44 Damen bouwt ook clipper voor Oman ZEELAND 29 Niets is standaard, alles is maatwerk VRIJDAG 24 MEI 2013 Stad Amsterdam Robin Juranek staat op de kade. Hij maakt zich niet druk, al is hij als pro jectleider - met collega Jelle van Dam me uit het Zeeuws-Vlaamse Nieuw Namen - verantwoordelijk voor het op tijd opleveren van de clipper. „We werken er kei hard aan. Volcontinu. Zestig man in de dagdienst, veertig in de nacht. Meer kan niet, want de ruimte aan boord is beperkt." Half november is de Stad Amsterdam 'langs de kant gekomen' in Vlissingen-Oost. Tonnen en ton nen materiaal zijn eruit gehaald. „We hebben een beunschip langszij gelegd en het hele interieur via een lopende band erin gestort", vertelt Robin. „Het was op sommige plekken vochtig geworden bene dendeks. En dat wilden we in overleg met de rede rij grondig aanpakken." Iets meer dan twaalf jaar heeft het Nederlandse tallship over de wereldzeeën gevaren. Veel televi siekijkers kennen het schip. In 2009-2010 maakte het dezelfde reis als de beroemde bioloog en 'uit vinder' van de evolutietheorie Charles Darwin. De VPRO maakte er een tv-serie van, onder de titel Be agle: In het ki?lzog van Darwin. Het schip van Dar win heette Beagle. De Stad Amsterdam heeft in zijn korte bestaan 'veel geleden'. Het kan ook bijna niet anders. „Een gewoon zeeschip krijgt al veel voor zijn kiezen", weet Robin als oud-machinist op de cruiseschepen van de Holland Amerika Lijn (HAL) uit ervaring. „Voor een zeilschip geldt dat nog meer. Al zeilend ligt die al snel op 25 graden, ofwel op één oor, en dat dagen achter elkaar." Het hoort erbij. En een beetje zeilschip moet dat na tuurlijk kunnen hebben. De in 1997-2000 in Am sterdam, op initiatief van Randstad-oprichter Frits Goldschmeding en de gemeente Amsterdam ge bouwde clipper heeft het ook allemaal goed door staan, maar dan komt er een keer een moment dat er 'iets' moet gebeuren. De rederij die de clipper exploiteert en waarbij Goldschmeding nog altijd betrokken is, nam een in grijpende beslissing: de gastenaccommodatie en de accommodatie voor de bemanning moesten volle dig worden ontmanteld en opnieuw worden opge bouwd. Eén van de hoofdeisen was dat het vocht- probleem 'voor eens en voor altijd' moest worden opgelost. Dat is gebeurd, door onder meer nieuwe vloeren en luchtbehandelingsystemen te maken. Robin kan zich het beeld nog goed voor de geest ha len. Van binnen was alles kaal. De onderdekken la gen bloot. „Die waren op verschillende plaatsen ge- corrodeerd. We hebben die plekken dan ook gron dig moeten stralen. Wat paste bij de grondige aan pak." Niet alleen benedendeks is veel onder handen geno men. Ook bovendeks is de bezem erdoorheen ge haald. De hele tuigage van de clipper is eraf ge weest, een karwei dat de twintigkoppige beman ning op zich heeft genomen. Dat was niet misse lijk. Zo zijn alleen al zeshonderd blokken waar door de touwen worden geleid, kaal gekrabd, geolied en weer in elkaar gezet. Wat een heidense klus moet zijn geweest. Robin staat er niet echt van te kijken. De Vlissin- ger heeft vaker met zulke bijltjes gehakt. Bij de HAL was hij betrokken bij de bouw van nieuwe cruiseschepen in Italië. Inmiddels werkt hij al weer zes jaar bij Damen Shiprepair Vlissingen. Hij begeleidde er eerder onder meer de verbouwing van een olieboorplatform tot verblijfsaccommoda- tie. Toch is het werk aan de Stad Amsterdam ook iets bijzonders voor hem. Het zeegaande zeilschip - naar het model van negentiende eeuwse klippers - mag dan nog vrij jong zijn, het is anders dan an dere schepen. „Niets is er standaard, alles is maat werk." Omdat het om zo'n ingrijpende renovatie gaat, vraagt het ook veel, niet in de laatste plaats een strakke planning. Begin 2012 zijn er al de eerste voorbereidingen voor getroffen, door de clipper van boven tot onder te inspecteren. Een strakke planning is het halve werk. Zeker omdat de Stad Amsterdam op diverse locaties op de werf onder handen moest worden genomen, in het water aan de kade, in een droogdok en ook nog in een over dekte loods. „We hebben het schip daar in- en uit gereden met een wagen van transportbedrijf Mammoet met 160 wielen. Prachtig. In die loods hebben we onder ideale, gecontroleerde omstan digheden meer dan twee maanden kunnen wer ken." Het tallship - 76 meter lang, 10,5 meter breed - ligt sinds half april weer in zijn natuurlijke ele ment, in het water. Alles oogt fris en fruitig. Klaar is zij toch nog lang niet. Robin: „We werken er ook niet voor niets 24 uur per dag aan." Ondertus sen nadert de deadline snel. De eerste, volgeboek te reis van Vlissingen naar het Franse Le Havre is zaterdag 1 juni. De betalende passagiers zullen tus sen elf en twaalf uur 's ochtends inschepen. Precie zer kan bijna niet. Robin weet het, al meer dan een halfjaar. „In Rouen begint op 6 juni L'Armada, een soort Sail Amsterdam. Alle grote zeilschepen komen daar en de Stad Amsterdam moet er natuurlijk bij zijn." Voor hem is het dan ook niet een vraag of de dead line wordt gehaald, het moet. Robin Juranek Robin Juranek, die met collega Jelle van Damme het project 'renovatie clipper Stad Amsterdam' leidt voor Damen Shiprepair Vlissingen. W Werkneemster nauwgezet aan het schilderen aan dek van de Stad Amster dam. Damen Shipyards bouwt een derde sta len clipper, in navolging van het oplei dingsschip Cisne Branco (1999) voor de Braziliaanse marine en de Stad Amster dam (2000). Het ministerie van Defensie van Oman heeft de opdracht verstrekt. Het schip zal worden gebruikt voor de opleiding van marinekadetten en -officieren. De kiel voor de 87 meter lange driemaster is inmiddels gelegd op de Damen-scheepswerf in het Roemeense Galati. Damen Shipyards Gorinchem voert het management over de bouw. Het tallship wordt afgebouwd bij Da men Schelde Naval Shipbuilding in Vlissin gen, waar onder meer de masten zullen wor den geplaatst en het binnenwerk zal plaatsvin den. De verwachting is dat het schip eind dit jaar in Vlissingen zal aankomen. De opleve ring is augustus 2014 voorzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29