'Rotzooi in speelkooi na verdwijnen speelneus' 'Mussen? Daar heb ik geen tijd voor* KNRM Cadzand blijft op eigen stek I Il I I II II Internetzoektocht naar ridders en jonkvrouwen 24 ZEEUWS-VLAANDEREN KAAPVERDISCHE MUS Expeditieschip Plancius neemt ongemerkt bijzondere passagiers mee van tropisch eiland Razo. EF Het lijkt dat ze longontsteking hebben; ze zitten zwaar en ademen oppervlakkig door Bas Oingenouts In de rubriek 'Prikbord' wordt het ver haal achter een advertentie op internet of het traditionele 'supermarktprik bord' verteld. De plaatser ervan legt uit wat hij of zij zoekt of in de aanbie ding heeft. Ester Koopman (met Indy op de arm) zoekt medewerkers voor de histori sche optocht, Marcel (met kap) en Saskia Stitzinger doen al mee. foto Camile Schelstraete Gevraagd: Ruiters voor histori sche optocht Axel Waar: Zeelandnet.nl Wie: Ester Koopman uit Axel Speelde u als kind ridder tje? Heeft u altijd al een jonkvrouw willen zijn? Zo ja, dan is het een goed idee om te reageren op de prik bordadvertentie van Ester Koop man. „Op 8 juni organiseren we in Axel de Keuredag. Dat is een historische optocht door Axel met een Middeleeuws karakter. We zoeken nog mensen die wil len meelopen in de tocht. Ook ruiters en amazones kunnen zich aanmelden." De organisatie zoekt verder ook nog naar wa gens en paarden. De organisatie van het evene ment is een samenwerking tus sen de Stichting Axel8oo, die eve nementen organiseert in het ka der van Axel 800 jaar, en Stich ting het Land van Axel. Die laatst genoemde wordt vertegenwoor digd door historicus Adrie de Kra ker. „De Keuredag wordt sinds 1992 eens per twee jaar georgani seerd. In de Middeleeuwen wer den op een Keuredag besturen door Raymond de Frel TERNEUZEN - De staat van de speel kooi in de Terneuzense binnenstad is GroenLinks een doorn in het oog. Sinds de Speelneuscontainer bij de kooi is weggehaald, is het on derhoud in het omliggende ge bied achteruit gehold, constateert fractievoorzitter Peter Clijsen. Kinderen konden met opruim- klusjes zogenoemde neuzo's ver dienen, waarmee zij speelgoed uit de container konden huren. „Nu lijkt er niemand meer te zijn om zwerfvuil en consumptieafval op Ophef over vier door Rebecca van Kaam vernieuwd en recht gesproken. Vier ambachten waren erbij be trokken: die van Assenede, Boek- houte, Hulst en Axel. Nog steeds houden we de Keuredag om en om in één van die gemeenten of plaatsen." Het belangrijkste sym bolische element van de dag is de zogenaamde 'privilegiën- couffre', legt De Kraker uit. „In die couffre is de keure geplaatst, een soort grondwet. Tegenwoor dig zit er ook een verzegeld kistje in. Daarin ligt de toekomstvisie die bestuurders in 1992 maakten. Het kistje mag pas in 2042 geo pend worden. De couffre wordt daarom in de optocht met hand en tand verdedigd door onze rid ders. Alleen de vier huidige bur gemeesters hebben een sleutel van de couffre. Zij zijn dan ook verplicht om op de Keuredag aan wezig te zijn." Net als in de Middeleeuwen zal de dag worden afgesloten met een heuse schranspartij, met on der meer varken aan het spit. Dit diner vindt plaats op de Kaaiwal. De complete advertentie is te vin den op www.zeelandnet.nl/prik- bord/advertentie.php?id=5732867 HANSWEERT - Afgelopen zondag ochtend keerde expeditieschip Plancius terug naar thuishaven Hansweert. Naast de bemanning en reizigers waren er bij thuis komst vier extra passagiers meege komen: twee paren Kaapverdi- sche mussen. Niet toevallig: het schip was naar de Kaapverdische eilanden geweest op een expedi tie voor vogelaars. Het is de eerste keer dat de Kaap verdische mus in Europa wordt gezien. „Tenminste, de eerste keer dat we het weten", zegt Kees Moe- liker, bioloog en conservator van het Natuurhistorisch Museum in Rotterdam. „Want niet alle vogels die met een boot mee naar Neder land reizen, worden gezien. Eerde re gevallen, ook al zijn ze niet ge documenteerd, zijn dus niet on denkbaar." Het eerste bezoek van de Kaapver dische mus aan Europa leidt tot opwinding onder vogelaars. Moeli- ker is zondag meteen gaan kijken aan boord van de Plancius. „Ik was een van de eersten die de nieuwkomers heeft verwelkomd." De mussen werden gevoerd door de bemanning van het schip. Moe- liker heeft ze geadviseerd hier mee te stoppen. Volgens hem kun nen ze prima hun eigen maaltje bij elkaar zoeken. „Maandag was het slecht weer, maar ik heb fo to's voorbij zien komen dat ze in secten aan het eten waren. Dat lukt ze dus prima." De vogels leven eigenlijk op het onbewoonde Kaapverdische ei land Razo. De lage temperaturen in Nederland zijn ze dan ook niet gewend. Pim Wolf, vogelaar en se cretaris van Vogelwerkgroep de Bevelanden is ook naar de mus sen gaan kijken. „Op de laatste fo to's die ik van de mussen gezien heb, vind ik ze er niet erg gezond uitzien. Maar het klimaat hier is dan ook niet wat ze gewend zijn. Het erop lijkt dat ze longontste king hebben; ze zitten zwaar en ademen oppervlakkig." De Plancius vertrekt over een