoortoestel kunt vertrouwen op gratis service en onderhoud. Wilt u weten wat uw hoortoestel bij Beter Horen gaat kosten? Ga dan naar www.beterhoren.nl/hoortoestel en reken het uit met de handige calculator. U bent uiteraard ook van harte welkom in onze winkel voor meer informatie, de gratis hoortest en een persoonlijk advies. Of bel 0800 - 0200159 (gratis). door Rebecca van Kaam OVEZANDE - Pastoor Pontenagel heeft vanaf vandaag een eigen straat in Ovezande: de Pastoor Pon- tenagelstraat. De straat ligt nabij de sportaccommodatie. Het naam bordje wordt vanavond officieel onthuld. Eind jaren zeventig werd Philip Pontenagel pastoor in de Parochie O.L.V. Hemelvaart te Ovezande. Hij was jarenlang leraar Duits op het Sint Willibrordcollege in Goes en deed veel voor het jeugd werk op Walcheren en Zuid-Beve land en in Zierikzee. Pontenagel was de laatste inwonende pastoor van Ovezande. „Hij heeft heel erg veel voor de omgeving betekend", zegt Kees Boonman, lid van de pa rochiekerncommissie. „Zo stond hij aan de wieg van Soos De Klomp, die dit jaar 40 jaar be staat." Pontenagel was ook een van de oprichters van Kinder kamp Borsele. „Hij ging altijd mee", aldus Boonman. Het initiatief voor de straatnaam kwam vanuit het parochiebe stuur. „We vinden dat als iemand een straatnaam verdient, hij het wel is", aldus Boonman. „En de straat richting het sportveld vin den we een mooie straat om die naam te dragen. De gemeente was het daar mee eens, en nu is de straatnaam er dus ook geko men." In de periode dat Pontena gel pastoor was, heeft hij veel ge daan. Zo was hij mede-oprichter van het huidige jongerenkoor Oal In. Het kooris bij de viering aan wezig, net als familie van de in 1991 overleden pastoor. „Die ko men onder andere vanuit Valkens- waard naar Ovezande om erbij te zijn", zegt Boonman. De avond rond de onthulling van het straatnaambord begint om 19.00 uur met een viering in de Katholieke kerk met koor Oal In. Daarna vindt de officiële onthul ling van het bordje plaats en wordt de straat ingezegend door pastoor en vicaris Paul Verbeek. Het nog bedekte straatnaambordje in Ovezande. Vandaag wordt het ont huld. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 103