Ophef buitenland door 'Dolmatov' most wanted 29." 'De Jezuïet': biografie over leven en denken paus Franciscus vertaald 8 BUITENLAND GROOT-BRITTANNIË PJ3 FIFA 13 Duo slacht met messen een man op straat af; onderwijl Allahu Akbar (God is groot) roepend. 66 Ik ben eerlijk van mening dat de Kerk voor een fundamentele keuze staat Ook de EU en met name Nederland worden genoemd vanwege het opsluiten van vluchtelingen Ook verkrijgbaar voor XBOX 360 voor 29.99, Wii PC voor 24.99 k PJ3 r' 1 Ga naar www.dixons.ni/mostwanted voor meer EA games aanbiedingen. Weerzinwekkende daden als deze zullen niet ongestraft blijven door Bob van Huët AMSTERDAM - Het gebrek aan actie na schendingen van mensenrech ten maakt de wereld steeds gevaar lijker voor (economische) vluchte lingen en asielzoekers en mensen die zijn geëmigreerd op zoek naar werk en een beter leven voor zich zelf en hun families. Dat stelt Amnesty International in het vandaag uitgebrachte Jaar boek over de mensenrechtensitua tie in 2012 in 159 landen. In het rapport wordt wereldwijd het lot van vluchtelingen gedocu menteerd: van Syrië en Noord-Ko- rea tot Mali, Soedan en de Demo cratische Republiek Congo. Ook de EU en met name Neder land worden genoemd vanwege het opsluiten van migranten en vluchtelingen. De dood van de Russische activist en asielzoeker Aleksandr Dolmatov viel net bui ten dit jaarboek maar vooral die tragedie heeft ook internationaal tot vragen geleid, aldus Ruud Bos- graaf van het Amsterdamse kan- toor van Amnesty. „Dit werd illus tratief voor het Nederlandse be leid. Daarvan is men elders in de wereld wel geschrokken, juist om dat men dacht dat zoiets in Neder land niet kon gebeuren. Voor het Nederlandse imago in het buiten land is dit dan ook hard aangeko men." Amnesty en ook de Nationale Ombudsman hebben eerder kri tiek geuit op de strafrechtelijke be handeling van asielzoekers. Het Nederlandse beleid is inmiddels aan de orde geweest bij de Raad van Europa en binnen de Verenig de Naties. „Het begint internatio naal op te vallen", aldus Ruud Bosgraaf. Amnesty pleit voor een 'Zweedse aanpak' waarbij asielzoe kers niet als criminelen achter slot en grendel gaan maar worden opgevangen in open huizen. Daar wordt de bewoners een waarborg som opgelegd of een meldplicht. In een enkel geval wordt een en kelband verplicht gesteld. Volgens Salil Shetty, secretaris-ge neraal van Amnesty Internatio nal, behoren degenen die buiten hun land wonen, zonder welvaart of status, 'tot de meest kwetsbare groepen in de samenleving die vaak zijn veroordeeld tot een wan hopig leven'. Shetty pleit voor bescherming van hun rechten, 'waar ook ter we reld'. PlayStation^ Pf.iySUHonktMwMfc i 49^ Aanbiedingen geldig t/m 2 juni. Brute aanslag LONDEN - Groot-Brittannië is giste ren opgeschrikt door een brute aanval waarbij in Londen op klaar lichte dag een man met een kap mes is doodgehakt. Het zou vol gens een lokale bestuurder gaan om een militair, maar dat is niet officieel bevestigd. De man droeg een T-shirt van de militaire liefda digheidsorganisatie Help for Heroes. De Britse premier David Came ron zei gisteravond 'sterke aanwij zingen' te hebben dat het om een terreurdaad gaat. Ook de Londen- se burgemeester Boris Johnson noemde dit 'overweldigend waar schijnlijk'. De aanslag gebeurde tussen 2 en half 3 's middags in Woolwich, in het zuidoosten van de Britse hoofdstad op enkele honderden meters afstand van een kazerne. Volgens getuigen reden de twee aanvallers van rond de twintig jaar oud het slachtoffer eerst met een auto-omver. Vervolgens zou den ze met meerdere messen, waaronder een hakmes, op de man hebben ingehakt en 'als bees ten tekeer' zijn gegaan. Sommige minister Theresa May