Broers Mesu verbijten zich langs de kant Golfster Van der GraafF zoekt het goede gevoel 34 SPORT KRISKRAS In bijna elke kern in de streek wonen (oud-)sporters, bestuurders, trainers of vrijwilligers die een verhaal waard zijn. In de vaste rubriek 'Kriskras door Zeeuws-Vlaanderen' worden zij in de schijnwerpers gezet. Vandaag deel 100: Fred van Hasselt en Johnny van den Berg van de Esad Osmanovski Memorial Cup. „w. DONDEI door René van Stee MIDDELBURG - De lappenmand is een fenomeen waar de schaats- en skeelerbroers Erwin en Niels Mesu lange tijd nauwelijks iets mee te maken hebben gehad. Het toeval wil dat beiden nu getroffen zijn door blessureleed. Erwin werkt aan het herstel van de verwondingen aan zijn rechter dijbeen na een zware valpartij in de schaatsdriedaagse eind februari in Dronten. Hij liep onder meer een doorgesneden spier en zwaar beschadigd kapsel op doordat een mes van een andere schaatser hem raakte. Niels ging begin mei onder uit in een skeelerwedstrijd op de baan in Heerde. Met als gevolg een scheurtje in zijn linkerelleboog en wellicht een breuk in zijn midden- handsbeentje. De uit Middelburg afkomstige broers kijken verschillend aan te gen het onheil dat hen is overko- m men. Erwin ging uit van een her stelperiode van acht maanden. Hij loopt echter enkele maanden voor op schema. „Dat is ook het enige positieve dat ik er over kan zeg gen. Want ik verzeker je dat ik door een diep dal ben gegaan", ver telt de oudste Mesu. Niels kwam na een prima periode op het ijs in blakende vorm aan de start van het skeelerseizoen. „Die val verpest veel. Er komt straks een NK marathon aan. Daarna is het NK op de baan, een belangrijk kwalificatiemoment voor het EK. Daar moét ik zeker bij zijn, maar ik verkeer nu in onzekerheid of ik - het ga redden. Doodjammer. Ze ker als je ziet dat ik het seizoen goed was begonnen. Op de pun- tenkoers in Almere deed ik al mee om de overwinning. Het mag dui delijk zijn dat ik geen minuut meer heb te verliezen." Niels doelt daarmee op de ondui delijkheid rond de mogelijke breuk in zijn hand. Na diverse on derzoeken is er nog altijd geen klaarheid over de kwetsuur. „Wel T of geen breuk, dat is de kwestie. De boel is nu verpakt in een spalk, maar echt pijnlijk is het niet meer. Heel vervelend, want ik mag al leen trainen. Aan kracht en snel heid heb ik niet ingeboet, maar ik mis wedstrijdhardheid. En dat kan ik niet gebruiken", legt de jongste Mesu uit. Hij verwacht deze week zekerheid te hebben over zijn bles sure, waarna hij zich weer voluit kan richten op wedstrijden. Erwin stond twaalf weken na zijn onfortuinlijke val weer op de skeelers. „Een meevaller. Het voel de best goed, al moet ik oppassen voor een terugslag. Ik ben er nog lang niet", zegt hij daarover. Fiet sen gaat nu redelijk, al heeft Er win nog maar een week of vier het gevoel dat zijn benen weer even sterk zijn en hij met allebei weer even hard trapt. „Ik begon zonder weerstand op een home trainer. Nu kan ik eindelijk weer op de pedalen staan. Het is onvoor stelbaar hoe snel het achteruit was gegaan. Zelfs de fysiotherapeut schrok toen bleek hoe veel kracht ik was verloren. Maar ik herstel blijkbaar snel, ook al kost dit heel veel moeite. Het is nog altijd con fronterend. De echte snelheid op de fiets heb ik nog lang niet. Ook m'n hartslag schiet nog altijd als een razende omhoog." Allereerst was het zaak om de boel los te maken en soepel te krijgen. Met name littekenweefsel zorgde voor veel spanning op de spier en de onderliggende lagen, waarin nog onderhuidse hechtingen zit ten. Die moeten oplossen of in het uiterste geval eruit worden ge haald. „Er zaten ook veel harde plekken. Dat is allemaal los gemas seerd. Heel belangrijk en ook heel pijnlijk. In begin nam ik tijdens die massages pijnstillers, want an ders was het niet uit te houden." Erwin maakte ook gebruik van een koudecompressieapparaat. Een mailtje naar wielrenner John ny Hoogerland volstond om dit materiaal tot zijn beschikking te krijgen. „Johnny heeft natuurlijk iets soortgelijks meegemaakt in de Tour de France. Hij stond meteen klaar om me te helpen." Het koelen onder compressie, waarbij op de plek van de blessure de kou ook de diepte ingaat, heeft nadrukkelijk geholpen bij het her stel, stelt Erwin. „Het lichaam rea geert door veel bloed naar die plek te pompen, waardoor de doorbloe ding in de spieren op gang komt." Ruim drie maanden na zijn zware valpartij ziet Erwin de zon weer schijnen. Hij mikt op een rentree eind augustus/begin september. Een skeelerteam heeft hij nog niet, want de gesprekken daarover, die zelfs werden gevoerd op de dag dat hij ten val kwam, vielen stil. „Maar het ziet er weer positief uit Binnenkort kan ik er meer over zeggen", aldus Erwin. Memorial Cup nog n door Aector Dooms BRESKENS - Wat zes jaar geleden in Breskens begon als een regionaal voetbaltoernooi voor de jeugd, is