Kamer verbolgen over zorgfraude, betrokkenen wijzen naar elkaar Duidelijkheid nodig bij euthanasie demente BINNENLAND 5 Vijf prostituees zijn in de jaren '80 en '90 mogelijk het slachtoffer geworden van een seriemoordenaar. 66 Of deze seriemoordenaar ooit gepakt gaat worden, valt nu echt niet te zeggen RUIM ZESHONDERD ONOPGELOSTE MOORDZAKEN Zorgverzekeraars vinden dat de politiek een betere fraudebestrijding mogelijk moet maken Artsen vinden het lastig om te gaan met wilsverklarin gen terwijl patiënt niet meer kan communiceren DONDERDAG 23 MEI 2013 seriemoordenaar door Peter Winterman ROTTERDAM - De Rotterdamse po litie is een seriemoordenaar op het spoor. In een onderzoek naar nooit opgeloste moorden op pros tituees heeft een coldcaseteam in vijf moordzaken belangrijke over eenkomsten ontdekt. Beppie Michels (35), Mientje van Balkom (31), Berendina Stijger (45), Francis Garcia-Hofland (22) en Jeanet Sip (26) werkten alle vijf op verschillende tippelzones in Rotterdam. Ze werden in de pe riode van april 1989 tot juni 1999 met bruut geweld om het leven gebracht. Bij vier van de vijf vrou wen was de keel doorgesneden. Ook waren ze op een vergelijkba re manier seksueel misbruikt. Ver der waren de vrouwen afgedekt met spullen die in de buurt van de vindplaats te vinden waren. „In deze zaken wordt al jaren naar nieuwe informatie gezocht, maar nu onderzoeken we voor het eerst het seriematige verband", meldt een woordvoerder van het Open baar Ministerie. „Na dit tactisch onderzoek gaat het team nu kij ken naar fysieke overeenkomsten, zoals DNA en ander sporenmateri- aal. Of deze seriemoordenaar ooit gepakt gaat worden, valt nu echt niet te zeggen." De vijf moordzaken maken deel uit van 85 nooit opgeloste prosti- tutiemoorden, die opnieuw wor den bekeken door een Rotter dams coldcaseteam. „Het is realis tisch dat we een aantal van deze zaken alsnog gaan oplossen", zegt René Bergwerff, leider van het coldcaseteam. Het is de eerste keer dat de politie grootschalig onderzoek uitvoert naar prostitutiemoorden. De afge lopen dertig jaar zijn in Neder- Woordvoerder OM Landelijke coldcaseteams hebben op dit moment 157 oude moord zaken in onderzoek. In totaal zijn ruim zeshonderd moorden in Ne derland nooit opgelost. De politie heeft geen capaciteit om al deze moordzaken opnieuw te bekijken. Daarom wordt de fo cus op specifieke moordzaken ge legd, zoals de 85 onopgeloste moorden op prostituees. Procureur-generaal Mate van Nim- wegen van het Openbaar Ministe rie wil dat er meer mogelijkheden komen voor DNA-onderzoek. Hij wil dat de wet wordt verruimd zodat bij DNA-onderzoek op meer kenmerken gezocht kan worden. Dat zei hij dinsdagavond in het programma Nieuwsuur. door Laurens Kok en Michel Reijns DEN HAAG - De fraudegevallen in de gezondheidszorg lijken zich op te stapelen. De Tweede Kamer eist ingrijpen, maar betrokken partijen maken vooral elkaar verwijten. De Tweede Kamer vindt dat zorg verzekeraars veel beter toezicht moeten houden op declaraties die onder meer door ziekenhuizen bij hen worden ingediend. „Het toe zicht is een warboel", oordeelt PvdA-Tweede Kamerlid Otwin van Dijk. Zorgverzekeraars op hun beurt vinden dat de politiek een betere fraudebestrijding mogelijk moet maken. Op zorgdeclaraties staat vanwege de privacy vaak maar weinig informatie, waarmee de verzekeraars niet altijd uit de voe ten kunnen. Ook willen ze een strenger toelatingsbeleid voor nieuwe zorgaanbieders. In 2011 hebben de zorgverzeke raars in totaal voor 1 miljard euro aan onterechte declaraties gevon den. In totaal werd toen 40 mil jard gedeclareerd. De cijfers over 2012 zijn nog niet bekend. In to taal gaat jaarlijks 90 miljard euro in de zorg om. De fraudegevallen in de gezond heidszorg lijken zich snel op te stapelen. Gisteren berichtte RTL/Nieuws nog over een net werk van frauderende artsen die ten onrechte cosmetische behan- door Michel Reijns land 127 prostituees vermoord. Daarvan zijn 42 zaken opgelost. Alle onopgeloste zaken worden in Rotterdam door het coldcaseteam gecoördineerd en bekeken. „Aan