paar weken naar Spitsbergen. Over wat er met de beestjes moet gebeuren, zijn Moeliker en Wolf het met elkaar eens: ze gewoon met rust laten. „Ik denk dat ze vanzelf van boord gaan en dat we er dan nooit meer iets van zien", zegt Moeliker. „Nu kunnen ze wel eten vinden, maar in de winter is dat een heel ander verhaal. En er zijn hier natuurlijk roofvogels, de kans dat ze gegrepen worden is groot." De mussen vangen en te rugbrengen gaat volgens beide vo gelkenners te ver. „Op de Kaapver dische Eilanden zijn het helemaal geen bijzondere vogels", aldus Wolf. Maar omdat de vogeltjes hier in Nederland wel bijzonder zijn, zou Moeliker ze wel graag aan de collectie in het Natuur historisch Museum toe willen voegen. „Het zijn de eerste Kaap verdische mussen die Europa be reiken. Tenminste, van die we het weten dan. Dat is bijzonder. Voor nu moeten ze gewoon met rust gelaten worden. Maar als ze dood gaan op het schip of later ergens dood gevonden worden, wil ik ze graag hebben." Als iemand de do de mussen vindt, vraagt Moeliker dan ook ze in te vriezen en con tact met hem op te nemen. Kees Moeliker, bioloog door Nadia Berkelder HANSWEERT - „U komt voor de vo gels? Die zitten op het schip hier achter. Volgt u die meneer in het groen maar." De bemanning en de werklui aan boord van de expe ditieschepen Plancius en Ortelius, die bij scheepswerf Reimerswaal liggen, zien de laatste dagen een stoet vogelaars aan zich voorbij trekken. „Of ik die mussen gezien heb? Daar heb ik helemaal geen tijd voor", lacht een werknemer die nét de trap naar de wal afkomt lo pen. Aad van der Spek wel. Hij is helemaal uit Lelystad komen rij den om de vier musjes te zien. „Ik ben een twitched', vertelt hij. „Dat zijn vogelaars die speciaal afko men op zeldzame vogelsoorten. Er zijn allerlei soorten vogelaars, de twitchers zijn een ondersoort." Twee weken geleden reed Van der Spek nog naar Lauwersoog voor de bruinkeelortholaan. En van daag staat hij op het achterdek van de Plancius naar het rooster van de schoorsteen van het schip door Martijn de Koning te ruimen en kapotte dingen te herstellen. Dat begint nu echt zichtbaar te worden", aldus Clij sen. GroenLinks dringt daarom bij het college aan op actie. „Of de Stichting Jeugd- en Jongeren Werk organiseert een nieuwe vorm van vrijwillig onderhoud óf je stuurt gemeentewerkers regel matig het gebied in om dingen op te ruimen of te repareren. Of je combineert één en ander. Enthou- siasmering van omwonenden om aan het onderhoud bij te dragen moet ook, maar zal niet zaligma kend zijn. De binnenstad wordt immers niet alleen door buurtbe woners gebruikt", aldus Clijsen. CADZAND-BAD - Het gebouw van de KNRM in Cadzand-Bad blijft ge woon op z'n plek. Het aankomende kustversterkingswerk en de aanleg van een jachthaven leveren geen onoverkomelijke problemen op. Dat staat in het ontwerpbestem- mingsplan van het project, dat momenteel bij de gemeente Sluis ter inzage ligt. Het plan maakt de aanleg moge lijk van een jachthaven met onge veer 140 plaatsen. De bouw van de haven is mogelijk doordat er te gelijkertijd kustversterking plaats vindt. Daarvoor worden de huidi ge strekdammen ter hoogte van het uitwateringskanaal doorge trokken en verhoogd. In de kom van de westelijke dam wordt de jachthaven aangelegd. Ook het kustversterkingswerk heeft veel impact voor de omge ving, blijkt uit het plan. Aan de oostkant, achter Boulevard de Wielingen, worden de duinen zes tig meter breder. Het strand wordt met diezelfde lengte rich ting zee verlegd, waardoor dat even breed blijft. De verbreding vindt plaats tot voorbij het Duin plein. Strandpaviljoen De Piraat moet daarom worden verplaatst. De strandovergangen blijven op dezelfde plek. Ten westen van de haven worden de duinen zo'n 25 meter breder. De strekdagimen worden ver hoogd tot 7,50 meter (de westelij te kijken met zijn verrekijker. Want daarachter moeten ze zit ten. „Het is geweldig mooi, vogels jagen. Een sport. Misschien toch een soort jagen." Van een collega-vogelaar heeft hij gehoord dat ze zojuist nog aan dek waren. „Dus het is een kwes tie van tijd." De vogelspotter in de groene camouflagekleding pro beert de beestjes te lokken door op zijn mobiele telefoon geluiden van de Hollandse huismus af te spelen. Tevergeefs. „Ze zullen het wel koud hebben." ke) en 5 meter (de oostelijke). De westelijke dam wordt vijftig me ter verplaatst om ruimte te ma ken voor de jachthaven. De dam men gaan ongeveer honderd me ter de zee in. Eroverheen komt een wandelpad. Bij de haven komt een (mogelijk overkapte) parkeerplaats voor veertig auto's. Het idee om die in de duinen aan te leggen, heeft de gemeente laten varen. Naast het onderkomen van de KNRM komt een havengebouw met voorzienin gen voor de jachteigenaren en een horecagelegenheid. Het ontwerpplan ligt tot 26 juni ter inzage. De reacties worden al dan niet verwerkt in de definitie ve versie. Dat moet door de ge meenteraad worden vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68