inmiddels uitgegroeid tot een in ternationaal jeugdtoernooi met profclubs. Zo heeft de organisatie voor de zevende editie van de Esad Osmanovski Memorial Cup, vernoemd naar de talentvolle voet baller uit Breskens die in 2004 overleed, de A-junioren van Atleti- co Paranaense uit Brazilië, Zenit St. Petersburg uit Rusland, Queens Park Rangers uit Enge land en Haladas Academy uit Hon garije weten te strikken. Zij zullen het zaterdag en zondag opnemen tegen de toppers uit Nederland (Feyenoord, AZ Alkmaar) en Bel gië (Club Brugge, KRC Genk). „We behoren nu tot de top drie van de jeugdtoernooien in Neder land", zegt Fred van Hasselt, glim mend van trots. „Dit is nog lang niet het plafond. We willen in de toekomst acht buitenlandse top clubs", vult Johnny van den Berg aan. De twee zijn de 'gezichten' van het toernooi en dromen al stie kem van grote namen als Man chester United, Barcelona, Bayern Johnny van den Berg (links) en Fred van Hasselt zijn druk met de aanloop München en Borussia Dort mund. Van Hasselt en Van den Berg beschikken over een uitge breid netwerk. Een eerste wens is om PSV vast te leggen. Dat is nog niet gelukt. „De contacten zijn er, maar zij kiezen telkens voor het internationaal jeugdtoernooi in Terborg", zegt Van Hasselt. Het zou een mooi gebaar betekenen naar de familie- van Esad. Van den Berg: „Esad heeft bij PSV ge speeld. Het zou geweldig zijn om PSV naar Breskens te halen." Van Hasselt en Sjaak Hoogstad waren de initiatiefnemers van het jeugdtoernooi. Het jeugdtoer nooi werd met instemming van de ouders van Esad vernoemd naar hun zoon. De tweede editie werd vanwege het slechte weer in het paasweekeinde afgelast, maar ging door op Hemelvaarts dag. De deelname van Belgische profploegen zorgde voor een split sing binnen de organisatie. Een naar paar zich de n ston tie, en de I de Vet naa Het je c door Koen de Vries AMSTERDAM - Het bestaan van een golfprof gaat niet altijd over rozen. Vraag dat maar aan Marjet van der Graaff. De voormalige Thoolse be reidde zich de afgelopen dagen veelal in regenpak of onder een pa raplu voor op het Dutch Ladies Open, dat vrijdag, zaterdag en zon dag gehouden wordt. Dat beantwoordt niet aan het beeld dat iedereen heeft van een profgolfer. Een prof speelt in de zon, onder de palmbomen, in kor te broek. „Je kunt hier wel wat doen, maar lekker is het niet", meldt Van der Graaff (30) vanaf The International, de nieuwe golf baan vlak bij Amsterdam. „Ik pro beer hard te trainen, maar de baan is nat, het regent veel en het is koud. Het lijkt wel of het slechte weer me achtervolgt." De golfster is aan haar zesde prof- seizoen begonnen, maar zo veel re gen als nu heeft ze nog niet mee gemaakt. Twee weken geleden deed ze mee aan de South African Womens Open, in de provincie KwaZoeloe-Natal in de buurt van Port Elisabeth. Het weer was er zo slecht dat er, ondanks enkele da gen uitstel, slechts één dag ge golfd kon worden. Van der Graaff doet mee aan de Europese Tour, wat dus niet bete kent dat je alleen in Europa golft. Overal zijn er wedstrijden. Ze was dit jaar niet alleen actief in Zuid-Afrika, maar ook in Turkije, China en Marokko en is van plan later dit jaar ook naar Australië, In dia, Dubai en opnieuw China af te reizen. Dankzij een uitstekend vo rig seizoen mag de in Rijswijk woonachtige Zeeuwse aan alle toernooien van de Europese Tour meedoen. Dit jaar loopt het nog niet echt lek ker. De elfde plaats op het WK voor landenteams in China en de dertigste plaats op het Terre Blanche Ladies Open in Nice wa ren de niet al te hoge hoogtepun ten. Van der Graaff is op zoek naar het goede gevoel, vertelt ze. Daar staat of valt alles mee. „Als je het gevoel hebt dat je de ballen lekker raakt, stijgt je zelfvertrouwen met grote sprongen. Ik heb de laatste weken hard getraind en denk dat ik het gevoel te pakken heb. Het is alleen moeilijk om dat te ervaren en vast te houden. Er zijn maar weinig toernooien. Het is moeilijk om in je ritme te komen. Ik moet veel reizen om m'n wedstrijden te kunnen spelen." Dat gegeven jaagt de profgolfsters op hoge kosten. Van der GraafF kan het hoofd boven water hou den, maar is altijd op zoek naar sponsors. Alles staat of valt bij prestaties. Vorig jaar snoepte ze lekker mee uit de prijzenpot dan- kij haar vierde plaats in de Swiss Open en haar zege in de Banesto Tour in Zaragoza (Spanje). Naar zulke prestaties is ze dit jaar weer op zoek. Op het Dutch Open heeft Van der GraafF concurrentie van 125 golf- sters uit de hele wereld. „Ik begin met een goed gevoel, maar het kan alle kanten opvallen", zegt ze. „Je weet nooit hoe het zal gaan. Normaal gesproken sta ik na twee dagen bij de beste zestig en mag ik aan de finaledag meedoen. Ik hoop dat het een beetje goed weer wordt", voegt ze eraan toe. „Maar de verwachtingen zien er niet zo goed uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 74