leiding voor dit onderzoek was een bezoek aan Engeland, waar de zaak van de Ipswich-killer speel de", zegt Bergwerff. „Daar bleek de dader verantwoordelijk voor de dood van vijf prostituees. Wij hadden zoiets van, kan dat ook ge speeld hebben in Nederland? Dat was voor ons het moment om dit project te starten." Het wereldje van pooiers en pros tituees bleek in het verleden niet het makkelijkste onderzoekster rein voor de recherche. Klanten wilden meestal niet getuigen uit schaamte of angst. En getuigen waren vaak zelf prostituees, die soms flink onder invloed waren van drugs. Dat maakte hun verkla ringen er niet betrouwbaarder op. De moorden op de vijf Rotterdam se prostituees zorgden eind jaren '8o en in de jaren '90 voor veel on rust onder de sekswerkers op de tippelzones. De eerste vier moor den vonden plaats in ruim twee jaar tijd. Pas acht jaar later - op 13 juni 1999 - werd de vijfde moord gepleegd. De verslaafde prosti tuee leanet Sip werd toen dood ge vonden op een afwerkplek langs het spoor in Rotterdam. Ze stond bekend als 'Nijmeegse Jeanet' van wege haar accent. De prostituee tippelde ook wel eens in Gronin gen, Utrecht en Nijmegen. DEN HAAG - Minister Edith Schip pers (WD, Volksgezondheid) ziet nu geen reden om de euthanasie wet voor zwaar demente patiënten aan te passen. Wel moet een groep deskundigen richtlijnen opstellen hoe artsen in de praktijk moeten omgaan met een eerder opgesteld euthanasie verzoek terwijl de patiënt dat op het beslissende moment niet meer kan bevestigen. Schippers hoopt zo de huidige onduidelijk heid bij artsen en patiënten weg te nemen. Artsenorganisatie KN- MG wil de mogelijkheden voor euthanasie bij zwaar dementeren de patiënten beperken. Nu is euthanasie toegestaan met een wilsverklaring die dateert van voor de ziekte. Veel artsen vinden het echter een bezwaar om tot le vensbeëindiging över te gaan als er met een demente patiënt in middels niet meer valt te commu niceren. KNMG bepleitte vorige week bij Schippers een wetswijzi ging, maar die voelt daar voorals nog niet voor. Wel is meer duide lijkheid nodig, vindt de WD-mi- nister. Ze krijgt reacties van men sen die zich vanwege de. publieke discussie afvragen wat hun wils verklaring nog waard is. Aan de andere kant hoort ze van artsen die het onwenselijk vinden een keuze te moeten maken voor wilsonbekwame mensen. Er zijn ongeveer 250.000 patiënten met dementie. Door de vergrijzing neemt dat aantal naar verwach ting flink toe. D66 en Christen- Unie willen dat burgers en bedrij ven beter voorbereid worden op de omgang met dementerenden. Nu mag de recherche bijvoorbeeld alleen de oogkleur achterhalen, terwijl het technisch al mogelijk is om de haar- en huidskleur van een dader te achterhalen. In de toekomst kan de politie waarschijnlijk zoveel informatie uit het DNA halen, dat er bijvoor beeld een compositiefoto mee kan worden gemaakt. delingen als medische zorg decla reerden. Minister Edith Schippers (Volks gezondheid, WD) keerde zich vo rige week tegen het 'idee dat er in Nederland alleen maar frauderen de artsen rondlopen'. Een onte rechte declaratie kan simpelweg ook veroorzaakt zijn door mense lijke fouten. Partijen in de Tweede Kamer vin den dat het Openbaar Ministerie te weinig tegen zorgfraude doet. Schippers zei eerder toe haar colle ga-minister Ivo Opstelten (Justi tie, WD) hierop aan te zullen spreken. Het geduld van een aantal opposi tiepartijen raakt intussen op. SP en GroenLinks willen beide de onderste steen boven in een parle mentaire enquête. De Kamer trekt vandaag de hele dag uit om het kabinet aan de tand te voelen. VLUCHTEN VANAF DUSSELDORF (UJEEZE) SLECHTS ONGEVEER 70 KM VAN DUSSELDORF AAN DE A97 (AFSLAG LUEEZE). Boek tot 23.05.13. Belastingen en toeslagen inbegrepen. Reis in juni. Geldig op de dagen: Maandag - Donderdag. Afhankelijk van beschikbaarheid en algemene voorwaarden, Kijk op Ryanair.com voor meer informatie. Tarieven exclusief optionele belastingen en toeslagen, Vluchten vanaf Diisseldorf (Weeze).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5