zenders berichtten over een ont hoofding. Volgens de politie riepen de aan vallers 'Allahu Akbar' (God is groot) tijdens hun daad. Passan ten dachten in eerste instantie dat het om een verkeersongeval ging en dat de bestuurders het slachtof fer wilden reanimeren. Toen ze dichterbij kwamen om te helpen trok een van de daders een pis tool om hen op afstand te hou den. Gealarmeerde politieagenten schoten de aanvallers neer toen de twee zich weigerden over te ge ven. De toestand van een van hen is volgens medisch personeel zorg wekkend. Bronnen berichten tegenover Sky News dat de aanvallers elkaar filmden tijdens de aanslag en daarna omstanders vroegen foto's te nemen. De politie vond op het plaats delict meerdere wapens, waaronder een vuurwapen. Premier Cameron laste gister avond tijdens zijn bezoek aan Pa rijs een persconferentie in, samen met de Franse president Frangois Hollande. Hij noemde de aanval 'ziekmakend' en liet weten zijn werkbezoek in Parijs af te breken om diezelfde avond nog terug te keren naar Londen. Gisteravond is ook het zogeheten Cobra-team bijeengekomen. Dat is een speciale commissie voor noodsituaties. De minister van Binnenlandse Zaken Theresa May werd bijgepraat door het hoofd van de binnenlandse veiligheids- dienst MI5. Ze had het over een 'ziekmakend en barbaars inci dent'. Een woordvoerder van Bucking ham Palace zei tegen Sky News dat de Britse koningin Elizabeth II bezorgd is over het nieuws. La- bour-leider Ed Miliband heeft een bezoek naar Duitsland afge zegd vanwege de aanslag. Op Britse media dook later op de dag een video op die zou zijn ge maakt door een omstander. Het filmpje toont een van de aanval lers vlak na de aanslag. De man door Theo Krabbe BAARN - Jorge Mario Bergoglio deed de uitspraak, toen hij nog kar dinaal en aartsbisschop van Buenos Aires was. „Ik ben eerlijk van mening dat de Kerk voor een fundamentele keu ze staat, die niet gericht is op het schrappen van een aantal voor schriften of het leven makkelijker maken. Wat wel moet gebeuren, is dat de Kerk de straat op gaat om mensen te zoeken en hen bij naam te leren kennen. Niet alleen omdat erop uitgaan om het Evan gelie te verkondigen haar missie is, maar omdat ze schade aan richt, als ze het nalaat." Die uitspraak is te lezen in de bio grafie van paus Franciscus, waar van deze week de Nederlandse vertaling verschenen is. Het eer ste exemplaar ervan werd giste renmiddag aangeboden aan kardi naal Wim Eijk, aartsbisschop van Utrecht. Twee jaar lang voerden de journalisten Sergio Rubin en Francesca Ambrogetti een serie ge sprekken met de voormalige kardi naal en aartsbisschop van Buenos Aires. In 2010 publiceerden zij hun boek El Jesuita (De Jezuïet). De theoloog Marc van der Post, werkzaam in een armenwijk bij Buenos Aires, vertaalde het inter viewboek uit het Spaans. De biografie geeft een goed in zicht in het leven en denken van Paus Franciscus paus Franciscus, pater Jorge Mario Bergoglio, een typische represen tant van het traditionele, devotio nele en sterk hiërarchisch georiën teerde volkskatholicisme. Maar het is opmerkelijk dat er nergens aanknopingspunten te vinden zijn voor diens visie op de heikele kerkelijke kwesties zoals homo seksualiteit en homohuwelijk, het gebruik van de pil en condooms, de toelating van vrouwen tot het priesterschap of de toelating van gescheiden katholieken tot de communie. Dat had deze informa tieve biografie beslist meer over tuigingskracht gegeven. Sergio Rubin en Francesca Ambroget ti, Paus Franciscus. Leven en denken van Jorge Bergoglio. Vertaald door Marc van der Post, Uitgeverij Adveniat/Halewijn. Prijs: 19,50 euro. ISBN 9789491042775.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8